reklama 11A

Gabon diskvalifikovaný ze slovenské Velké jarní, trenérka dostala pokutu

ikonka

Slovenská dostihová autorita tento týden uzavřela případ pozitivního testu Gabona na zakázanou látku dexamethason v bratislavské Velké jarní ceně. Hřebec byl diskvalifikován a trenérka Ingrid Janáčková Koplíková musí zaplatit sankci 1300 eur.
10.07.2024 15:54  |  Autor: Martin Cáp  |  Foto: Pavla Pechmanová  |  Rubrika: Dostihy  |  FANCLUB  |  APLIKACE
reklama 12B

Hřebec Gabon, kterého trénuje Ingrid Janáčková Koplíková pro stáj Statek Blata Český ráj, byl diskvalifikován z prvního místa ve slovenské Velké jarní ceně kvůli pozitivnímu testu na zakázanou látku dexamethason. Vítězem dostihu se stal původně druhý Boulevard Blanqui, na druhé místo se posouvá česká klisna Eskadra Zero. Na svém úterním zasedání o tom rozhodla slovenská dostihová autorita Závodisko, š.p.

Podle zápisu zveřejněného ve středu na webových stránkách Závodiska byla Gabonově stáji v reakci na případ uložena finanční pokuta. Trenérce vyměřila slovenská autorita sankci 1300 eur (v přepočtu 33 tisíc korun) a uhrazení nákladů na analýzu vzorku A ve výši 200 eur, majitel stáje Statek Blata Český ráj má zaplatit náklady spojené s analýzou vzorku B ve výši 2000 eur (cca 50 800 korun).

"Dostihová autorita při rozhodování o výšce sankce přihlédla k tomu, že jde o první provinění vůči pravidlům," uvádí oficiální zápis ze zasedání, na němž byli přítomni ředitel Závodiska Marián Šurda, vedoucí dostihového provozu Vladimír Šak a zástupkyně slovenského ministerstva zemědělství Lenka Capeková.

 

Psali jsme: Verdikt v kauze Biriatou: Janáčková Koplíková dostala pokutu a podmínku

 

Gabon měl po svém vítězství z 5. května pozitivní test na stejnou látku dexamethason, jako o měsíc dříve jeho stájový kolega Biriatou v Chuchle Areně Praha. Druhý zmíněný případ uzavřela na konci června Pořádková komise Jockey Clubu ČR s tím, že trenérce Janáčkové Koplíkové vyměřila sankci 20 000 korun a podmíněčné odnětí licence na šest měsíců.

Pozitivní test Gabona potvrdila analýza vzorku A provedená německou Deutsche Sporthochschule Köln, majitel následně požádal o analýzu vzorku B v laboratoři LGC v Newmarketu se stejným výsledkem.

"Trenérka ve výslechu uvedla, že kůň Gabon v žádném případě nebyl léčený preparáty, obsahujícími tuto látku (byl předložen medikační deník). Trenérce se nepodařilo jednoznačně identifikovat zdroj této látky a nevěděla odpovědět na to, jak se tato zakázaná látka mohla dostat do těla koně. Dostihová autorita SR následně konstatovala, že zodpovědností a povinností trenéra podle dostihového řádu SR a Mezinárodní dohody o chovu, dostizích a sázkách je přijmout účinné preventivní opatření v oblasti stájového managementu a neumožnit (byť i neúmyslné) podání zakázané látky u koní v jeho tréninku," uvádí zápis.

Gabon od pozitivního testu v Bratislavě startoval absolvoval start v Českém derby, kde doběhl druhý. Ze Slovenského derby byl škrtnut.
Apliakce EQUINET
Stáhněte si aplikaci EQUINET a mějte všechny informace o koních jako první!
FANCLUB Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
Budoucnost našich médií je i ve Vašich rukou. Podpořte nás členstvím ve fanclubu! VÍCE ZDE...
Sociální sítě Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
FB Jezdci.cz FB EquiTV.cz FB Jazdci.sk
Připojte se k tematickým skupinám Jezdci.cz na sociálních sítích Facebook a WhatsApp
Skoky Facebook WhatsApp
Drezura Facebook WhatsApp
Všestrannost Facebook WhatsApp
Spřežení Facebook WhatsApp
Voltiž Facebook WhatsApp
Vytrvalost Facebook WhatsApp
Western Facebook WhatsApp
Pólo Facebook WhatsApp
Dostihy Facebook WhatsApp
Klusáci Facebook WhatsApp
Chov Facebook WhatsApp
Ostatní Facebook WhatsApp

reklama 13C

NEPŘEHLÉDNĚTE