reklama 11C


Příčiny bolesti zad koně a vliv sedla na záda

 08.06.2018 12:20 | AUTOR

ikonka

/PR článek/ Protože kůň nemluví, je těžké poznat, že ho bolí záda. Povíme si, jak se nám kůň snaží naznačit, že ho něco bolí a jak se bolest zad projevuje. Seznámíme se souvislostmi mezi nervy, svaly a bolestí zad. A jaký vliv má sedlo?

reklama 12D

Kostra koně se skládá z axiálních segmentů (hlava, krk, trup) a čtyř končetin. Aby vše správně fungovalo, je každá část ještě stabilizovaná okolními svaly. Jakmile dojde k jakékoliv nerovnováze a jednostrannému zatížení některého ze svalů, začínají záda bolet. Více o kostře a stabilizujících mechanismech si můžete přečíst v seriálu Aktivního zvířete - Mého koně bolí záda
 
Bolest zad je u koně těžké diagnostikovat, protože se může projevovat různými způsoby a mohou se maskovat kloubními problémy, kulháním. Potom se často stává, že léčíme pouze projevy – např. kulhání, ale už neodhalíme příčinu – např. blokaci v některém místě páteře. Tím se dostáváme do začarovaného kruhu - kůň sice užívá léky proti bolesti, ale jakmile je vysadí, bolest se vrátí. 
 
Každý kloub v těle obklopují a stabilizují svaly. Aby kloub fungoval, tak jak má, musí správně fungovat i přilehlé svaly. Svaly ovládá mozek – vedením nervového vzruchu pošle do svalu informaci, že má vykonat nějaký pohyb. Pro správnou funkci svalů, musí správně fungovat toto vedení nervového vzruchu. Pokud se na cestě nervového vzruchu mezi svalem a mozkem, který svaly ovládá, vytvoří blokáda, tělo se snaží najít cestičky, jak tuto blokádu obejít. 
 
A jaké ty cestičky jsou? Mozek vyhodnotí situaci a v případě problému obejde svaly, které nefungují správně a zkusí zapojit některé jiné. Pro tělo tento pohyb není přirozený, takže ho musí kompenzovat někde jinde. Jenže, jak to poznám, že kůň zapojuje jiné svaly, než má? Tady nastává čas na důkladné pozorování koně:
 
• svaly v určité části těla mohou být nerovnoměrně vyvinuté 
• můžeme pozorovat nepatrné změny v chůzi
• kůň začne kulhat
• neadekvátní reakce při čištění nebo při sedlání. 
 
Stejným způsobem působí na páteř i sedlo. Pokud koni nepadne, tak jak má, může tlačit v určitém místě páteře. V tomto místě potom vzniká blokáda, kterou se se snaží kůň kompenzovat. Pokud se chcete dozvědět více o blokádách v oblasti zad a souvislosti mezi jejich vznikem a nesprávným sedlem, přečtěte si článek ze seriálu Mého koně bolí záda.


Štítky: Contipro
reklama 13A
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

• 22. 2. od 8.00 hod.: Zimní jezdecký pohár ČJF skoky v Královicích

• 22. 2. od 9.00 hod.: II. předvýběr hřebců pro PK ČT v Písku - 1. část

• 22. 2. od 12.45 hod.: II. předvýběr hřebců pro PK ČT v Písku - 2. část

• 23. 2. od 9.45 hod.: předvýběr plemenných hřebců v Písku – ASCHK

 

Další plánované přenosy na EquiTV.cz:

• 29. 2. od 9.45 hod.: Zimní jezdecký pohár ČJF spřežení v Tlumačově

• 8. 3. od 8.00 hod.: Zimní jezdecký pohár ČJF skoky v Královicích

 

• Nalaďte si jezdecké rádio! Podcasty EquiTV poslouchejte na www.equiradio.cz

 

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace