REKLAMA:|Stojíme při vás ať už se vašim koním postaví do cesty cokoli! Generali Česká pojišťovna|Na EquiTV.cz audiovizuální služby streamem nezačínají, ani nekončí! Nabízíme víc než jen on-line přenosy a záznamy, vysíláme koně mimo jezdeckou komunitu! |POSLOUCHEJTE příběhy lidí, kteří milují koně! JEZDECKÉ RÁDIO je tu pro Vás!|Sledujte MONITORING zpráv o koních z dalších zdrojů!|PODPORUJEME:|22. - 26. 9. Skoky - Finále Českého skokového poháru Martinice|24. - 26. 9. Drezura - Olomouc|1. - 3. 10. Skoky - Hradištko|1. - 3. 10. Skoky - Martinice|2. - 3. 10. Skoky a drezura - Královice|2. - 3. 10. Paravoltižní MČR - Brno|Jezdci reportují. Staňte se součástí nejlepšího zpravodajství o koních|POZOR: Newsletter o koních každý pátek. Objednejte si ZDARMA nový Jezdecký zpravodaj|Sledujte JEZDCI.cz nově i v multimediální aplikaci FlashNews|SLEDUJTE ŽIVÉ PŘENOSY z akcí pravidelně na EquiTV.cz. Ta je jedinou původní internetovou televizí o koních v ČR, která má přesah do terestriálního vysílání! Vytváříme obsah i pro další TV kanály, jako jsou: ČT Sport, Sport 5, TV Seznam, Regionální televize a další... |Inzerováním v médiích skupiny EQUINET podporujete nezávislé zpravodajství o koních a jezdectví v ČR. Děkujeme všem reklamním partnerům za podporu!|PARTNERSKÉ AREÁLY:|Dostihový spolek Pardubice|Chuchle Arena Praha|ESC Olomouc|Martinice|Zduchovice|Hradištko|Královický dvůr|NH Kladruby n. L.|ZH Písek
reklama 11C

reklama

Jezdecký sport 2018: Závody GC PlayOffs v Praze

 20.12.2018 15:46 | AUTOR

ikonka

Všichni fanoušci jezdeckého sportu nejen v Česku, ale také v Evropě a v celé světě netrpělivě očekávali první roční Global Champions PlayOffs, které proběhlo v polovině prosince v Praze. Podívejte se na souhrn ve speciálu Jezdeckého magazínu.

reklama 12C

SPECIÁL VĚNOVANÝ PRAGUE GC PLAYOFFS SLEDUJTE ZDE

Ve dnech 13. až 16. prosince hostila pražská O2 arena výjimečnou a netrpělivě očekávanou parkurovou událost, kterou byla Global Champions PlayOffs. Poprvé v historii se závody zařazené do této prestižní série, v níž skáčou nejlepší jezdci a koně světa, konaly v hale. A poprvé čekaly na účastníky speciální soutěže vypsané pouze pro nejúspěšnější týmy a jednotlivce, což do Prahy přivedlo absolutní parkurovou špičku.

Diváci zažili premiéru takzvaného Super Cupu otevřeného pro šestnáct nejvýše postavených celků žebříčku z venkovní části sezony. Ty v průběhu pražského mítinku postupovaly vyřazovacím způsobem od čtvrtfinále po semifinále.

Prvním dějstvím tedy bylo čtvrteční čtvrtfinále, na jehož startu stáli i členové Prague Lions. Jejich vystoupení otevřel Belgičan Niels Bruynseels v sedle Gancii de Muze a dovezl čtyři trestné body. Jako druhá vstupovala do kolbiště za velké podpory fanoušků v aréně Anna Kellnerová s hnědákem Silverstonem G. Předvedla vydařenou jízdu, v níž zaznamenala pouze jedno shození, a to na překážce symbolizující Karlův most. Naděje na postup do semifinále však pohasly při jízdě nejzkušenějšího jezdce Pražských lvů Pedera Fredricsona ze Švédska. Jeho hnědák Hansson odmítl poslušnost před překážkou číslo osm se symbolem české státní vlajky. Po další penalizaci za překročení času dovezl devět trestných bodů. O jediný bod se tak nepodařilo týmu proklouznout do semifinálové sestavy.

O krátký komentář k jízdám Pražských lvů jsme požádali čtvrtého člena tohoto týmu Aleše Opatrného. O své dojmy se krátce podělila i Anna Kellnerová.

Semifinále se konalo o den později a do jeho dění zasáhlo osm družstev ze čtvrtfinále, k nimž se přidaly čtyři nejlepší týmy celoročního bodování. Ty měly svými výkony v základní části série automaticky zajištěný postup právě až do druhé části Super Cupu. Patřili k nim Miami Celtics. Skvělý výkon v jejich barvách předvedl Ir Michael Duffy na Quintanovi, který dovezl nulu. Jeho krajan Shane Breen a Američanka Jessica Springsteen však chybovali a bronzové družstvo z bodování série 2018 nakonec zůstalo před branami finále.

Stejný osud potkal také Římské gladiátory, kteří byli v základní části čtvrtí. Semifinále se nejvíce vydařilo Lauře Kraut ze Spojených států. Ta v sedle Zeremonie projela kurz s čistým kontem. Tři chyby však nasbírali její kolegové Marlon Módolo Zanotelli z Brazílie a Ital Lorenzo de Luca. Rome Gladiators skončili na první nepostupové příčce.

Ve skvělé formě se naopak představili jezdci Madrid in Motion. Všichni tři absolvovali obtížný parkur z dílny Uliana Vezzaniho bez zaváhání, což se jinému týmu v páteční soutěži nepodařilo. S nulou projel cílem matador nizozemské reprezentace Marc Houtzager, který sedlal valacha Sterrehof's Calimera. Bezchybný výkon přidal jeho krajan Maikel van der Vleuten. Ten si pro semifinále vybral svou jedničku hřebce Verdiho. Do třetice bez chyb absolvoval překážky vysoké 160 cm Španěl Eduardo Alvarez Aznar v sedle třináctiletého hnědáka Rokfellera de Pleville Bois Margot.

Výborně si vedli také Scandinavian Vikings, kteří zaznamenali v semifinále jediné shození. Toho se dopustila Švédka Evelina Tovek na Dalile de la Pomme. Její kolegové Leopold van Asten s Groep Miss Untouchable a Christian Ahlmann s běloušem Caribisem Z překonali kurz bez trestných bodů.

Jednu chybu měli ve výsledkové listině páteční soutěže také Pařížští panteři. Čistou jízdu předvedl irský člen Darragh Kenny v sedle Balou du Reventon. Bez trestných bodů projel parkur také belgický reprezentant Gregory Wathelet, jenž sedlal hřebce Nevada S. Jediným, kdo si připsal shození, byl Brazilec Yuri Mansur s desetiletou klisnou Ibelle ASK.

Celkem šest družstev, z nichž ani jedno neinkasovalo v celkovém součtu více než osm trestných bodů, postoupilo do absolutního vrcholu Super Cupu. Tím bylo dvoukolové finále, které se konalo v neděli 16. prosince. Na jezdce tak čekaly další dva parkury s překážkami do 160 cm a technickou náročností na nejvyšší možné úrovni.

Účinkování Montreal Diamonds skončilo už v prvním kole poté, co byl jeden z členů, Jos Verlooy, vyloučen pro pád na posledním skoku, kde jeho ryzák Igor vybočil. Překvapivě pro neposlušnost neabsolvovalo celé finále Super Cupu také nejlepší družstvo základní části sezony London Knigths. Jízda dvojice Ben Maher a Explosion skončila na zdi a tím i šance celku na triumf. Na některých dalších koňských účastnících se již podepisovala únava z vyřazovacích bojů.  Skandinávští Vikingové nasbírali celkem dvacet sedm trestných bodů. Nejlépe vyšly finálové jízdy Christianovi Ahlmannovi s Caribisem. O pouhý jeden trestný bod méně zaznamenali Paris Panthers. Jejich výsledek podpořil nejvíce Yuri Mansur na Ibelle ASK, který bral v obou kolech celkem pět trestných bodů. Společně s Darraghem Kennym a Gregorym Watheletem dosáhli mezi světovou elitou na výborné třetí místo.

O vítězství bojovaly dva celky, jež měly na svém kontě v polovině finále celkem osm trestných bodů. V barvách Valkenswaard United zazářil mladý irský jezdec Bertram Allen na koni Harley van den Bisschop, který i v druhém kole dokázal zopakovat nulu z kola prvního. Zkušený Němec Marcus Ehning po čisté první jízdě v dalším kole jednou chyboval s hřebcem Comme Il Faut. Poslední člen družstva Ital Alberto Zorzi v sedle hnědky Contangy přidal ke dvěma chybám v rozhodující chvíli dalších pět bodů a Valkenswaard United tak zaznamenali v součtu sedmnáct trestných bodů.

Zbývalo vystoupení nejlepšího celku semifinále Madrid in Motion. Ti nakonec kromě skvělé formy prokázali také pevné nervy. Maikel van der Vleuten s Verdim v druhé jízdě na překážkách nechyboval a dovezl pouze jeden bod za překročení stanoveného času. Stejný průběh měla také jízda Marca Houtzagera v sedle hnědáka Sterrehof's Calimera. Ten rovněž nezaváhal na překážkách a inkasoval bod za překročení času. Tempo na jistotu zvolil do třetice Edouardo Alvarez Aznar s Rokfellerem a vyplatilo se mu to. Také on neshodil žádnou z překážek a jedním trestným bodem za čas uzavřel účinkování týmu na jedenácti trestných bodech. Madrid in Motion se tak stali vítězi premiérového Global Champions Super Cupu s ročníkem 2018. O šest bodů překonali druhé Valkenswaard United. Na třetím místě skončili Paris Panthers.

 

Global Champions PlayOffs, které hostila v polovině prosince pražská O2 arena nabídla také rámcové pětihvězdové soutěže. Poté, co Prague Lions nepostoupili v rámci týmového klání do čtvrtfinále, mohli fanoušci držet pěsti českým jezdcům právě v těchto soutěžích. Velmi pěkný výkon předvedl Aleš Opatrný ve stopadesátce s rozeskakováním, která byla na programu v sobotu 15. prosince. V sedle VDL Fakira dokončil pouze s jedním zaváháním.

Skvělou podívanou připravila pro návštěvníky mítinku Anna Kellnerová. Ta po bezchybném základním kole postoupila s valachem Silverstonem G do rozeskakování. V něm opět dokázala zopakovat čistou jízdu, což se podařilo pouze šesti dvojicím, a s časem 34,53 sekundy obsadila výbornou pátou příčku.

Vítězem soutěže se stal Němce David Will s Forest Gumpem, který byl v rozhodující jízdě ještě o sekundu a půl rychlejší.

Vedle soutěží v rámci Global Champions PlayOffs probíhaly v pražské hale také samostatné závody kategorie CSI s dvěma hvězdami. Jejich vrcholem byla Grand Prix s překážkami do 145 cm připravená na brzké nedělní odpoledne.

Výborně si v ní vedla česká dvojice Sára Vingrálková a Kas-Sini DC, která dokázala překonat základní část bez chyb a v rozeskakování dojela opět s nulou v třetím nejlepším čase. Rychleji než Sára Vingrálková procválali cílem se svými koňmi jen dva jezdci. Němec Phillip Houston v sedle klisny Stone Cold Sober obsadil druhou příčku. Vítězkou se stala Lucemburčanka Charlotte Bettendorf na devítileté klisně Hope Street, která do rozeskakování nastupovala jako poslední a dokázala plně využít toho, že znala výsledky svých soupeřů.

V sobotu 15. prosince byla pro návštěvníky Global Champions PlayOffs v pražské O2 areně připravena speciální soutěž Super Grand Prix. Ta byla určena vítězům jednotlivých Velkých cen sezony 2018. Šestnáct špičkových parkurových dvojic čekalo dvoukolové skákání na překážkách do 160 cm. Ital Uliano Vezzani si pro účastníky připravil dva velmi těžké kurzy. Zejména druhé kolo přineslo řadu zvratů a konečným pořadím výrazně zamíchalo. Bravurně zvládl hru nervů německý olympionik Ludger Beerbaum. Ten po jednom shození v první jízdě napodruhé nechyboval. Původně pátý jezdec průběžného pořadí se tak ujal po druhém kole vedení. Nic na tom nezměnil ani Belgičan Nicola Philiapperts, který byl v polovině soutěže čtvrtý. V rozhodující části totiž shodil ve dvojici s hřebcem Chilli Willi hned tři překážky a propadl se až na konečné jedenácté místo.

Výborně rozjetou měl soutěž Ir Shane Breen na ryzákovi Ipswich van de Wolfsakker, jenže v druhé jízdě po několika zaváháních vzdal. Překvapení se dočkali diváci také při vystoupení světové jedničky Nizozemce Harriho Smolderse. Ten přicházel v sedle Zinia do kolbiště s nulou. Po chybě na jednom z kolmých skoků přišlo ovšem vybočení na následující překážce a pád, který znamenal vyloučení.

Ludger Beerbaum tak byl stále v čele průběžného pořadí, když vstupovala do hry poslední dvojice. Tou byla bezchybná Edwina Tops-Alexander z Austrálie se svou stájovou jedničkou Californií. Zkušená Australanka zvolila pomalejší tempo takzvaně na čistotu, jenže i přes precizní jízdu přišlo shození na překážce číslo osm. Po této chybě musela dvojice výrazně přidat na tempu a zároveň nechybovat, tak aby udržela první příčku. To se podařilo, když projela cílem se čtyřmi trestnými body v čase 61,08 sekundy.

Na druhém místě zůstal o půl sekundy pomalejší Ludger Beerbaum a třetí příčku obsadil se čtyřmi trestnými body mladý nizozemský jezdec Frank Schuttert. Mladý Nizozemec se tak vedle vítězství v letošní Grand Prix Valkenswaardu dočkal zatím největšího úspěchu ve své kariéře.

Galashow světového parkuru Global Champions Prague PlayOffs navštívilo v pražské O2 areně během čtyř dnů téměř 32 tisíc diváků. Další miliony ji sledovali prostřednictvím televizních a internetových přenosů.

Pořadatelé z Czech Equestrian Teamu sklízeli ze všech stran uznání a pochvalu za perfektní organizaci. Mnozí ji bez nadsázky označili na nejlepší indoor parkurovou akci v historii. Bude tak zajímavé sledovat, zda se příští rok takto vysoko postavená laťka podaří překonat. Super Cup a Super Grand Prix Global Champions se totiž do České republiky opět vrátí, a to ve dnech 21. až 24. listopadu.

Ještě před tím se ovšem bude konat 19 kvalifikačních kol, která rozhodnou o tom, kdo se do Prahy kvalifikuje. Novými destinacemi budou švédský Stockholm, kanadský Montreal a americký New York.

Start této prestižní série je plánován již na březen, a tak fanoušci parkurového skákání rozhodně nebudou na další vrcholné mítinky plné jezdeckých a koňských hvězd dlouho čekat. Takže brzy opět na viděnou u parkurové Global Champions!reklama 13A
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace