Obrazem: Koňská krása, elegance a návrat do historie v Kroměříži

ikonka

Po třech letech se Kroměříži uskutečnila ve dnech 24. a 25. září Mezinárodní soutěž tradičních zápřeží. Celkem třináct účastníků z České republiky, Polska a Německa se porovnávalo se svými kočáry ve třech různých zkouškách.
27.09.2022 14:05  |  Autor: Josef Malinovský  |  Rubrika: Ostatní  |   FANCLUB


 
Mezinárodní soutěž tradičních zápřeží v Kroměříži zahájila v sobotu dopoledne hodnocením jednotlivých kočárů, kočích a koní. Důraz byl kladen nejen na stáří a zachovalost kočáru, ale také na to, jakým způsobem jsou udržované, zda na nich nejsou prvky, které neodpovídají dobovému vzhledu a podobně. Důležitou roli hraje také správný oděv kočího, respektive přísedících a v neposlední řadě postroje koní.
 
Kolem poledne se účastníci přesunuli na dělostřeleckou louku, odkud se před jednou hodinou odpolední vydal slavnostní průvod přes Kroměříž. Zakončen byl na tamním náměstí.
 
V neděli dopoledne pokračovala soutěžní část akce druhou zkouškou. Tou je distanční jízda přes Kroměříž. Spřežení projížděla také obcemi Bezměrov a Lutopecny a jejich cílem byla opět zámecká zahrada v Kroměříži. 
 
Na šestnáctikilometrové trase účastníci měli pět překážek, které museli absolvovat. Jednalo se například o dvě bílé čáry na zemi, mezi nimiž musel kočár projet tak, aby se jich jeho kola nedotkla, nebo dokonce nevyjela z vymezeného prostoru. V případě chybného průjezdu byla přidělována penalizace.
 
Třetí zkouška byla v podobě tradičního vozatajského parkuru mezi kužely, jenž byl postaven na ocúnové louce. Soutěžící tak museli absolvovat všechny připravené v daném pořadí, aniž by shodili míčky na kuželech, a v co nejrychlejším čase.
 
Celkové vítězství patřilo polskému vozatajovi Lukaszovi Panekovi startujícímu s kočárem Phateon z roku 1915. V úvodní zkoušce zapisoval 12,42 bodů, což sice nebylo úplně nejlepší hodnocení, ale na kontakt se špičkou to stačilo. Distanční jízdu absolvoval jako jeden ze tří účastníků bez penalizace a jeho triumfu rozhodl definitivně bezchybný parkur. Závod dokončil s 12,42 body. 
 
Do té doby vedl Irek Kozloski taktéž startující s kočárem označeným jako Phateon. Jeho stáří se datuje k roku 1900 a jeho stav komise ohodnotila jako nejlepší. Získal 9,67 bodů, přičemž nikomu jinému se pod hranici 10 bodů dostat nepodařilo. I tento soutěžící projel distanční jízdu s nulou na bodovém kontě, ale pět trestných bodů z parkuru jej odsunulo s konečnými 14,67 body na druhé místo. 
 
Nejúspěšnějším Čechem byl Lubomír Doležel s kočárem Mylord z roku 1900. Při úvodním hodnocení inkasoval 18,17 bodů. I když v neděli nezaznamenal žádný trestný bod, na lepší, než třetí místo to nestačilo. 
 
Další startující již měli poměrně větší bodový odstup. Čtvrtá dokončila s 27,65 body Polka Justyna Przyborowska na kočáru Mylord z roku 1912. Pátý byl s výsledným skóre 29,33 bodů Jiří Hladík na loveckém kočáru z roku 1895. Šestý řádek výsledkové listiny zaujala Martyna Beblot v kočáru Landauer z roku 1887, když ve třech zkouškách nasbírala 30,92 bodů.
 
Vůbec nejstarším kočárem pak byl Phateon z roku 1870, který do Kroměříže dovezl německý vozataj Matthias Pfeifer. Díky 32,50 bodům skončil nakonec sedmý. 
 
Foto: poskytli Dalibor Gregor, Tereza Šebková a Karel Rozboud