Živě na EquiTV: 18. 5. skoky KMK Písek, od 20. 5. Working Equitation
Získejte přednostní přístup k informacím na Jezdci.cz a další výhody! (KLINĚTE)|Inzerováním v médiích skupiny EQUINET podporujete nezávislé zpravodajství o koních a jezdectví v ČR. Děkujeme všem partnerům za podporu! Zájemci o reklamu pište na e-mail: equinet@equinet.cz nebo volejte +420 606 382 315|EquiRadio.cz: Naslouchejte koním i lidem, kteří jim rozumí! KAŽDÝ DEN NOVÉ POŘADY!|Jezdecký zpravodaj: Newsletter o koních každý pátek ZDARMA ve vašem e-mailu!|Sledujte MONITORING zpráv o koních z dalších zdrojů!|Na EquiTV.cz audiovizuální služby streamem nezačínají, ani nekončí! Nabízíme víc než jen on-line přenosy a záznamy, vysíláme koně mimo jezdeckou komunitu! |PODPORUJEME:|Olomouc - mezinárodní drezurní závody CDI 19. - 22. 5.|Martinice - skokové závody 19. - 22. 5.|Písečné nad Dyjí - mezinárodní závody spřežení CAI 26. - 29. 5.|Olomouc - skokové závody 27. - 29. 5.|Královice - drezurní závody 28. 5.|Královice - drezurní závody 29. 5.|Zduchovice - mezinárodní skoky CSI 1. - 5. 6. |Přeštěnice - všestrannost Zlatá podkova 3. - 5. 6.|Královice - drezura 4. - 5. 6.|Jezdci reportují. Staňte se součástí nejlepšího zpravodajství o koních|Sledujte JEZDCI.cz nově i v multimediální aplikaci FlashNews|SLEDUJTE ŽIVÉ PŘENOSY z akcí pravidelně na EquiTV.cz. Ta je jedinou původní internetovou televizí o koních v ČR, která má přesah do terestriálního vysílání! Vytváříme obsah i pro další TV kanály, jako jsou: ČT Sport, Sport 5, TV Seznam, Regionální televize a další... |PARTNERSKÉ AREÁLY:|Dostihový spolek Pardubice|Chuchle Arena Praha|ESC Olomouc|Martinice|Zduchovice|Přeštěnice|Hradištko|Královický dvůr|NH Kladruby n. L.|ZH Písek
reklama 11C

reklama

Klusáci 2021: Další Škobisova trojkoruna i suverénní Pamino

 25.01.2022 10:10 | AUTOR: Martin Cáp

ikonka

Podruhé za sebou padla na českých závodištích klusácká trojkoruna. Rok po Paminovi získal tuto cennou metu i jeho stájový kolega Kane Fortuna, jehož dominance završila úspěšnou éru jezdce, trenéra a majitele Zdeňka Škobise.

reklama 12C
 
Pojďte si s námi připomenout hlavní momenty a osobnosti klusáckého roku 2021.
 

Video najdete POD TÍMTO ODKAZEM (KLIKNĚTE)

 

Osmnáct dostihových dnů na třech různých závodištích čítala letošní klusácká sezona. Kromě dvojice hlavních hipodromů Chuchle Areny Praha a Bravantic se klusáci vrátili i do Slušovic. Hlavní hvězdy sezony začaly krystalizovat už na jaře a svou formu si vesměs dokázaly udržet až do konce roku. Jednou z těchto stálic byl pětiletý Pamino ze stáje Viktoria, který v sulce se svým majitelem Zdeňkem Škobisem vstoupil do sezony 20. dubna v Pražské dubnové ceně. Mezi jeho soupeři nechyběli v zahraničí rozběhaná hnědka Ready To Race a také německý účastník O.M. Dustin. V závěrečném oblouku se však smrskl souboj o vítězství na dvojici Pamino a Dark Look.  Více sil měl Dark Look s Mykolou Volfem, který zvítězil po tuhém boji o krátkou hlavu. Třetí Ready To Race ztrácela čtrnáct délek.
 
Začátkem června se naplno rozběhly souboje v klasickém ročníku. Jarní cena čtyřletých přilákala po škrtu Helenky Misi jen pětici startujících a měla horkého favorita ve valachovi Kane Fortunovi. V devíti startech neporažený hnědák své příznivce nezklamal a naznačil, v jakém duchu se budou odehrávat letošní ročníkové testy čtyřletých. Kane Fortuna ve druhém okruhu raketově zrychlil, odskočil o dvacet metrů a Škobis od té chvíle jen kontroloval situaci. Druhý Jim v závěru korigoval svou ztrátu na 9 délek, třetí doběhla Early Bird.
 
Svou jedinou letošní porážku Kane Fortuna neutrpěl na klasické scéně, nýbrž proti starším soupeřům. Při dvanáctém startu kariéry v odložené Velké dubnové ceně hlavního měta Prahy využil výhodné startovní pozice a začal diktovat svižné tempo. Ve druhém okruhu však začala zrychlovat osmiletá klisna Kyza Deux Skree s Davidem Dobrovolným a v posledním oblouku se dotáhla na favorita. V závěru se klisna Stáje Roddenberry dostala přes Kane Fortunu a zvítězila jistě o 3/4 délky. Třetí skončila s odstupem 16 délek Lovely Princess.
 
Od té doby však Kane Fortuna už neškobrtl. V létě převzal od Petry Handschuhové jeho trénink majitel Zdeněk Škobis a vrcholem jeho sezony bylo 7. září Derby hlavního města Prahy v Chuchle Areně Praha, kde se proti němu postavilo pět českých odchovanců. Ti se museli hned na začátku vyrovnat s malou komplikací, když v průběhu odpoledne došlo k poruše startovacího automobilu, a tak musel být vrchol sezony zahájen letmým startem. Kane Fortuna šel na špici a všechno probíhalo podle plánu Zdeňka Škobise. Při prvním probíhání cílem se však vedle něj vyvezl vlastní odchovanec stáje Sochor s.r.o. Perceval, který se nakonec ukázal být jako nečekaně houževnatý soupeř. Kane Fortuna mu sice v rozhodujícím okruhu dokázal na protilehlé rovině uniknout, ale Elena Salkovič-Volf v sulce Percevala se nevzdala a začala se Kane Fortunovi pomalu přibližovat. Škobis musel v cílové rovině svou hvězdu důrazně pobídnout a v cíli uhájil délkovou převahu. O dalších 15 délek zpět následoval třetí Jim. Kane Fortuna zaběhl kilometrový čas 1:16,778 a zvítězil potřinácté ze čtrnácti startů. Pro Škobise to bylo již třetí vítězství v domácím derby.
 
Kane Fortuna se tak rok po Paminovi stal dalším kandidátem na zisk trojkoruny. Zbývalo mu vyhrát jediný dostih – Velkou cenu primátora hlavního města Prahy neboli St. Leger na vytrvalecké distanci 2715 metrů. Po startu si Škobis počkal a pustil na špici Percevala s Elenou Salkovič-Volf. Kane Fortuna se usadil na blízké druhé pozici před Havanou Misi. Když Perceval začal v rozhodujícím okruhu zrychlovat, Škobis zachytil jeho náskok a při vbíhání do posledního oblouku poslal hnědáka dopředu. Do cílové roviny už vbíhal jako první Kane Fortuna. Perceval při poslední snaze čelit favoritově nástupu zacválal a bylo rozhodnuto. Kane Fortuna jistě zvítězil v kilometrovém čase 1:19,299. Na druhé místo se po Percevalově diskvalifikaci posunul Jim, třetí peníze získala Early Bird.
 
Starším klusákům v roce 2021 zcela dominoval pětiletý Pamino, který zaznamenal sérii velkých vítězství včetně Ceny prezidenta, Velké ceny Sametové revoluce a obou rozjížděk Středoevropské ceny. V tradičním prémiovém heatu v rámcovém programu derby nedal kvalitnímu poli nejmenší šanci a ani jednou nemusel bojovat. V první rozjížďce Velké ceně Pražského magazínu triumfoval velmi lehce o bezmála 5 délek před Charming Oreau a Kyzou Deaux Skree. O půldruhé hodiny později ve Velké ceně Lucky Fortuny porazil Kyzu Deux Skree zadrženě o 7 délek v kilometrovém čase 1:14,267.
 
Další stálice Dark Look ze stáje Sochor s.r.o. se prosazovala jak v seriálu pro francouzské klusáky Prix du Trotteur Francais, tak proti starší elitě ve Zlatém okruhu. Svěřenec Mykoly Volfa slavil svůj asi nejcennější úspěch na konci prázdnin, když v Ceně Praha TV porazil dvojici derby-vítězů Pamina a Inaccessible Grou. Jedno z nejkvalitnějších startovních polí letošní sezony nabídlo velkou podívanou. Ještě půl kilometru před cílem bylo ve hře o vítězství všech pět aktérů. Když se Dark Look dostal na úroveň vedoucí Charming Oreau, Pamino ztratil cenné vteřiny hledáním vhodné stopy a bylo rozhodnuto. Dark Look se v cíli o hlavu ubránil náporu favorita, třetí finišoval Elixir de Charnie. Dark Look byl po skončení sezony prodán a exportován do Německa.
 
Ve tříletém ročníku sváděli po celý rok líté souboje tři koně. Nejvíce vítězství posbíral Luthier Boko. Hnědák reprezentující Stall Guli-FFF v sulce s Laurensem Rinkesem si začátkem září připsal mimo jiné Velkou cenu Equiservis – Velkou cenu dvouletých. Luthier Boko zde předvedl svůj velký závěr a zvítězil jistě o 2 1/4 délky před českými odchovanci Jerrym a Leroyem W.
 
Poměrně nevyhraněná byla situace mezi dvouletými, kde často rozhodovaly cvalové chyby v rozhodující fázi dostihů. To byl i případ Velké ceny dvouletých, letos vypsané pod názvem Cena Portugal. Jako desetinový favorit do ní odskakoval suverénní chuchelský vítěz Jumbo, ale po jeho zacválání si lehký triumf pohlídala tmavá hnědka Marian Boko s Laurensem Rinkesem, která porazila Romalii a Moriah Boko.
 
Ilustrační foto: Josef Malinovský


Sledujte vysílání EquiTV.cz nebo poslouchejte EquiRadio.cz

 

Přihlaste se k odběru týdenního newsletteru ZDE!

 

Jezdecký zpravodaj vychází každý pátek a je zcela zdarma. Přímo do vašeho e-mailu vám jednou týdně doručíme to nejzajímavější z našich webů - zpravodajství napříč disciplínami, rozhovory, podcasty i videa. Už nikdy vám nic podstatného z našeho servisu neunikne!

 

FB skupiny Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadio.cz

 
Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i prostřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:
 

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz

FB Jezdci.cz

FB Jazdci.sk

FB EquiTV.cz a EquiRadio.cz


reklama 13C
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace