Sledujte živě na EquiTV.cz: 27. 11. Zimní jezdecký pohár v Královicích
reklama 11C

reklama

Do budoucna se plánují na Mustangu jezdecké závody, říká Škanderová

 04.02.2021 11:30 | AUTOR: Vojtěch Kroupa

ikonka

Sportovně prodejní Stáj Mustang se zaměřením na hannoverské plemeno koní je již osm let domovskou stájí Miroslavy Škanderové. Tento areál nabízí kompletní inseminační servis pro chovatele a zároveň se pomalu rozvíjí v moderní závodní jezdecký areál.

reklama 12D

Stáj Mustang, tedy aktuální domovská stáj parkurové jezdkyně Miroslavy Škanderové, se nachází v obci Lučina u Žermanické přehrady, v okrese Frýdek – Místek. „Stáj Mustang vlastní pan Vojtěch Csabi a paní Jana Klešťová, spolupracuji s nimi již osm let,” říká Miroslava Škanderová.  
 
 
Co předcházelo vašemu působení v této stáji?  
 
Vystudovala jsem střední školu v Kladrubech nad Labem a poté jsem chtěla začít pracovat v oblasti jezdeckého sportu. Ve stáji Mustang působila původně jako ošetřovatelka moje sestra a částečně kvůli ní jsem se tedy připojila ke kolektivu a začala jsem se starat o místní koně.  
 
 
Můžete nás blíže seznámit s areálem stáje Mustang?  
 
V našem areálu se nachází prostorná hala pro přípravu koní za nepříznivého počasí. Máme možnost využívat i poměrně velké venkovní kolbiště, kolotoč, solária a lonžovací kruh. Ustájovací plochy jsou rozděleny do dvou stájí, jedna z nich je přímo propojena s halou, a v té se nachází sedmadvacet boxů. Hned vedle je stáj druhá, v níž je dalších pětadvacet boxů. V okolí areálu se rozprostírají pastviny pro odchov hříbat, s čímž souvisí i druhá část našeho areálu, která leží v obci Žermanice. To je místo určené pro dorůstání hříbat a je zde zázemí pro naše chovné klisny.  
 
 
Jak vypadá skladba koní ve vaší stáji?  
 
V jedné části jsou pouze naší plemenní hřebci a koně pana Csabiho, v té časti druhé je to už nakombinované i se soukromými koňmi našich klientů.  
 

NEPŘEHLÉDNĚTE: Sukdolak: Statek je běh na dlouhou trať. Dvacet let a stále budujeme

 
Areál tedy zároveň funguje i jako připouštěcí stanice?  
 
Ano, přesně tak. Probíhají zde i inseminační odběry našich plemenných hřebců a pro klienty také nabízíme možnost inseminace a utájení klisen až do doby zjištění jejich březosti.   
 
 
Jaká je historie tohoto místa? Byli zde koně odjakživa?  
 
Původně toto místo plnilo funkci rekreačního střediska, jelikož se nachází přímo u Žermanické přehrady. Koně zde dříve vůbec nebyli a nacházel se zde kemp pro ubytování lidí.  
 
 
Co osobně považujete za největší výhodu vašeho zázemí?  
 
Máme opravdu velikou venkovní jízdárnu s nově udělaným moderním typem povrchu, takže to je pro práci s těmito koňmi velice výhodné. Samozřejmě je výhodná i přítomnost haly a kolotoče, což nám práci dosti usnadňuje. Takovým bonusem pro nás a naše koně je možnost plavení v Žermanické přehradě.  
 
 
Jak vypadá váš běžný program ve stáji? S kým momentálně trénujete?  
 
Ráno kolem sedmé hodiny chodím jezdit prvního koně, většinou jich dohromady jezdím kolem osmi až devíti za den. Mými parkurovými trenéry jsou Marek Klus a René Olšák a drezurní přípravu má na starosti Kamila Kolárová. 
 
 
Plánují se v areálu nějaké novinky, změny nebo další rozšíření?  
 
Chystá se stavba nového opracoviště, jelikož se do budoucna plánuje pořádání jezdeckých závodů. Přistavěny budou i nové dřevěné sruby, které budou sloužit pro ubytování například při závodech. Dále se plánuje stavba nových venkovních boxů a také se bude budovat nová inseminační stanice.   
 
 
Foto archiv jezdkyně  


K odběru se přihlašte ZDE!

 

Nový Jezdecký zpravodaj vychází každý pátek a je zcela zdarma. Přímo do vašeho e-mailu vám jednou týdně doručíme to nejzajímavější z našich webů - zpravodajství napříč disciplínami, rozhovory, podcasty i videa. Už nikdy vám nic podstatného z našeho servisu neunikne!

 

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i protřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:
 

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz


reklama 13C
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace