Živě na EquiTV.cz: 8.10. derby Gabrielka, 9.10. skoky Chuchle, Olomouc
reklama 11A

Jeden den s pražskými fiakry. Koně v centru obdivují turisté i domácí

 30.12.2021 08:45 | AUTOR: Josef Malinovský |
VIDEO

ikonka

O pražských fiakrech toho bylo v posledních dnech řečeno i napsáno mnoho, ale nikdo podrobně nepopsal, co vše taková práce obnáší nejen v případě koní, ale jejich lidských kolegů. Vypravili jsme se tak prozkoumat, o co Praha možná za rok přijde.

reklama 12C

 
Asi málokdo mohl v posledních dnech přehlédnout titulky v médiích, jako například „Drožkaři vs. Praha. Podle odborníků koně trpí, provozovatelé s tím nesouhlasí“, „Praha přestane podporovat koňské povozy na Staroměstském náměstí a ve Stromovce“, „Konec turistické atrakce v Praze? Magistrát zruší místa pro fiakry. Zvířata trpí, říkají odborníci“, „Piráti vyhánějí koně z centra Prahy. Zvířata prý trpí, vadí jim smog a tvrdé povrchy“. 
 
Většina zmíněných článků je však založena především na tiskové zprávě magistrátu hlavního města Prahy a prohlášení některých radních. To, že koně trpí, je skloňováno snad všude, ale konkrétní oficiální stanoviska odborníků, kteří to údajně tvrdí, k dohledání nejsou. 
 

Nepřehlédněte: Konec fiakrů v Praze je začátek dalšího konce, varuje Veronika Rosická

 
Redakce Jezdci.cz oslovila v předešlých dnech jak zástupce spolku Hlas zvířat, tak radního Jiřího Pospíšila, který návrh zrušení stanovišť pro koňské povozy na Staroměstském náměstí a ve Stromovce předkládal, o podrobnější vyjádření, ale zatím bez reakce. Stejně tak jsme si vyžádali informace o proběhlých kontrolách fiakrů od městské veterinární správy.
 
Jelikož však pražské fiakry čekají od konce roku tříměsíční prázdniny a na svá stanoviště se vrátí opět až 1. dubna, rozhodli jsme se ve spolupráci s internetovou televizí EquiTV.cz na vlastní oči přesvědčit, co že taková práce fiakristů obnáší, jak je o koně postaráno a zda jsou podmínky pro ně opravdu tak špatné, jak hlásají aktivisté společně s některými radními. 
 

Čtěte také: Konec koňských povozů v Praze? Radní rozhodli na základě kampaně

 

Redaktor Josef Malinovský strávil ve středu 29. prosince s trojicí, resp. čtveřicí kočích tzv. ranní směnu, která trvá na Staroměstském náměstí od 10:00 do 16:00 hodin. V součtu s cestou z Michle tak koně byli zapřaženi celkem osm hodin, během nichž vznikla více jak dvouapůlhodinová video reportáž protkaná řadou rozhovorů a komentářů. Ty sice nezodpoví úplně všechny otázky, ale pozorovatel si jistě díky tomu mnohem lépe vytvoří obrázek o tom, zda jde skutečně o tak problémovou činnost, kterou je potřeba namísto vhodně nastavené regulace raději rovnou zrušit.
 
Foto a video: Josef Malinovský
 Sledujte vysílání EquiTV.cz nebo poslouchejte EquiRadio.cz

 

Přihlaste se k odběru týdenního newsletteru ZDE!

 

Jezdecký zpravodaj vychází každý pátek a je zcela zdarma. Přímo do vašeho e-mailu vám jednou týdně doručíme to nejzajímavější z našich webů - zpravodajství napříč disciplínami, rozhovory, podcasty i videa. Už nikdy vám nic podstatného z našeho servisu neunikne!

 

FB skupiny Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadio.cz

 
Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i prostřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:
 

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz

FB Jezdci.cz

FB Jazdci.sk

FB EquiTV.cz a EquiRadio.cz


reklama 13D
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE