reklama 11C

Ocenění pro kladrubský hřebčín od dánské královny. Machek dostal řád

 10.05.2022 09:30 | AUTOR

ikonka

Ředitel Národního hřebčína Kladruby Jiří Machek se může nově pyšnit řádem Dannebrog, rytíř Dánského království, který mu byl udělen dánskou královnou při příležitosti 50. výroční jejího usednutí na trůn. Podobný řád v minulosti obdržel Norbert Záliš.

reklama 12C

 
Ve čtvrtek 5. května dánská královna Margareta II. v Kodani osobně převzala starokladrubského bělouše Rudolfo Raggiera V-54, který byl v loňském roce z Národního hřebčína Kladruby nad Labem prodán do dánských královských stájí. 
 
Slavnosti, která se konala k 50. výročí usednutí královny na trůn, byl také osobně přítomen velvyslanec ČR v Kodani Radek Pech, ředitel hřebčína Jiří Machek a šlechtitelka a zároveň manažerka prodeje koní do královských stájí Zuzana Šancová.
 
Účastníci této slavnosti neobdivovali pouze předvedeného koně, ale také měli možnost zhlédnout desetiminutový film o starokladrubských koních a jejich domovském hřebčíně namluvený v dánštině, který byl Národním hřebčínem pořízen speciálně pro tuto příležitost.
 
Před touto slavností byl řediteli Národního hřebčína Kladruby nad Labem Jiřímu Machkovi předán řád Dannebrog, rytíř Dánského království, který mu byl udělen dánskou královnou. V prostorách královských stájí mu jej slavnostně předal Lord Chamberlain Kim Kristensen. Jiří Machek k tomu dodal: „Toto ocenění není určeno pouze mé osobě, ale celému Národnímu hřebčínu Kladruby nad Labem a všem, kteří o něj pečují. Jsem rád, že jsem za něj mohl královně osobně poděkovat, protože během akce jsme dostali příležitost s královnou na několik minut pohovořit u jednoho stolu.“
 

Psali jsme: Padesát let na trůnu. Starokladrubský bělouš pro dánskou královnu

 
Národní hřebčín je dvorním dodavatelem kočárových starokladrubských koní do královských stájí v Kodani od roku 1994. V tomto roce bylo díky tehdejšímu řediteli hřebčína, mimochodem rovněž držiteli řádu Dannebrog, Dr. Norbertu Zálišovi prodáno do Dánska první šestispřeží. Za téměř třicetileté období spolupráce bylo královskému dvoru v Dánsku dodáno celkem 32 starokladrubských běloušů. Jejich přísný výběr je prováděn na základě pravidelných návštěv královského podkoního a jeho kolegů.
 
Národní hřebčín Kladruby nad Labem je státní příspěvkovou organizací ministerstva zemědělství. Je jedním z nejstarších hřebčínů na světě a zároveň domovem nejstaršího původního českého plemene koní – koně starokladrubského. Krajina pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem je od roku 2019 zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO. Nejbližší velkou akcí národního hřebčína je Den starokladrubského koně, který se v Kladrubech nad Labem koná v sobotu 28. května 2022.
 
Foto: Dalibor Gregor
Zdroj: tisková zpráva NH Kladruby


Sledujete novinky o koních, jezdectví a dostizích na Jezdci.cz a pouštíte si pravidelně vysílání EquiTV.cz a EquiRadia.cz? Máme pro vás novinku - spouštíme Fancluby Jezdci.cz a EquiTV.cz EquiRadio.cz, jejichž prostřednictvím můžete podpořit další existenci našeho zpravodajství.

Zaplacením ročního nebo půlročního příspěvku umožníte, aby veškerý redakční obsah s výjimkou bonusů pro členy fanclubu zůstal nadále volně přístupný všem uživatelům a přímo se tak budete podílet i na propagaci všech koňských sportovních disciplín. Zároveň dostanete přednostní přístup k velké části našich materiálů, které si můžete přečíst v časovém předstihu, pravidelnou možnost získat různé slevy na zboží našich partnerů a účast v soutěžích o ceny.

Roční členství ve Fanclubu Jezdci.cz stojí 600 Kč, půlroční příspěvek je 300 Kč. Pokud chcete být členem obou fanklubů Jezdci.cz i EquiTV.cz, můžete využít zvýhodněnou variantu 1000 Kč (roční) a 500 Kč (půlroční). Další podrobnosti najdete na tomto odkazu.

Newsletter a komunity na síti

Kromě největšího českého serveru o koních Jezdci.czinternetové televize EquiTV a stále populárnějšího EquiRadia pro vás připravujeme i pravidelný newsletter Jezdecký zpravodaj, který jednou týdně shrnuje vše podstatné z koňského dění a každý pátek ho doručujeme přímo do vašeho e-mailu.

K odběru toho nejlepšího z našeho zpravodajství se můžete přihlásit ZDE!

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i prostřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz

FB Jezdci.cz

FB Jazdci.sk

FB EquiTV.cz a EquiRadio.cz


reklama 13B
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE