reklama 11C

reklama

Obří ztráta. Polsko řeší krizi slavného hřebčína

 08.01.2019 15:27 | AUTOR

ikonka

Arabští plnokrevníci z jeho chovu se každoročně prodávají za horentní sumy na slavné dražbě Pride Of Poland. Hospodaření hřebčína Janow Podlaski se přesto propadlo do hrozivé ztráty, zjistili polští reportéři.

reklama 12D
Hřebčín Janow Podlaski, který je celosvětově známý svým špičkovým chovem arabských plnokrevníků a angloarabů, se po čase opět dostal na titulní strany. Tentokrát nejde o personální změny vynucené vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), nýbrž o hospodaření.
 
Reportéři rozhlasové stanice TOK FM zjistili, že finanční situace výkladní skříně polského chovu je více než neutěšená. Vedení hřebčína podle stanice na podzim informovalo své nadřízené na ministerstvu zemědělství o možnosti ztráty finanční likvidity. Informace médií později potvrdil za hřebčín Grzegorz Czochański.
 
Podle serveru agropolska.pl nakonec k černému scénáři nedošlo, neboť "tržní hrozby se neuskutečnily". Hřebčín podle svých manažerů zaplatil všechny faktury včas a nedluží ani zaměstnancům na mzdách.
 
Správní rada nyní dostala za úkol vypracovat dlouhodobý plán obnovy, který by měl být brzy předložen k posouzení.
 
Úřady dlouho odmítaly poskytnout podrobnosti k hospodaření hřebčína jak médiím, tak poslancům Občanské platformy. Nyní zveřejněná čísla potvrzují dramatický propad. Zatímco v roce 2015 hřebčín hospodařil se ziskem 3,2 milionu zlotých, v roce 2016 to bylo už pouze 81 tisíc a o rok později dokonce skončil ve ztrátě 1,6 milionu zlotých.
 
Stát ovšem odmítl zveřejnit data k prodeji arabských koní z posledních čtyř let s poukazem na obchodní tajemství. "Což je překvapující, neboť ceny koní prodaných na aukci Pride Of Poland nikdy nebyly tajemstvím," píše web TOK FM.
 
Hřebčín Janow Podlaski byl založen v roce 1817 a je nejstarším fungujícím státním hřebčínem v Polsku. Arabští plnokrevníci narození v chovu nedaleko hranic s Běloruskem jsou považováni za polské národní stříbro.
 
I proto nejnovější aféra vyvolala velké pozdvižení v médiích i na sociálních sítích. "Janow Podlaski vznikl krátce po Napoleonovi. Přežil dvě světové války, přežil komunismus. Dnešní časy PiS, to už je jiný příběh," napsal na Twitteru uživatel TomekB.
 
Ilustrační foto: Renáta Kolářová


reklama 13B
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace