reklama 11C

Bude mít Aeneas v Lysé sochu? Po Prvomájové vyhrál i Memoriál Evy Palyzové

ikonka

Příběh blízkého vztahu mezi Aeneasem a závodištěm v Lysé nad Labem je po sobotě bohatší o další kapitolu. Tmavý hnědák stáje Statek Blata Český ráj počtvrté vyhrál Conseq Memoriál Evy Palyzové a připsal si tak oba letošní překážkové vrcholy v Lysé.
06.07.2024 22:00  |  Autor: Martin Cáp  |  Foto: Pavla Pechmanová  |  Rubrika: Dostihy  |  FANCLUB  |  APLIKACE
reklama 12A

Desetiletý Aeneas v sobotu opět dokázal, proč je označován za krále Lysé nad Labem. Dva měsíce po triumfu v Prvomájové steeplechase se prosadil i ve druhém krosovém vrcholu sezony na polabském závodišti, když počtvrté v kariéře ovládl Conseq Memoriál Evy Palyzové.

Pod žokejem Josefem Bartošem se start-cíl jdoucí valach o krk ubránil útoku loňského vítěze Swinging Thomase, třetí doběhl po dvou letech opět na domácí půdě představený Go Canada. Do cíle se v pořádku dostalo všech šest startujících.

"Je pravda, že Aeneas je v Lysé nad Labem jako doma. Je to vidět i na skocích, kde někteří koně občas udělají chybku, zatímco on naopak získává délky. Teď si řekl o to, abychom ho nechali důkladně odpočinout a zkusíme něco vymyslet na podzim," glosoval trenér Josef Váňa, který nasedlal devátého vítěze ve čtrnáctileté historii Memoriálu Evy Palyzové.

Aeneas dosáhl sedm ze svých osmi vítězství právě v Lysé nad Labem. Zatímco Prvomájovou steeplechase získal dvakrát (2023, 2024), v Memoriálu Evy Palyzové se prosadil čtyřikrát (2019, 2020, 2021 a 2024). Jediným jeho vítězstvím mimo Lysou je pardubická Cena Labe z roku 2021.

 

Čtěte také: Co znamená změna v Británii pro turf? Sázím na koně, říká budoucí premiér

 

V sobotu odskakoval na rychlé dráze jako desetinový favorit. V malém poli se však nenašel nikdo, kdo by byl ochoten vodit a Bartoše to už při nájezdu na první překážku vyneslo na špici. Aeneas si tak odvodil celý dostih.

"Moc se mi do toho nechtělo, ale už když jsem se díval na startky, bylo mi jasné, že se tomu asi nevyhneme. Nechtěl jsem jít první dva kilometry hodně pomalu a pak z toho dělat dostih na 1600 metrů, takže jsem zkusil trefit ideální tempo. Jenže Swinging Thomas na mě začal útočit o něco dřív útočit a už v polovině dostihu jsem musel dost razantně zrychlit," vysvětloval Bartoš.

Tmavý hnědák stáje Statek Blata Český ráj však přijel na své oblíbené závodiště ve formě. V nohou měl dva týdny starté druhé místo z červnové kvalifikace na 134. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou, a tak se dokázal se složitou situací bravurně vyrovnat.

Žokej Jan Faltejsek se Swinging Thomasem se snažil na favorita brzy tlačit a už při nájezdu na Karlův vodní příkop šel s Aeneasem hlava-hlava. Loňský vítěz však dělal skokanské chyby, které ho stály cenné délky, a před zahrádkami se opět propadl na třetí místo. To už měl Aeneas náskok pěti nebo šesti délek a do závěrečného oblouku točil v komfortní situaci. Swinging Thomas pak ještě dokázal přijít s novým útokem, ale favorit už dotáhl dostih do vítězného konce. “Jen jsem si dával pozor, abych Aenease udržel v pohybu a nepřestával jsem jezdit," konstatoval Bartoš.

V cíli dělil oba soupeře krk, třetí Go Canada ztrácel dalších osm délek. Druhý svěřenec Josefa Váni Giorgione si připsal čtvrté místo před v závěru slábnoucím Reggaetonem. Doběh uzavřel černý kůň dostihu Precious Rock, který strávil celý dostih na šesté příčce mimo kontakt s polem.

Double Havelkovou a "přehoz" ve steeplechase

Dramatický doběh zcela jiného druhu přinesl druhý překážkový dostih odpoledne, čtyřková steeplechase Memoriál Jiřího a Milenky Špačkových. V něm projela jako první cílem Lenka Neprašová v sedle Cape Witchera, vlastní odchovanec trenérky Pavlíny Baštové však o své první vítězství kariéry přišel po protestu ex offo. Ve finiši totiž tísnil původně třetí Cecille, jejíž žokej Jan Faltejsek musel výrazně měnit stopu.

Dostihová komise dospěla k závěru, že tato situace měla vliv na výsledek dostihu, Cape Witchera přesunula za poškozenou klisnu a vítězství tak spadlo do klína původně druhému Soul Of Dubai s žákyní Terezou Polesnou.

V rovinové části programu završila double žokejka Martina Havelková. V trojkové Ceně CK Martin Tour (1700 m) dovedla k lehkému triumfu o 4 1/2 délky vlastní svěřenkyni Cerca Trovu ze stáje DS Kompresory - Kopřiva, za níž se seřadili Aidensfield, Palomina a Spencer. Druhou vítězkou Havelkové byla v pětkovém Handicapu hotelu Olympionik (2200 m) šestiletá domácí odchovankyně Latarmissie z tréninku Lenky Horákové.

Solidní konkurence se sešla v trojkové Ceně společnosti Tipsport (1300 m), v níž čtyřletý Rabbit Zoustar s Jiřím Chaloupkou i s nejvyšší nesenou hmotností 61 kg jistě zdolal Talamancu a tříletého Steppingstonea.

Conseq série pro český chov pokračovala čtyřkovou Cenou hřebčína Doubravy (2200 m), kde pětiletá Old Memories z vlastního chovu Farmy Pavlin Dvůr utekla soupeřům o 8 délek. V sedle svěřenkyně Pavla Hlavatého byl žokej Adam Florian, další příčky obsadili favorit Respekt a veterán Waste No Time.

Dostih amatérských a žákovských jezdců pro sebe rozhodl Gilby s amatérkou Pavlínou Kašparovou a ohlas měl i pětkový úspěch Lady Sophie pod Evou Buriánkovou. Někdejší čtvrtá z Jarní ceny klisen se postarala o první vítězství trenéra Josefa Vašiny po čtyřech letech.
Apliakce EQUINET
Stáhněte si aplikaci EQUINET a mějte všechny informace o koních jako první!
FANCLUB Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
Budoucnost našich médií je i ve Vašich rukou. Podpořte nás členstvím ve fanclubu! VÍCE ZDE...
Sociální sítě Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
FB Jezdci.cz FB EquiTV.cz FB Jazdci.sk
Připojte se k tematickým skupinám Jezdci.cz na sociálních sítích Facebook a WhatsApp
Skoky Facebook WhatsApp
Drezura Facebook WhatsApp
Všestrannost Facebook WhatsApp
Spřežení Facebook WhatsApp
Voltiž Facebook WhatsApp
Vytrvalost Facebook WhatsApp
Western Facebook WhatsApp
Pólo Facebook WhatsApp
Dostihy Facebook WhatsApp
Klusáci Facebook WhatsApp
Chov Facebook WhatsApp
Ostatní Facebook WhatsApp

reklama 13B

NEPŘEHLÉDNĚTE