reklama 11A

reklama

Jezdecký sport 2018 - terénní disciplíny

 01.11.2018 16:45 | AUTOR

ikonka

V pořadu Jezdecký sport 2018 se tentokrát budeme věnovat terénním disciplínám. Podíváme se na závody ve všestrannosti, spřežení a vytrvalosti. Letošní sezona byla nabitá, počínaje MČR přes mezinárodní mítinky až k finále Zlaté podkovy.

reklama 12B

JEZDECKÝ SPORT 2018 - TERÉNNÍ DISCIPLÍNY SLEDUJTE TADY

Jezdecké sportovní disciplíny jsou především o souladu jezdců a koní, ale máme i taková odvětví, kde není nouze o adrenalin. Jedná se o tzv. terénní disciplíny, mezi něž můžeme zařadit všestrannost, spřežení, ale také vytrvalost. Pojďte si s námi v následující patnáctiminutovce připomenout nejdůležitější body domácí sezony v těchto třech koňských odvětvích. 

Jezdecká všestrannost zažila v roce 2018 celou řadu závodů. My si dnes připomeneme dva – v první řadě republikový šampionát, v té druhé pak finále Zlaté podkovy.

Mistrovství České republiky ve všestrannosti se konalo od 19. do 22. července na pardubickém závodišti. O medaile tam bojovali jezdci všech věkových kategorií. V soutěži nejmladších jezdců od 10 do 13 let na ponících zvítězila Anna Kozojedová s Andy. Stejná jezdkyně si odvezla zlato také v kategorii dětí na velkých koních, v té sedlala klisnu Leu. 

Mezi dětmi do 16 let na pony získala titul Tereza Létalová s Bětkou. Po nejlepším výkonu v drezuře nechybovala ani v terénní a skokové zkoušce. Junioři byli tradičně rozděleni na dvě skupiny podle věku. Mistryní republiky mezi jezdci od 14 do 16 let se stala Barbora Vaňková na valachovi Lipton Saimon. Alžběta Vyštajnová s Elzarem vyhrála suverénně šampionát starších juniorů, tedy ve věku 17 a 18 let. Vedení se ujala hned v úvodní disciplíně a čistým krosem a parkurem svou formu jen potvrdila.

Na mladé jezdce čekala soutěž obtížnosti CNC s jednou hvězdou. Především díky výbornému výkonu v krosu a v závěrečném parkuru si z ní bronz odvezla Vladimíra Pechanová s Rosou-P. Druhé místo vybojovala přes jedno zaváhání v poslední disciplíně Šárka Votavová, která sedlala plnokrevného valacha Zyla. Obhájkyně zlata Eliška Orctová se s hnědákem Westwinds Diegem ujala vedení hned v úvodu šampionátu. Po čistých výkonech v obou dalších disciplínách si dojela pro neuvěřitelný pátý titul v řadě.

Náročná dvouhvězdová soutěž byla připravená pro seniory. V horkém letním počasí si s krosem z dílny polského stavitele Marcina Konarského poradili jen dva jezdci. Jedním z nich byl loňský vítěz šampionátu Miloslav Příhoda, který měl našlápnuto k dalšímu úspěchu. Před nedělním parkurem však kvůli zdravotní indispozici koně Lorda nakonec pokračování v soutěži vzdal. Na stupně vítězů nakonec vystoupal Petr Myška, který v sedle klisny Obora´s Shut It Out získal bronzovou medaili. Druhé místo vybojovala Miriam Záveská, jež s Expectancy Lucy zazářila zejména bezchybnou jízdou v nedělním parkuru. Mistrem České republiky se po třech letech stal Robert Pokorný. Ten v Pardubicích startoval hned se dvěma koňmi, zlato vybojoval s osmiletou klisnou Floor. Pro úplnost nesmíme zapomenout dodat, že nejlepším družstvem pro rok 2018 je Vysočina. Tu při mistrovství reprezentovaly Pavel Vaněk, Barbora Vaňková, Šárka Douchová a Andrea Beranová.

Dalším vrcholným mítinkem jezdců všestrannosti bylo finále seriálu Zlaté podkovy, které hostilo ve dnech 24. až 26. srpna závodiště v Humpolci Dusilově. Pozornost fanoušků této náročné disciplíny se soustředila hlavně na dvě soutěže nevyšší obtížnosti, Stříbrnou podkovu a zejména naprostý vrchol série – Zlatou podkovu.

Účastníky Stříbrné podkovy čekala úroveň CNC s jednou hvězdou a do konečného pořadí na nejvyšších pozicích promluvil výrazně závěrečný parkur. Třetí místo obsadil Radko Heidenreich mladší, který s Battalionem sice v kolbišti jednou zaváhal, ale ve hře ho udržel dobrý výkon v drezuře a bezchybný kros. Veronika Příhodová se po roce chystala s Expressem EV k obhajobě prvenství. Přestože zajela čistě terénní i skokovou zkoušku, na vítězství to tentokrát nestačilo. Dvojice dojela druhá. Nejlepší hodnocení v drezurní úloze obdržel od rozhodčích Petr Myška na Savoi Col de Joly a po drobném překročení stanoveného času v terénu a čistém výkonu na parkuru se mohl radovat z vítězství ve Stříbrné podkově.

Zlatá podkova byla vypsaná jako dvouhvězdová soutěž, čemuž odpovídala obtížnost terénní zkoušky. Všechny dvojice s výjimkou jedné měly potíže s chybami či dodržením stanoveného času. Bez trestných bodů jej překonala pouze Eliška Orctová s běloušem Bonusem. S tím nechybovala ani na parkuru, a navíc zajela nejlepší drezuru, takže z toho bylo jednoznačné vítězství. Eliška Orctová si navíc připsala také druhé místo, na které dosáhla s valachem Westwinds Diegem. O bronzové pozici nebylo rozhodnuto až do samého závěru soutěže. Nakonec ho získala Karolína Petrová s Kimem C, jíž pomohl pěkný výkon v první disciplíně. 

Česká vozatajská sezona s číslovkou 2018 byla skutečně nabitá. Vedle řady národních závodů nabídla i dvoje mezinárodní mítinky. Tím prvním byl tradiční Rudolfův pohár, který se konal 19. až 22. dubna v areálu Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem. Na nejvyšší vypsané úrovni CAI s třemi hvězdami se závodilo ve třech kategoriích. V soutěži jednospřeží se z prvního místa radovala rakouská reprezentantka Marisa Rössler. K úspěchu jí pomohla zejména nejlépe zajetá drezura ze všech singlů.

Klání dvojspřeží zcela ovládl Němec Sandro Koalick, který zapřahal dva páry. Po prvním soutěžním dni se s nimi usadil na prvním a druhém místě a na těchto pozicích se udržel až do samého závěru. Čeští zástupci se blýskli v královské kategorii čtyřspřeží. Jejím vítězem se podruhé v řadě stal Jiří Nesvačil mladší, jenž dokázal dokonale využít výhody domácího prostředí. Jeho bratr Radek Nesvačil navíc přidal v konkurenci devíti spřežení velmi pěknou čtvrtou příčku.

Dalšími mezinárodními závody spřežení byl mítink CAI, jenž proběhl 2. – 5. srpna v západočeských Nebanicích. V soutěži čtyřspřeží, která je zařazena do bodování Světového poháru, se představili špičkoví evropští vozatajové. Přemožitele ve „čtyřkách“ nenašel Benjamin Aillaud. Francouzský reprezentant, který se stabilně drží na světovém žebříčku v nejlepší desítce, dokázal v Nebanicích vyhrát podruhé v řadě. Na paty mu šlapal další z hvězdných jezdců, účastník letošního finále Světového poháru, Jerome Voutaz ze Švýcarska. Ten nakonec dojel druhý. Slovinec Miha Tavcar zvítězil stylem start-cíl v soutěži dvojspřeží. Jako jediný startující v klání párů projel celou trať závěrečného parkuru bez trestných bodů. Hned v závěsu za Tavcarem skončil český vozataj Josef Drábek. Ten byl ve všech dílčích disciplínách druhý. Soutěž jednospřeží vyhrál Rakušan Rudolf Pirhofer. Blýskl se skvělými výkony zejména v drezuře a v maratonu. Nejlépe z českých zástupců si vedl Libor Kurka s Jimem. V jízdě mezi kužely neměl konkurenci a v součtu s drezurou a maratonem dojel čtvrtý.

Jedním z vrcholů sezony v každé disciplíně je mistrovství republiky. To vozatajské hostily v roce 2018 Semice. Termín připadl na předposlední červencový víkend. Zlato v kategorii dvojspřeží pony vybojovala Monika Pospíšilová, hlavně díky nejlepším výsledkům v drezuře a parkuru. Druhé místo obsadil Michal Kořínek, kterému vyšla rovněž drezura a dařilo se mu i v maratonu. Nejlepší maraton v soutěži pony zajel Erik Zuvač. V součtu s trestnými body z dalších částí šampionátu z toho byla třetí příčka.

Vyrovnané výkony v kategorii jednospřeží vynesly titul mistra České republiky Jiřímu Konířovi. Dařilo se mu hlavně v terénní jízdě, v níž byl druhý. Stříbro vybojovala Markéta Sedlinská, a to doslova na poslední chvíli. Po nepříliš vyvedené drezuře si polepšila v maratonu. Medaili ovšem získala díky skvěle zajetému parkuru. Třetí místo obsadil Libor Kurka, který si připsal nejlepší výsledek v sobotní jízdě v terénu. Titul mistra České republiky v soutěži dvojspřeží dokázal po roce obhájit Josef Drábek. Soupeřům ukázal záda ve všech částech šampionátu, které suverénně vyhrál. Druhé místo obsadil Václav Coufalík, který po celou dobu mistrovství stíhal vítězného Josefa Drábka. Ve všech disciplínách se umístil v těsném závěsu za ním. Bronzovou medaili si ze Semic odvezl Jaroslav Kohout mladší, jenž v maratonu a parkuru skončil třetí.

Diváci byli svědky obhajoby titulu také v soutěži čtyřspřeží. Po roce obsadil první místo opět Jaroslav Juráň mladší, který nenašel přemožitele ani v jedné z dílčích částí mistrovství. Stříbro bral Jiří Nesvačil starší, jehož nejsilnější disciplínou byl maraton. V něm předvedl druhý nejlepší výkon. Třetí příčku obsadil Milan Domes. Zkušený jezdec dvojspřeží je v královské kategorii na této úrovni nováčkem, takže bronzová medaile z mistrovství republiky je vynikajícím úspěchem.

Posledním z vrcholných vozatajských mítinků roku 2018 bylo finále Zlaté podkovy. To se konalo tradičně v Humpolci ve dnech 24. – 26. srpna. Mezi singly si nejlépe vedla Markéta Sedlinská. Ta zajela skvěle hlavně sobotní maraton, v němž nenašla přemožitele. První místo a tím i titul Mistra opratí získal v soutěži dvojspřeží Václav Coufalík. Finále ovládl stylem start-cíl, když vyhrál všechny jeho části. V soutěži čtyřspřeží se zdálo, že si pro další velký triumf v sezoně dojede čerstvý mistr republiky Jaroslav Juráň mladší. Jenže po vítězné drezuře a maratonu přišly chyby při jízdě mezi kužely a propad na druhé místo. Zaváhání Jaroslava Juráně využil Jiří Nesvačil starší, který se po vítězném parkuru vyšvihl na první příčku.

Na vytrvalostní závody jsme v roce 2018 zavítali pouze jednou, a to do severočeského Slavošova. V sobotu 25. srpna se tam konaly mezinárodní závody CEI spojené s mistrovstvím České republiky. V jednohvězdovém CEI, které bylo hodnocené také jako mistrovství juniorů a mladých jezdců, se představilo čtrnáct dvojic. Zahraničním účastníkům se však příliš nedařilo a soutěž tak ovládli Češi. Na třetím místě projela cílem Nikola Nováková v sedle Kertchaka. Na trasu dlouhou 80 kilometrů potřebovala pět hodin a jednu minutu. Lucie Sedláková a Kateřina Suchá svedly boj o prvenství, který vygradoval v závěru poslední etapy. Klisna Lucia Ferra Kateřiny Suché měla v cílové rovince karambol a dvojice tak dojela nakonec druhá. Mistryní České republiky a zároveň vítězkou jednohvězdové mezinárodní soutěže se stala Lucie Sedláková s hřebcem AE Egyptian Hakeem. Jejich výsledný čas měl hodnotu čtyři hodiny, dvacet devět minut a deset sekund.

Seniorské mistrovství se jelo na trase dlouhé 120 kilometrů rozdělené do čtyř etap. Soutěž byla spojená s mezinárodní kategorií CEI2*. Ani jedna ze dvou zahraničních účastnic cílem neprojela. Fareah Al Wagayan ze Spojených arabských emirátů skončila v sedle Stelly Nani Bint Shir HA na veterinární kontrole po druhé etapě. Na posledním gatu pak vzdala další pokračování německá jezdkyně Alexandra Vogt na koni Franzi Ibn Vroni. Kompletní závod nakonec dokázaly překonat jen dvě české jezdkyně. Veronika Myslivečková s hřebcem Felskinem potřebovala na 120 kilometrů bez mála deset hodin a jen tak tak se vešla do minimální průměrné rychlosti 12 km / hod. Dvojice závodila pouze v republikovém šampionátu, a tak si ze Slavošova odvážela titul české vicemistryně. Vítězkou jak mezinárodní dvouhvězdové kategorie, tak i mistrovství republiky se stala Michaela Jakešová. Ta v sedle klisny Pretorie Symphonie absolvovala soutěž za méně než osm a půl hodiny.

Tak to byl stručný přehled toho nejzajímavějšího z terénních disciplín v roce 2018. Ta s číslem 2019 odstartuje ze všech nejdříve pro vozataje, které čekají první závody pod střechami hal již začátkem února. Jezdci a koně ve všestrannosti a vytrvalosti si na úvodní soutěžní mítinky musejí počkat zhruba o dva měsíce déle, ale kdo si počká, ten se dočká! Tak brzy opět na shledanou!reklama 13B
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace