Tento týden živě na EquiTV: CSI3*-W Olomouc a České derby v Chuchli
Získejte přednostní přístup k informacím na Jezdci.cz a další výhody! (KLINĚTE)|Inzerováním v médiích skupiny EQUINET podporujete nezávislé zpravodajství o koních a jezdectví v ČR. Děkujeme všem partnerům za podporu! Zájemci o reklamu pište na e-mail: equinet@equinet.cz nebo volejte +420 606 382 315|EquiRadio.cz: Naslouchejte koním i lidem, kteří jim rozumí! KAŽDÝ DEN NOVÉ POŘADY!|Jezdecký zpravodaj: Newsletter o koních každý pátek ZDARMA ve vašem e-mailu!|Sledujte MONITORING zpráv o koních z dalších zdrojů!|Na EquiTV.cz audiovizuální služby streamem nezačínají, ani nekončí! Nabízíme víc než jen on-line přenosy a záznamy, vysíláme koně mimo jezdeckou komunitu! |PODPORUJEME:|Martinice - skoky MJP 23. - 26. 6.|Olomouc - mezinárodní skoky CSI3* 22. - 26. 6.|Hradištko - skoky 24. - 26. 6.|Zduchovice - skoky 28. 6. - 3. 7.|Písek - skoky 2. - 3. 7.|Přeštěnice - všestrannost MČR děti a junioři 3. - 5. 7.|Olomouc - skoky ČSP 7. - 10. 7.|Hradištko - drezura 9. - 10. 7.|Kladruby nad Labem - spřežení 9. 7.|Martinice - Pony Days 12. - 13. 7.|Jezdci reportují. Staňte se součástí nejlepšího zpravodajství o koních|Sledujte JEZDCI.cz nově i v multimediální aplikaci FlashNews|SLEDUJTE ŽIVÉ PŘENOSY z akcí pravidelně na EquiTV.cz. Ta je jedinou původní internetovou televizí o koních v ČR, která má přesah do terestriálního vysílání! Vytváříme obsah i pro další TV kanály, jako jsou: ČT Sport, Sport 5, TV Seznam, Regionální televize a další... |PARTNERSKÉ AREÁLY:|Dostihový spolek Pardubice|Chuchle Arena Praha|ESC Olomouc|Martinice|Zduchovice|Přeštěnice|Hradištko|Královický dvůr|NH Kladruby n. L.|ZH Písek
reklama 11B

reklama

Jezdecký magazín EquiTV: Dvakrát dostihy, domácí parkury i „Globálka“

 16.05.2019 16:35 | AUTOR

ikonka

Jezdecký magazín s datem 16. května nabídne reportáže ze zahájení dostihové sezony v Pardubicích i z Velké jarní ceny v pražské Chuchli. Podíváme se i na parkury do Hradištka, kde se jelo T a vrátíme se ke čtvrtému kolo Global Champions v Šanghaji.

reklama 12B

JEZDECKÝ MAGAZÍN SLEDUJTE ZDE

Dnešní Jezdecký magazín bude rozkročen mezi dostihovým a jezdeckým sportem. S naší kamerou vás vezmeme na zahájení dostihové sezony do Pardubic, ale i na klasickou Velkou jarní cenu do pražské Velké Chuchle. V jezdecké části našeho pořadu se zaměříme na to nejpodstatnější ze skokové Champions Tour v Hradištku u Sadské. A chybět nebude ani slibované ohlédnutí za minulým dílem prestižní parkurové série Global Champions v Šanghaji. To všechno vám nabídneme v příštích patnácti minutách.

Ve středu 8. května se na závodišti v Pardubicích odběhly první letošní dostihy. Vrcholem zahajovacího dne byla Cena města Pardubic, známá také jako Úvodní cross country Koroka. Na startu jedničkového krosu na 4500 metrů se sešla zajímavá sestava.

Favoritem byl ve třech překážkových startech neporažený Evžen, ale pětiletý talent ze stáje Englicovi a Kulhánkovi měl třídové soupeře. Ve startovním poli totiž nechyběli zkušení krosaři známí z posledních ročníků Velké pardubické. Kromě někdejšího vítěze Ribellina to byl král loňských kvalifikací Ange Guardian a také třetí z minulého ročníku Stretton.
První dramatická situace se zrodila už v úvodní fázi dostihu, kde spletli kurs Andrew Glassonbury s Ribelinem a Jan Odložil na Ter Millovi. Nečekaná minela vnesla do pole neklid a zrodilo se několik kolizních situací, na které doplatil favorit Evžen, ale také vítěz loňské Ceny Labe Mahony. V posledním oblouku bojovali o nejvyšší příčky čtyři koně, ale cílová rovina se změnila ve velké sólo Ange Guardiana pod Jiřím Kouskem. Jedenáctiletý valach z tréninku Josefa Váni všem utekl o 4 1/2 délky. O druhé místo se podělili v současném doběhu Stretton a Mahony, favorit Evžen finišoval čtvrtý.

Anglický legionář Andrew Glassonbury vynahradil stáji Lokotrans svou chybu z hlavního dostihu ve druhém vrcholu dne. Šestiletého ryzáka Lamuma dovedl k lehkému vítězství v jedničkové steeplechase Ceně Dostihového klubu na 3900 metrů.V rámcovém programu úspěšně debutovala na překážkách čtyřletá Dylanka. Dvojnásobná klasická vítězka s Jakubem Spáčilem jistě ovládla Cenu proutěnkářů na 3200 metrů.

Závodiště Velká Chuchle minulou sobotu hostilo jeden z nejdůležitějších dostihových mítinků jarní části sezony. Kromě klasické Velké jarní ceny nabídlo po mnoha letech také Memoriál dr. Otakara Frankenbergera, důležitý přípravný dostih před Českým derby. A oba vrcholy dne měly překvapivé vítěze. Ve Velké jarní ceně Pražské plynárenské se po startu nikomu nechtělo dopředu, a tak se nakonec musel chopit tempa Tomáš Lukášek v sedle hřebce Great Gunnara. V cílové rovině se pole roztáhlo po celé šíři dráhy a většina aktérů byla stále ve hře o přední umístění. Mezi prvními byli poražení oba favorité. Šampiona dvouletých hřebců Kinga Archieho zastavila zdravotní indispozice a pod žokejem Václavem Janáčkem doběhl jedenáct délek za polem. Hnědák Manoamano skončil desátý. Největší akceleraci předvedl prostředkem dráhy běžící Ignacius Reilly, který startoval teprve podruhé v životě. Bělouš stáje Syndikát V3J pod žákem Davidem Liškou zvítězil po boji o půl délky a zajistil trenérovi Václavu Lukovi třetí vítězství ve Velké jarní ceně. Druhé místo stihl drtivým finišem Amazing Gangster, který točil do cílové roviny na poslední pozici a třetí doběhl bělouš Torque Power.

Druhý vrchol dne, Memoriál dr. Otakara Frankenbergera na 2200 metrů, poznamenalo velmi pomalé tempo. Zkušenému Jiřímu Palíkovi na ryzákovi Pacific Hillovi nezbylo, než si odtáhnout dostih sám a s nezkušeným hřebcem stáj Monte Negro málem slavil vítězství. Jediným koněm, jemuž se v posledních metrech podařilo přes Pacific Hilla dostat, byl mohutný Kristiano. Bratr výborné Krasavy a vlastní odchovanec majitele Stanislava Chudáčka se v cíli prosadil rozdílem pouhého krku a přiměl svůj tým zvážit dodatečnou přihlášku do Českého derby. V ryzákově sedle se radoval Bejsim Ferhanov. Trojici nejlepších doplnil silně finišující Ramssio.

Sobotní rámcový program nabídl několik zajímavých doběhů. Favoritkou dne byla Kristianova stájová kolegyně, pětiletá Famous Valley, která nastupovala do Ceny Pražské plynárenské distribuce na 2800 metrů s vizitkou klisny, která neprohrála svých posledních sedm startů. A svěřenkyně trenérky Heleny Vocáskové nezklamala ani tentokrát. V sedle s Michalem Hroudou si doběhla pro velmi lehké vítězství o 7 délek před Urbim Et Orbim a Dajukou. 

Už v příštím startu se Famous Valley, která střídá rovinové a překážkové starty, může přiblížit novodobému českému rekordu. Devětkrát za sebou zvítězili čtyři koně v českém tréninku, například Age Of Jape nebo Registana. Kvalitní pole tříletých a starších sprinterů se sešlo v Ceně Pražské Plynárenské Servis Distribuce na 1200 metrů. Místo vyrovnaného doběhu publikum nakonec vidělo suverénního vítěze. Pětiletý valach Mollys Best ze stáje Filip, který na stejné dráze lehce zvítězil už koncem dubna, utekl soupeřům o 4 1/2 délky. V sedle svěřence trenérky Kateřiny Berthier byla Pavlína Filipová. Záznamy všech dostihů z Velké Chuchle, ale i ze zahajovacího mítinku v Pardubicích najdete na našem webu www.equitv.cz.

V neděli 12. května se v Hradištku závodilo v rámci skokové Champions Tour na parkuru stupně T s jednou hvězdou. Překážky s výškou do 145 centimetrů potrápily většinu startovního pole. Jedna chyba zavřela cestu do rozeskakování Tomášovi Aberlovi s klisnou Athenou 1. Čas 78,79 setin sekundy, kterého dvojice dosáhla v základní části, jí vynesla třetí místo. 

Jan Chýle v soutěži sedlal dva svěřence a lépe mu vyšla až druhá jízda s běloušem Abdulahem B. Do cíle dovezl nulu a postoupil do rozeskakování proti jedinému jezdci. Tím byl Karel Polák v tandemu s belgickým plemeníkem Tallmannem TN, který nastupoval do rozhodující jízdy jako první. V kurzu Jana Šímy ani napodruhé nezaváhal a nezbývalo mu než čekat, jak se se zkráceným parkurem popasuje jeho soupeř.

Jan Chýle s Abdulahem zvolil velmi rychlé tempo, a to se mu nakonec nevyplatilo. V cíli byl sice o dvě sekundy rychleji, jenže nasbíral osm trestných bodů. Z vítězství v hlavní soutěži Champions Tour v Hradištku se tak radoval Karel Polák. Nezkrácený záznam hlavní soutěže Champions Tour v Hradištku najdete na naší adrese www.equitv.cz.

Znovu se vracíme ke čtvrtému kolu seriálu Global Champions. To se jelo ve dnech 3. až 5. května v Šanghaji, kam z Pražských lvů zamířili i noví členové Marco Kutscher a Marc Houtzager. Účast si nenechal ujít ani Niels Brunyseels, který je stabilní oporou týmu.

Právě poslední dva jmenovaní jezdci nastoupili za Prague Lions do dvoukolové soutěže Global Champions League. Nizozemský reprezentant Marc Houtzager sedlal valacha Sterrehof's Calimera, a v prvním kole s překážkami do 160 cm s ním nezaváhal. Bez trestných bodů projel kurzem italského stavitele Uliana Vezzaniho také Niels Bruynseels, který si pro čínské kolo ligy zvolil valacha Delux van T & L. V součtu s dosaženými časy to pro Prague Lions znamenalo průběžné třetí místo a před druhou částí tak měli velmi dobrou výchozí pozici. V druhém kole inkasoval Marc Houtzager s dvanáctiletým hnědákem čtyři trestné body za chybu na kolmém skoku v závěru parkuru. Chyboval i Niels Bruynseels, a to na úplně shodné překážce jako jeho týmový kolega. Pražští lvi tak v součtu inkasovali osm trestných bodů, což znamenalo výbornou třetí příčku.

O chybu méně měli jezdci z Paris Panthers. Dvě nuly zapsal Ir Daragh Kenny, který prostřídal koně Classic Dream a Balou du Reventon. Obě kola absolvoval také belgický jezdec Gregory Wathelet na Iron Manovi. V úvodní jízdě nezaváhal, shodil však jednu překážku v druhé části soutěže. Vítězně vyšli ze šanghajského klání členové Monaco Aces. Ti sice zaznamenali stejný bodový výsledek jako Pařížští panteři, ale v jejich prospěch mluvil součet dosažených časů. Na triumfu se významně podílel Francouz Julien Epaillard s hřebcem Virtuose Champeix, který dokončil obě jízdy bez trestných bodů. Chybu udělal Jerome Guery z Belgie, který s běloušem Garfield de Tiji Des Templiers vystřídal v druhém kole Brazilce Marlona Modola Zanotelliho.
V čele bodování družstev jsou nadále Shanghai Swans s 90 body. Prague Lions se posunuli na průběžnou devátou příčku, na lídry ztrácí 36 bodů.

Druhým vrcholem mítinku Global Champions byla Grand Prix. Tu postavil Uliano Vezzani rovněž na maximální obtížnosti s překážkami do 160 cm. Z řad Prague Lions se do ní kvalifikoval i třetí jezdec na místě Němec Marco Kutscher. S klisnou Chades of Blue shodil jednu překážku a dojel patnáctý. Marc Houtzager na Sterrehof's Calimero se po čistém základním kole probojoval do rozeskakování, v kterém po chybě skončil sedmý. O jednu příčku nad ním skončil Niels Bruynseels s Delux van T & L. Ten trasou rozeskakování procválal v rychlém tempu, jenže shodil poslední překážku.

Čistou jízdu i napodruhé zvládly jen čtyři dvojice, které se na nejvyšších příčkách seřadily podle dosaženého času. Portugalka Luciana Diniz v sedle Camarga z nich byla nejpomalejší. Její čas měl hodnotu 41,53 sekundy a skončila tak těsně pod stupni vítězů. O necelou sekundu rychlejší byl Nizozemec Jur Vrieling s hřebcem VDL Glasgow v. Merelsnest, který si dojel na třetí místo.
Irský jezdec Daragh Kenny na koni Balou du Reventon předvedl bleskovou jízdu - jeho čas jen lehce přesáhl 38 sekund. Přesto se našla ještě rychlejší dvojice. Izraelská reprezentantka Danielle Goldstein se svou stájovou jedničkou klisnou Lizziemary ho překonala o 8 setin sekundy. Stala se tak vítězkou Grand Prix Šanghaje a zároveň doplnila sestavu účastníků Super Grand Prix, která se bude konat v listopadu v rámci Global Champions PlayOffs v Praze. 

SOUTĚŽ 

S Jezdeckým magazínem EquiTV můžete každý týden soutěžit o nákup za 500 Kč v e-shopu s jezdeckými potřebami. Stačí se zaregistrovat na webu www.jezdeckymagazin.cz k odběru novinek o nových dílech našeho pořadu.

Všichni registrovaní uživatelé od nás každý týden obdrží prostřednictvím e-mailu jednoduchou soutěžní otázku. Odpověď na ni se dozvíte také z aktuálního dílu Jezdeckého magazínu. Ten, kdo odpoví správně jako desátý v pořadí, obdrží od nás výherní poukázku v hodnotě 500 Kč do obchodu Bukefalos. Jména výherců z předešlých soutěží a další podrobnosti najdete na již zmíněné internetové adrese www.jezdeckymagazin.cz.

POZVÁNKY ZA KOŇMI

Také v příštím Jezdeckém magazínu budeme sledovat průběh prestižní parkurové série Global Champions. Její další kolo probíhá ve španělském Madridu od pátku 17. do neděle 19. května.

Připravujeme pro vás také tři přímé internetové přenosy na adrese www.equitv.cz. V sobotu 18. května pro vás budeme sledovat klusáckou Velkou cenu primátora hlavního města Prahy ve Velké Chuchli. O den později se na stejném místě poběží cvalová Velká květnová cena.

V neděli pokračuje také Český skokový pohár. Jeho další díl hostí Ostrava - Stará Bela. Souhrn toho nejpodstatnějšího ze všech zmiňovaných akcí nabídne příští vydání Jezdeckého magazínu. Brzy na shledanou!

Foto: Václav Volf, fotovolf.com
reklama 13C
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace