reklama 11C

Dostihy 2021: Druhý rok pandemie ve znamení úspěchů českého chovu

 18.01.2022 14:00 | AUTOR: Martin Cáp |
VIDEO

ikonka

Mnohá omezení a změny kvůli přetrvávající pandemii covidu-19, ale i návrat tradiční podoby termínové listiny a série velkých úspěchů koní narozených v Česku. Taková byla dostihová sezona 2021, která nabídla řadu zajímavých a dramatických momentů.

reklama 12C

VIDEO NAJDETE ZDE (KLIKNĚTE)

Pojďte si s námi připomenout alespoň některé z nich a také koňské hvězdy a osobnosti, které letos zářily na českých závodištích. Mezi dubnem a listopadem se na devíti českých závodištích uskutečnilo celkem 44 dostihových dnů. Ten první z nich 18. dubna v Mostě se odehrál ještě v režimu výkonnostních zkoušek s vyloučením divácké veřejnosti.
 
Před prázdnými tribunami na Velebudické výsypce se běžel i první klasický dostih. V Jarní ceně klisen se představilo malé, ale kvalitní pole devíti klisen včetně prvních pěti z přípravného Memoriálu Rudolfa Deyla. Až do poloviny cílové roviny vedla zimní královna Muguruza, pak se přes ni dostaly první dvě z přípravného dostihu Devoir Rien a Sparkle Shout, a také jediná česká odchovankyně Solemeena. Žokej Petr Foret vytáhl dceru výborného Shamalgana do vnější stopy a Solemeena předvedla velký speed.
 
Svěřenkyně Václava Luky si doběhla pro těsné, ale zasloužené vítězství. Druhá Devoir Rien ztrácela délku krku, o další dvě délky zpět doběhla třetí Sparkle Shout. Solemeena je vlastní odchovankyní člena Prezidia Jockey Clubu ČR Martina Bláhy, v jehož barvách běhala už její matka Serena. Klisna vyrostla na Písecku a v moravských Napajedlích. Na listinu vítězek Jarní ceny klisen se tak teprve potřetí v tomto století zapsala klisna narozená v Česku.
 
Velké jubileum letos slavil první díl klasické trojkoruny. Velká jarní cena se v neděli 16. května běžela v Chuchle Areně Praha již po sté. Průběh dostihu poznamenal pomalý úvod. Při vbíhání do cílové roviny se dostal bez semenšího úsilí na špici hnědák Royal Word a nadějný svěřenec Arslangireje Šavujeva už nabídnutou šanci nepustil. Pod rukama Jiřího Palíka zvítězil jistě o 1 1/4 délky. Druhé místo si krásným finišem zajistil Vert Liberte před Mandarinem a českým odchovancem Lailahem.
 
Royal Word je vlastním odchovancem ruských majitelů Valentina Buchtojarova a Jevgenije Kapuševa. V dalším průběhu sezony mimo jiné vyhrál rakouské derby v Ebreichsdorfu a stal se teprve druhým koněm v českém tréninku na startu Prix du Jockey Club. Proti francouzské elitě však neuspěl.
 
Od začátku června se do Chuchle Areny Praha opět směli vrátit diváci a 101. CPIPG České derby tak v neděli 27. června již nabídlo klasickou atmosféru a všechno, co k dostihu o modrou stuhu patří. Favoritem byl vítěz květnové předzkoušky Hazarder s novým žokejem Václavem Janáčkem, hodně příznivců měli i Royal Word a přímo ve Francii trénovaný L’Ienissei. Po startu přešel dopředu Zoriyman a postaral se o svižné tempo. Na špici mu dělal společnost Rabbit Red Jazz a po 800 metrech také další z tempařů Locomotive.
 
V cílové rovině se začali tlačit dopředu Locomotive s polským žokejem Szczepanem Mazurem a především Tcheque King s mladým jezdcem Danielem Vyhnálkem. Ale to už byl připraven Janáček s Hazarderem. Rozhodnuto bylo už 200 metrů před cílem. V souboji vítězů hlavních přípravných dostihů měl jasně navrch Hazarder. Hřebec trénovaný Pavlem Tůmou pro majitele Jiřího Charváta triumfoval jistě o půldruhé délky před Tcheque Kingem, který zaznamenal nejlepší výsledek bělouše za více než 100 let existence derby. Na třetí místo přilétl pozdním finišem Royal Word. Čtvrtou příčku uhájil Rex Of Thunder a pátý skončil teprve potřetí v kariéře startující Kamssio. Hazarder vyběhl čas 2:30,83.
 
Václav Janáček si po úspěších z let 2006 a 2008 připsal své třetí vítězství v Českém derby, pro trenéra Tůmu z Dvorců na Bruntálsku a stáj Dr. Charvát to byla druhá modrá stuha po čtyři roky starém úspěchu s Josephem.
 
Letošní Oaks holdingu Rabbit CZ v Karlových Varech přilákalo jen osm klisen. Čtvrtý klasický dostih sezony tak v neděli 8. srpna sliboval mimořádně taktický dostih. Tempo podle očekávání nebylo nijak zvlášť rychlé. Na špici se usadila hnědka Giannah s Jaromírem Šafářem, která měla vpředu dostatek klidu a na protilehlé rovině znatelně zpomalila. Hned za ní se pohybovala její stájová kolegyně Sparkle Shout. Ke dvojici klisen MUDr. Evy Nieslanikové a trenéra Miroslava Nieslanika se na protilehlé rovině přidala favoritka Dakota.
 
V poslední pětistovce se podařilo dvojici vedoucích klisen odskočit a vybojovaly dostih mezi sebou. V rozhodující fázi už vypadala jako vítězka třetí z Jarní ceny klisen Sparkle Shout s Milanem Zatloukalem, ale Giannah znovu zabojovala a o délku její útok odrazila. Ze zbylého pole zlepšila ve finiši pouze Solemeena, která si zajistila pohodlné třetí místo s náskokem osmi délek na čtvrtou Rabbit Manduro.
 
Komorní pole měl i závěrečný klasický dostih sezony St. Leger Factoringu České spořitelny. Ještě na protilehlé rovině cválalo malé pole v "husím pochodu" za vedení Zoriymana. 1200 metrů před cílem razantně nastoupil Jiří Palík na čtvrtém ze Slovenského derby Dionisovi a odskočil o pět délek.
 
Favorit Kamssio pod Petrem Foretem nasadil k táhlému finiši až před polovinou cílové roviny. Na distanci Dionise dostihl a lehce ho minul. Bělouš stáje Hrubý zvítězil jistě o 2 1/2 délky a v novém rekordu dráhy i dostihu. Jeho hodnota původně činila 2:54,30, den po dostihu ho pořadatel po dodatečném přeměření upravil na 2:56,30. Čtyři délky za Dionisem vybojoval třetí místo český odchovanec Respekt, který s přehledem porazil zbylé soupeře. Kamssio je polobratrem vítěze předloňského St. Legeru Ramssia a v Bošovicích u Písku ho trénuje Václav Luka.
 
Ve stejný den se běžel i jeden z mílařských vrcholů sezony Velká cena Prahy. Předcházela jí neplánovaná jezdecká změna. Kvůli zdravotní indispozici žokeje Jiřího Chaloupky museli trenér Luka a stáj Leram na poslední chvíli povolat do sedla hnědáka Billabong Cata jezdkyni Lucii Fialovou. Nově složená dvojice cválala ještě na začátku cílové roviny beznadějně uzavřená za hradbou koní na posledním místě. 400 metrů před cílem však Fialová našla spásnou skulinu, Billabong Cat prokličkoval dopředu a na cílové čáře o krátkou hlavu zachytil výborně běžícího Heaven Forfenda. Třetí skončil vítěz dvou posledních ročníků Torque Power.
 
Na krátkých tratích byl velkou osobností tříletý rychlík Ponntos ze stáje MUDr. Evy Nieslanikové. Svěřenec Miroslava Nieslanika byl mimo jiné čtvrtý v italském listed a začátkem října finišoval šestý v grupě 1 Prix de l‘ Abbaye v Paříži. Na domácí půdě si na sklonku prázdnin připsal Jubilejní 100. Svatováclavskou cenu. Hned po startu se spolu s dalším tříletkem Drish Venture vzdálili poli o několik délek a sváděli boj až do začátku cílové roviny. Tam se Ponntos pod Milanem Zatloukalem osamostatnil a vydržel se silami až do cíle.
 
Jako jediný se ho vydal stíhat stájový kolega Manoamano v sedle s Václavem Janáčkem, který se ve finiši snažil Ponntose potrápit, ale více než na jednu délku se mu nepřiblížil. Trenér Miroslav Nieslanik slavil tři týdny po klasickém Oaks další doběh raz-dva, tentokrát v pořadí Ponntos a Manoamano. Třetí doběhl při své české premiéře Zelote.
 
Vrcholem podzimní části rovinové sezony však opět byl Evropský pohár žokejů v Chuchle Areně Praha. Sedmého ročníku populárního mítinku se poslední zářijovou sobotu zúčastnilo třináct jezdců z deseti zemí.
 
Největší hvězdou sedmého ročníku byl francouzský veterán Gérald Mossé, přijeli také Nizozemec Adrie de Vries, Ital Antonio Fresu nebo Švéd Per-Anders Graberg. Vůbec poprvé získala nominaci také jezdkyně, v Německu působící Švýcarka Sibylle Vogt. Českou republiku reprezentovali mnohonásobný šampion Václav Janáček a držitelé divokých karet Jan Verner s Petrem Foretem. 
 
Na velmi měkké dráze se odehrála série překvapivých výsledků. Patřil k nim i strhující doběh hlavního dostihu EJC Leram Million na 1400 metrů, s dotací 1,2 milionu korun nejbohatšího domácího sprintu. Už na protilehlé rovině se posunula na druhé místo klisna Rabbit Breath s Jaroslavem Línkem a do cílové roviny točila jako první. Čtyřletá svěřenkyně trenéra Allana Petrlíka ze stáje Rabbit Trhový vydržela se silami až do konce a doběhla si pro nejcennější úspěch své kariéry. Jaroslav Línek zvítězil v Millionu již potřetí. Na druhé místo se velkým závěrem posunul vítěz z bratislavského Turf Gala Jir Sun před tříletým Mandarinem a poprvé v Česku startujícím Salar Islandem.
 
Před Hrubymoving EJC Long – Velkou cenou českého turfu se nejvíce mluvilo nikoli o zúčastněných žokejích, ale o velké koňské hvězdě. Po čtyřech letech se vrátil na české dráhy dvojnásobný Kůň roku Nagano Gold. Sedmiletý hřebec stáje Syndikát V3J měl ve Velké Chuchli množství příznivců, kteří chtěli nejlepšího českého koně posledních let spatřit na vlastní oči.
 
Trenér Václav Luka na něj angažoval Géralda Mossého a poslal mu na pomoc stájového kolegu Premier Liona, nakonec se však musel spokojit jen se třetím místem. Po krásném souboji s Premier Lionem zvítězila čtyřletá odchovankyně hřebčína Napajedla Wellunca pod Antoniem Fresu, odskakující se sázkovým kursem 15:1.
 
Mezi Itálií a Blízkým východem pendlující Antonio Fresu si v Praze připsal ještě jeden jedničkový úspěch s dvouletou Porcinellou a stal se celkovým vítězem Evropského poháru žokejů. Pomyslnou stříbrnou medaili bral Adrie de Vries a třetí skončil Švéd Per-Anders Graberg, který se v EJC Lokotrans Middle postaral s běloušem Australianem o největší překvapení dne.
 
Překážková část sezony opět směřovala k jasnému vrcholu v podobě 131. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou. Před kulisou 13 tisíců diváků odskočilo do dostihu 18 koní. Po startu spěchali dopředu Player, Sztorm a Kaiserwalzer, blízko špice pracovali i Beau Rochelais a Evžen. Už před nájezdem na upravený Taxisův příkop se startovní pole výrazně roztáhlo. Na slavné překážce letos skončili dva aktéři. Vedoucí Player skočil příliš daleko, neustál dopad a ztratil Marcela Nováka. Vedle něj vypadl irský amatér Patrick Mullins ze sedla slovenského Kaiserwalzera.
 
Vítěz srpnové kvalifikace Lombargini se pod náhradním jezdcem Martinem Liškou dostal jen po francouzský skok a k velké kolizi došlo před malými zahrádkami, kde poli překřížil cestu volný kůň bez jezdce a vytlačil mimo překážku Sztorma a Beau Rochelaise. Na prodlouženém Taxisu pak spadl předloňský vítěz Theophilos a jeho žokej Josef Bartoš si přivodil zlomeninu pánve. Přes svěřence Josefa Váni spadl i slovenský Paris Eiffel. 
 
V posledních dvou kilometrech začal tlačit na tempo Evžen s Jaroslavem Myškou. Sedmiletý valach stáje Englicovi a Kulhánkovi se nadechoval k velkému finále, ale při nabíhání do posledního oblouku si zlepšil pozici i Talent a v cílové rovině vybojovali vítězství mezi sebou. Více sil měl nakonec loni čtvrtý Talent, který zvítězil o jednu délku a zajistil životní úspěch žokeji Pavlu Složilovi mladšímu i trenérce Haně Kabelkové. Evžen finišoval druhý, úspěch krosařů nastupující generace podtrhl třetím místem další debutant Mr Spex před veterány No Time To Lose a Hegnusem.
 
Z překážkového dění na závodišti Lysá nad Labem vybíráme Memoriál Evy Palyzové – O pohár hejtmanky Středočeského kraje. Ten se v úterý 6. července běžel přesně deset let po odchodu legendární jezdkyně a trenérky, která po roce 1989 výraznou měrou přispěla k rozvoji závodiště v polabských lesích a předala koňařskou štafetu svému synovi a vnukům.
 
Letošní ročník se konal před zaplněnými tribunami za přítomnosti hejtmanky Petry Peckové a řady dalších hostů z politiky i společnosti, a měl zřejmě nejlepší obsazení za celou existenci dostihu. Horkým favoritem byl vítěz předchozích dvou ročníků Aeneas, do jehož sedla se vrátil žokej Jan Kratochvíl.
 
Dramatický moment přišel na irské lavici, za níž ztratila jezdce Cosmic Magic a to se ukázalo jako rozhodující moment. Aeneas nasadil k trháku, do cílové roviny vbíhal zcela osamocen a Kratochvíl si pohlídal zadržené vítězství o 12 délek před Larizanem a Her Himem. Sedmiletý hřebec stáje Statek Blata Český Ráj završil čistý hattrick v Memoriálu Evy Palyzové, pro Jana Kratochvíla to bylo čtvrté vítězství za sebou a pro trenéra Josefa Váňu dokonce páté.
 
Kromě čtveřice závodišť kategorie A Velké Chuchle, Pardubic, Mostu a Karlových Varů se v roce 2021 běžely dostihy v Lysé nad Labem, Slušovicích, Brně, Netolicích a Kolesách. Právě posledně zmíněná dráha udělala v neděli 7. listopadu tečku za letošní sezonou. Šampionem rovinových jezdců se počtvrté v kariéře stal Jaromír Šafář, na překážkách obhájil svůj loňský titul Jan Faltejsek. Trenérským tabulkám vévodili Helena Vocásková a Josef Váňa starší.
 
Foto: poskytl Dostihový spolek Pardubice


Sledujte vysílání EquiTV.cz nebo poslouchejte EquiRadio.cz

 

Přihlaste se k odběru týdenního newsletteru ZDE!

 

Jezdecký zpravodaj vychází každý pátek a je zcela zdarma. Přímo do vašeho e-mailu vám jednou týdně doručíme to nejzajímavější z našich webů - zpravodajství napříč disciplínami, rozhovory, podcasty i videa. Už nikdy vám nic podstatného z našeho servisu neunikne!

 

FB skupiny Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadio.cz

 
Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i prostřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:
 

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz

FB Jezdci.cz

FB Jazdci.sk

FB EquiTV.cz a EquiRadio.cz


reklama 13C
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE