reklama 11D

Hotovo, Murzabajev je šampion. Gratuluji ti, vzkázal mu poslední rival

 18.12.2019 11:08 | AUTOR: Martin Cáp

ikonka

Ke třem titulům šampiona českých žokejů přidá Bauyržan Murzabajev i ten německý. Jeho poslední soupeř v souboji o prestižní trofej Maxim Pecheur oznámil, že vynechá poslední dva mítinky sezony, neboť ztrátu 10 vítězství už nemá šanci dohnat.

reklama 12C
Bauyržan Murzabajev je šampionem německých žokejů. Rozuzlení více než půl roku trvajícího souboje s Maximem Pecheurem přišlo dvanáct dní před koncem sezony.
 
Pecheur, který na vedoucího muže statistiky ztrácí 10 vítězství, v úterý potvrdil serveru Galopponline, že na nedělním mítinku v Dortmundu se vyhoupne do sedla letos naposled a zbylé dva dostihové dny sezony v Mülheimu a Dortmundu vynechá.
 
"Za normálních okolností bojuji naplno až do poslední chvíle. Ale dohnat ztrátu deset bodů během tří dostihových dnů už není reálné. I proto, že Bauyržan bude mít dobré koně," konstatoval Pecheur.
 
Vítěz německého derby 2017 s Windstossem zažívá životní sezonu, jeho 98 vítězství by v posledních letech pohodlně stačilo na pozici šampiona. Murzabajev však zvítězil 108krát.
 

Podcast s Filipem Minaříkem: Žít jen dostihy nejde. Každý úspěch jednou ztratí cenu

 
"Bauyržan si titul šampiona, k němuž mu z celého srdce gratuluji, opravdu zasloužil. Je to velmi talentovaný jezdec a stejně jako já patří v naší profesi k mladší generaci. Soukromě si dobře rozumíme, kromě těžké práce jsme si spolu užili spoustu legrace," dodal Pecheur s tím, že po nedělních dostizích se chystá na vánoční svátky k rodičům do francouzského Deauville.
 
Jeho rozhodnutím tak padla poslední z tajenek aktuální německé sezony. Třetí příčku v šampionátu obsadí Michael Cadeddu před Lukasem Delozierem (oba 48), Filip Minařík je se 44 vítězstvími pátý a Jozef Bojko sedmý.
 
Kromě Murzabajeva a Pecheura nebudou v nedělním Dortmundu chybět ani Minařík s Bojkem, jednoho ze šesti dostihů dne se zúčastní i svěřenec Michala Kalčíka Azbuk.
 
Z Česka až na vrchol
 
27letý Bauyržan Murzabajev po třech titulech českého šampiona a dvou úspěších v Evropském poháru žokejů slaví další milník své kariéry.
 
Rodák z kazašského Čubaru dělal první krůčky kolem dostihových koní na závodišti Almaty. Díky kazašským kontaktům ve střední Evropě se dostal jako ošetřovatel a pracovní jezdec do Česka k Arslangireji Šavujevovi. Tady jeho talent nezůstal bez povšimnutí a Murzabajev šel záhy z dostihu do dostihu.
 

Čtěte také: Vyhrát v Dubaji je víc než sen. Dostávám dobré koně, říká David Liška

 
První vítězství kariéry slavil 14. července 2012 v Lysé nad Labem, už v následujícím roce se stal poprvé šampionem. Šavujev mu dal šanci na koních evropské třídy jako Meandre, Dux Scholar nebo Limario, pravidelně s ním spolupracovali i Václav Luka a další trenéři.
 
V Německu začínal Murzabajev na závodišti Hoppegarten, kde byl jeho prvním rádcem a pomocníkem současný trenér Jan Korpas. Po přestupu k Andreasovi Wöhlerovi jeho kariéra ještě akcelerovala.
 
Letos se přehoupl přes hranici 400 vítězství v kariéře a připsal si grupu 3 v Berlíně na hřebci Ladykiller a tři vítězství v listed. Protože dostal hned několik lákavých nabídek od největších stájí, Wöhler si novopečeného šampiona pojistil povýšením na stájovou jedničku s platností od příští sezony.
 
 reklama 13A
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE