reklama 11C

Derby neděle ve střední Evropě: Naughty Peter na unikátní double nedosáhl

ikonka

Tři různá derby se v rozmezí několika hodin běžela v neděli. Tuzemské dostihové příznivce zajímalo hlavně to polské, kde Naughty Peter nenavázal na svůj výkon z Prahy. V Hamburku se zrodilo překvapení, naopak v Budapešti vyhrál favorit.
07.07.2024 21:38  |  Autor: Martin Cáp  |  Foto: Bohumil Křižan / Jockey Club ČR  |  Rubrika: Dostihy  | 
VIDEO
| FANCLUB  |  APLIKACE
reklama 12C

Byla na něj v neděli na varšavském závodišti Sluzewiec upřena velká pozornost, ale Naughty Peter nakonec unikátní derby-double nezískal. Vítěz Českého derby narozený v hřebčíně Napajedla se v polském Westminster Derby na měkké dráze nedostal přes vzdálené sedmé místo.

Svěřenec Macieje Jodlowského sice měl v dostihu vodiče, ale v roztaženém poli se od prvních metrů pohyboval na chvostu. Už na protilehlé rovině bylo znát, že na předposlední pozici cválající hřebec nejde podle představ žokeje Richarda Kingscotea a nechal se povzbuzovat. V závěrečném oblouku si sice začal zlepšovat pozici a ve finiši ukázal solidní závěr, ale bylo to v době, kdy na přední koně ztrácel příliš mnoho délek.

Pro suverénní triumf si doběhla vítězka klasické Nagrody Wiosennej Magnezja v sedle s někdejším pravidelným účastníkem Evropského poháru žokejů Per-Andersem Grabergem. Ryzka trénovaná Maciejeem Janikowským utekla soupeřům už v první polovině cílové roviny a neprohrála tak ani ve třetím letošním startu. Přemožitele našla pouze v jednom ze dvou loňských startů.

 

Čtěte také: Bude mít Aeneas v Lysé sochu? Po Prvomájové vyhrál i Memoriál Evy Palyzové

 

Jako jediný se ji vydal stíhat další neporažený klasický vítěz Zen Spirit pod Václavem Janáčkem, pro něhož to byla premiéra na vytrvalecké distanci. Hřebec stáhl své manko až na dvě délky, reálně ale vítězku neohrozil. Třetímu Smoke Plume s Martinem Srncem chybělo dalších jedenáct délek.

Sedmý Naughty Peter ztrácel na Magnezju asi 21 délek, druhá velká naděje stáje Westminster Race Horses Mister Ursus byla o krátkou hlavu před ním šestá. “Tohle derby se nám jako stáji nepovedlo, budeme to muset ještě rozebrat. Naughty Peter šel po dvou týdnech další těžký dostih, ale těžko říci, jak velký vliv to mělo. Mluvil jsem s žokejem Kingscotem, který se klonil spíše k tomu, že se hřebci vůbec nelíbilo měkko, na kterém běžel bez chuti,” řekl po doběhu majitel Marian Ziburske.

V rámcovém programu varšavského derby-dne se představili i dva čeští zástupci. Úspěšnější byl čtyřletý Jardin Michelet ze stáje Cardboard, který pod Martinem Srncem finišoval čtvrtý v Nagrodě Prezesa Totalizatora Sportowego (2600 m, 148 750 zl.) Prosadila se vítězka loňského Oaks Miss Dynamite s Václavem Janáčkem, na dalších místech doběhli německý Nordminster a Jolly Jumper.

Nedařilo se naopak druhému svěřenci Evy Záhorové Ignaciusovi Reillymu ze stáje Syndikát V3J. Ten ukázal v Memorialu Fryderyka Jurjewicza (1600 m, 78 750 zl.) na své poměry nezvykle matný výkon a musel se spokojit s osmým místem, asi čtrnáct délek za vítězem Timemasterem.

Překvapení v německém derby

V Hamburku vyvrcholil v neděli německý derby-mítink. Z dvojice stáje Lokotrans v rámcovém programu si už v sobotu doběhl pro dotované umístění supervytrvalec Upright. Čtyřletý valach si jako outsider 109:10 připsal druhé místo v Preis der Großen Woche auf der Galopprennbahn Baden-Baden/Iffezheim (2850 m, 10 000 eur), 1 1/4 délky za favoritkou La Montespan.

Jeho stájový kolega Matello naopak uzavřel devítičlenný doběh dvojkového handicapu Akol Global Investment-Preis (1600 m, 15 000 eur). Oba svěřence Luboše Urbánka odjezdil Tomáš Roman.

Samotné Idee 155. Deutsches Derby (Gr.1, 2400 m, 650 000 eur) skončilo překvapením. Velkým speedem u vnější bariéry se prosadil outsider 243:10 Palladium s žokejem Thorem Hammer-Hansenem, který na cílové čáře o krk zachytil od startu vedoucího vítěze italského derby Bornu. O další hlavu zpět finišoval na třetím místě Augustus pod slovenským žokejem Michalem Abíkem. "Augustus zaběhl skvěle, v závěru to na něj už asi bylo trochu dlouhé," hodnotil trenér Waldemar Hickst.

Vítěz se narodil v hřebčíně Fährhof a běhá v barvách syndikátní stáje Liberty Racing, jíž se podařilo obhájit loňské vítězství s Fantastic Moonem. V rámcovém programu slavil hezké vítězství žokej René Koplík. S čtyřletým valachem Senadorem ovládl lukrativní HKJC World-Pool-Handicap (1600 m, 20 000 eur).

Zatloukal bodoval v Budapešti

Třetí nedělní derby se běželo v budapešťském Kincsem Parku. 102. Magyar Derby (2400 m, 22 milionů forintů) ovládl favorit Géza se Stanislavem Georgievem, jenž o délku porazil Tunézii. Třetí doběhl Flying Aquangel, z českých žokejů dopadl nejlépe pátý Milan Zatloukal s Exactem.

Stájový jezdec centrály Pavlin dvůr přidal jedno vítězství v rámcovém programu, když v jedničkovém Buccaneer-Agrárminisztérium Díja triumfoval s pětiletým Guilinem.

Dvojí zastoupení měl český turf na nedělním mítinku v Deauville, dvouletí debutanti trenéra Václava Luky Lawliet a Westminster Fox uzavřeli doběhy svých dostihů.
Apliakce EQUINET
Stáhněte si aplikaci EQUINET a mějte všechny informace o koních jako první!
FANCLUB Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
Budoucnost našich médií je i ve Vašich rukou. Podpořte nás členstvím ve fanclubu! VÍCE ZDE...
Sociální sítě Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
FB Jezdci.cz FB EquiTV.cz FB Jazdci.sk
Připojte se k tematickým skupinám Jezdci.cz na sociálních sítích Facebook a WhatsApp
Skoky Facebook WhatsApp
Drezura Facebook WhatsApp
Všestrannost Facebook WhatsApp
Spřežení Facebook WhatsApp
Voltiž Facebook WhatsApp
Vytrvalost Facebook WhatsApp
Western Facebook WhatsApp
Pólo Facebook WhatsApp
Dostihy Facebook WhatsApp
Klusáci Facebook WhatsApp
Chov Facebook WhatsApp
Ostatní Facebook WhatsApp

reklama 13D

NEPŘEHLÉDNĚTE