Živě na EquiTV.cz: 8.10. derby Gabrielka, 9.10. skoky Chuchle, Olomouc
reklama 11B

Jonáš Bujnoch: Začínali jsme se třemi boxy, teď máme kapacitu 55 koní

 21.09.2019 06:30 | AUTOR

ikonka

Na začátku září slavil Jonáš Bujnoch v Kozlovicích vítězství při MČR v reininingu, radost měl však dvojnásobnou. Velmi úspěšní byli totiž i jeho svěřenci. V naší pravidelné rubrice nám teď představí svou domovskou stáj jen pár kilometrů od Ostravy.

reklama 12C

Jonáš Bujnoch je úspěšným reiningovým jezdcem, který navíc na začátku září 2019 rozšířil svou sbírku medailí o vítězství na mistrovství České republiky v reiningu pod hlavičkou České jezdecké federace. Dařilo se také dalším jezdcům a koním v jeho tréninku. V rámci naší pravidelné rubriky můžete nahlédnout do zázemí Bujnoch Ranche, kde se všichni zmínění pilně připravují na závody.
 
Můžete nás, prosím, nejdříve seznámit s tím, kde se vaše domovská stáj nachází a jaký nese název?
 
Jedná se o naši rodinnou farmu, kterou jsme pojmenovali Bujnoch Ranch. Najdete ji v obci Jistebník v okresu Nový Jičín. Leží asi patnáct kilometrů od Ostravy.
 
Jak dlouho ve vaší stáji působíte a jaká byla vaše cesta až na toto místo? 
 
Areál jsme koupili v prosinci 2009. Leden až květen 2010 probíhala rekonstrukce, protože se jedná o bývalé zemědělské družstvo. V červnu 2010 jsme dovezli první koně. Kapacita byla tehdy 26 boxů. Postupně jsme dostavěli a dnes máme kapacitu 55 koní. Součástí areálu je jezdecká hala a venkovní kolbiště. Dále máme venkovní kruhovku a v roce 2020 přibude také kolotoč. Stále se snažíme něco vylepšovat, aby se klienti i koně cítili co nejlépe a měli co nejlepší podmínky pro trénink.
 
Co vše předcházelo tomu, než jste se dostal sem? Kolik a které stáje jste za svoji jezdeckou kariéru vystřídal?
 
Pocházím z Ostravy, kde jsme začínali s malou stájí pro tři koně u našeho rodinného domu. Postupem času jsme měli pískovou kruhovku a menší kolbiště. Následně jsme se přestěhovali do Beskyd, kde jsme měli už deset boxů, kolbiště 20 krát 40 metrů s osvětlením, spoustu pastvin a v okolí dvě jezdecké haly, kam jsme dojížděli na trénink, nebo přes zimu ustájili sportovní koně. Následovalo několik stáží v zahraničí a naše stáj byla na světě.
 

ČTĚTE TAKÉ: Jonáš Bujnoch: Když odjížděli koně klientů, míval jsem na krajíčku

 
Jaké jsou základní parametry vašeho současného domovského areálu?
 
Jak už jsem říkal, dnes máme 55 boxů, šatnu, sedlovny, klubovnu s venkovním posezením a grilem, sprchu pro koně a součástí stáje jsou také obytné prostory. Jezdeckou halu 25 krát 50 metrů, kterou jsme nastavili o dalších 30 krát 30 metrů, letní a zimní výběhy, menší venkovní kolbiště a kruhovku. V plánu máme dále kolotoč. Kdybychom měli boxů více, tak je naplníme, ale chceme počet koní naopak trochu snížit.
 
Můžete prozradit něco o historii tohoto místa?
 
Budova pochází z osmdesátých let, tudíž bylo nutné vše zrekonstruovat, přikoupit pozemky a celý areál uklidit. Lokalita u dálnice nás ovšem přesvědčila o skvělé dostupnosti. Postupně jsme vše vychytávali a stále ještě není vše dle našich představ.
 
Co je největší výhoda vaší současné stáje z vašeho osobního pohledu?
 
Největší výhodou je asi to, že stáj je moje, tudíž zde platí moje pravidla. Spousta trenérů je zaměstnaná nebo působí v pronajatých stájích. Mám výhodu v tom, že nemusím „kočovat“, a nebo mít obavy z toho, že se jednou budu muset stěhovat. U stáje máme také dům, kde žijeme, takže veškeré zázemí.
 
Kolik času zde trávíte? Jak vypadá váš běžný program, pokud jste zrovna tady doma a ne někde na závodech?
 
Ve stáji trávím veškerý čas. Ráno začínáme v šest a končíme teprve až je vše hotovo. V 19 hodin stáj uzavíráme klientům. V létě po večerech grilujeme, v zimě máme filmové úterky.
 
Bez jaké části zázemí byste se nemohl s koňmi nikdy obejít? Co berete jako naprostý standard pro to, abyste mohl vy i vaši koně v jakémkoliv areálu působit?
 
V dnešní době si myslím, že se žádná sportovní stáj neobejde bez haly. Je víceméně jedno, jak je velká, ale s koňmi potřebujete pracovat pět až šest dní v týdnu, což se celoročně s ohledem na počasí bez haly nedá.
 
Jsou plánovány v blízké budoucnosti nějaké změny v tomto areálu, např. rekonstrukce, rozšíření? Cítíte vy osobně potřebu nějaké změny? 
 
Postupně jsme vše zrekonstruovali a ted doděláváme zvětšení haly. Co bych ještě v areálu chtěl, je kolotoč, ten plánujeme na příští rok a další změny a rozšíření ukáže čas.
 

ČTĚTE TAKÉ: Lenoch, který mě vždy podrží. Nezapomenutelný kůň Jonáše Bujnocha

 
Jak si představujete stáj či areál s ideálním zázemím pro vaši disciplínu, co by tam rozhodně nemělo chybět?
 
Moje ideální stáj by měla mít dvě velké haly, spoustu boxů a zároveň ubytování. Myslím si také, že dobrý areál je ten, kde je více trenérů na jednom místě. Motivuje je to a zároveň žene dopředu. Mohou si navzájem pomáhat a bavit se u toho. Ve finále je ale jedno jak velký či luxusní areál máte, základem je to, aby koně i klienti byli spokojení se službami a péčí, kterou nabízíte, a cítili se spokojeně.
 
Foto archiv Jonáše Bujnochareklama 13A
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE