reklama 11C

reklama

Ostravský triumf Marka Hentšela objektivem EquiTV

 24.05.2018 09:30 | AUTOR

ikonka

Marek Hentšel se dočkal a v neděli 20. května vyhrál s Censorem na domácím kolbišti Velkou cenu Ostravy, která je součástí Českého skokového poháru. V souhrnné reportáži si připomeňte průběh hlavní soutěže i dalších seriálových túr.

reklama 12D

REPORTÁŽ Z OSTRAVY SLEDUJTE ZDE

Do Českého skokového poháru je od začátku jeho existence zařazená Velká cena s nejdelší historií. Je jí Velká cena Ostravy, která letos zažila už 54. ročník. Termín připadl na předposlední květnový víkend a nabitý program nabídl soutěže ve všech seriálových túrách.

Jezdce ve věku do 18 let čekal v rámci Czech Junior Cupu hendikep s překážkami do 120 respektive do 125 centimetrů. Na parkuru z dílny stavitele Pavla Hudečka se překvapivě často chybovalo, a tak přesto, že soutěž byla vypsaná s rozeskakováním v případě rovnosti bodů na prvním místě, tentokrát na něj nedošlo. Třetí místo obsadila Aneta Bartková v sedle klisny Horákyně, která projela cílem se 4 trestnými body v čase 73,34 sekundy. O sekundu a půl rychlejší byla dvojice Natálie Kovářová a Contendra S. Na překážkách také jednou chybovala a výsledek jí stačil na pomyslné stříbro. Jedinou účastnící, která si s kurzem soutěže poradila bez zaváhání, byla Tereza Matoušová v sedle klisny Quastiny a tento výkon jí vynesl příčku nejvyšší.

V bodování juniorské túry je v čele mladší věkové kategorie od 12 do 15 let Natálie Kovářová a ve skupině jezdců mezi 16 a 18 let věku je ve vedení Valentýna Poláchová. 

Pro jezdce do 25 let byl v rámci túry U25 připraven parkur stupně ST* tedy s překážkami do 135 centimetrů. A také v tomto případě se nezvykle často chybovalo. Pro třetí místo si dojela Miroslava Škanderová s Delisou, která zaznamenala jedno shození a čas 73,48. Kristýna Nechanická se nevyhnula rovněž jedné chybě, byla však o bezmála sekundu rychlejší, a tak si v sedle valacha Chesta připsala druhou příčku. Jedinou čistou jízdu předvedla Nina Kaločová s klisnou Duo Penotti-HDH, která se tak radovala z vítězství kategorii U25.

Nina Kaločová se díky ostravskému vítězství posunula na třetí místo průběžného pořadí seriálu pro jezdce do 25 let. Na svém kontě má 34 bodů. O 8 bodů více nasbírala Miroslava Škanderová na druhé příčce a ve vedení se drží Václav Staněk s rozdílem dalších 7 bodů.

Vrcholem mítinku byla Velká cena Ostravy s překážkami do 145 centimetrů. Ta byla tradičně vypsaná jako jednokolová soutěž s finále pro desítku nejlepších dvojic ze základního kola. O jedinou příčku unikl postup do finále vítězce ostravské Velké ceny z roku 2016 Zuzaně Brátové s valachem Sandinem. S dvěma chybami a časem těsně pod hranicí 90 sekund tentokrát na postup nedosáhla.

Její oddílový kolega z Baníku Ostrava Marek Hentšel se do finále probojoval hned s dvěma koňmi. V sedle Lokvence však shodil dvě překážky a v součtu se základním kolem dovezl 16 trestných bodů, s kterými uzavřel finálovou výsledkovou listinu. V konkurenci zkušených jezdců se rozhodně neztratila juniorka Valentýna Poláchová. S valachem Stuntmanem zaznamenala v obou jízdách celkem tři chyby a dojela devátá. Celkem 12 trestných bodů nasbírala v obou částech soutěže také Lucie Strnadlová v sedle své stájové jedničky Cariny. O více než dvě sekundy lepší čas jí zajistil osmé místo.

Velmi rychle procválal finálovým kurzem Jiří Hruška s Oridou, ani on se však nevyhnul dvěma chybám. Navíc si penalizaci za jedno shození připsal už v první části soutěže. Jeho celkové skóre s přihlédnutím k výbornému času stačilo na sedmou příčku. Marek Klus byl jedním z účastníků, kteří do TOP10 postoupili s dvěma svěřenci. S hřebcem Quincym se mu příliš nedařilo v úvodní jízdě, v níž dvakrát chyboval. Napodruhé však už nezaváhal a skončil šestý. 

Body za pátou příčku si připsala Tereza Mücková, kterou ve dvojici s Control Me Karsit zastihla letošní sezona ve velmi dobré formě. V ostravské Velké ceně zaznamenala v každé z jízd po jednom shození. Slovenský reprezentant Ján Cigán v sedle Arcana zahájil s jednou chybou, další 4 trestné body pak inkasoval ve finále. Svižné tempo mu pomohlo k čtvrtému místu. Jiří Hruška patřil k jezdcům, kteří finálovou trať okusili dvakrát. V sedle zkušené klisny Acoradie MX i2M jí překonal čistě. S jednou chybou ze základní části to znamenalo pomyslný bronz. Na stupně vítězů stačil také výkon Marka Kluse s druhým jeho svěřencem Carebisem. V celkovém součtu měl 4 trestné body, které inkasoval už v základním kole. K druhému místu mu pomohl o 2 desetiny lepší čas, než zaznamenal třetí Jiří Hruška.

Jediným účastníkem, který dokončil kompletní soutěž bez zaváhání, byl Marek Hentšel s běloušem Censorem a dočkal se tak vítězství na domácím kolbišti. 

První místo v žebříčku Českého skokového poháru drží po třech kolech s náskokem Marek Klus, který má na svém kontě 35 bodů. Druhý Jan Chýle na něj ztrácí 16 bodů. O třetí místo se dělí s 15 body Václav Horký, Marek Hentšel a Tereza Mücková. – Kompletní video záznam z uvedených soutěží najdete na našem webu www.equitv.cz.reklama 13A
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace