POZOR! Ve středu 20.10. ve 20:10 přijde EQUINET s velkou novinkou
reklama 11A

reklama

Equinews: Královický double Miloslava Vítka. Výběr plemeníků v Písku

 24.02.2020 17:02 | AUTOR: Josef Malinovský |
VIDEO

ikonka

Miloslav Vítek vyhrál malou i velkou túru Zimního jezdeckého poháru v Královicích. – V Písku proběhly dva předvýběry hřebců do plemenitby. – Podívejte se na souhrn toho nejzajímavějšího z dění kolem koní v dalším díle pořadu Equinews.

reklama 12B

PODÍVEJTE SE NA VIDEO ZDE - KLIKNĚTE!

 

Vítek vybojoval v Královicích vítězný double. Mücková vede Zimní pohár

 
Zimní pohár České jezdecké federace v parkurovém skákání pokračoval druhým kolem v Královicích u Slaného, kde zářil Miloslav Vítek. Tomu se podařilo zvítězit v malé i velké túře tohoto seriálu. Průběžné vedení si však drží v obou případech Tereza Mücková. Ve skokové části Zimního jezdeckého poháru však tradičně dostávají prostor soutěžit o body v žebříčku jako první děti na ponících a nejinak tomu bylo v sobotu 22. února v Královickém dvoře. 
 
Vítězka prvního kola ve Zduchovicích Nicol Čížková byla jedinou účastnicí, která bodovala i tentokrát, a i když obsadila v druhém závodě páté místo, s šestnáctibodovým skóre se ujala vedení.
 
Druhé místo v žebříčku za ní zaujala Kateřina Bubáková. Ta v Královicích nenašla v sedle valacha Quintena přemožitele, když rozeskakováním projela stejně jako dalších šest dvojic bez jediného zaváhání a v nejrychlejším čase. Stejnou soutěž absolvovala ještě s klisnou Idou Florimou, ale jak vítězka sama přiznala, té se královická hala příliš nelíbila. „Idě se to tady moc nelíbí, ale Quintenovi to tu příjde fain.“
 
V malé túře se hned třinácti dvojicím podařilo dokončit čistě jak základní kurz, tak následné rozeskakování. Kdo chtěl uspět, musel tedy hodně spěchat. Mezi nejrychlejší tentokrát nepatřila Tereza Mücková. Konečné sedmé místo jí však zajistilo příděl čtyř bodů a jelikož při zahajovacím mítinku ve Zduchovicích vyhrála, zůstala ve vedení i po druhém kole. Spokojen musel být domácí Lukáš Sojka s It Wasnt Me, jelikož ten v čase rozeskakování 27,76 projel cílem jako třetí nejlepší. Sedm desetin jej dělilo od druhé příčky, kterou ukořistil Martin Brát s desetiletou klisnou Paige po známém hřebci Aristo Z. Ten doslova sahal po vítězství, ale o pouhých pět setin to nestačilo na Miloslava Vítka na sedmileté klisně Rie Aristě OH, jež je shodou okolností taktéž po plemeníkovi Aristovi Z. Parkur z dílny Zdeňka Krpely jezdec pochvaloval, byť při známkování by prý zvolil dvojku. A jaký tedy byl podle Miloslava Vítka kurz malé túry? „Já myslím, že příjemnej. Dobře cválání, žádné komplikace, žádné záludnosti. Možná tady do dvojskoku je tady jediná koukavá věc, jinak nic.“
 
Na startovních listinách malé, ale i velké túry nechyběl s několika svými svěřenci Miloslav Příhoda, který by letos neměl chybět na olympijských hrách v Tokiu. Zatímco na lehké úrovni se do první desítky umístěných nevešel, na té střední již ano. S klisnou Flower 1 dojel jako šestý, na Lyrcase sedmý. S oběma chyboval v základní části soutěže, zatímco finále dokončil čistě. Podobně na tom byla i Anna Vitáková s Carmen, která byla o něco málo rychlejší. Naopak dvě dvojice postupovaly do finále s nulou na bodovém kontě, ale na finálovém parkuru jednou chybovaly. Jednou z nich byl Jiří Hochman s Chiquitou-LS, druhou pak Klára Hlaváčková na valachovi Calidosovi P. Na jejím třetím místě by se však nic nezměnilo, i kdyby chybu neudělala, neboť čas měla pomalejší než jediní dva účastnici dokončivší celou soutěž bez jediného trestného bodu. Tereza Mücková brala druhé místo, ale přesto se mohla radovat, neboť k sedmi bodům ze Zduchovic přidala dalších devět a vede již nejen Zimní jezdecký pohár v malé túře, ale i v té velké. Druhé vítězství za jediný den zaznamenal Miloslav Vítek, a opět to bylo s Riou Aristou OH. Na začátku finálového parkuru přitom předvedl trochu kuriózní nájezd na první skok z klusu. Úmysl to prý ovšem nebyl. „Ne, záměr to nebyl, ale když bych jí hodně pobídnul, tak ona by mě pak vezla a moc bych pak nezatáčel. Takže riskoval jsem to, že udělám chybičku, ale pro ní to bylo lepší a pak už to plynulo.“
 
Miloslav Vítek se zařadil v žebříčku na druhý řádek vedle Denisy Vegrichtové, jež nenašla přemožitele při úvodním klání velké túry ve Zduchovicích. Třetí skokové závody Zimního jezdeckého poháru České jezdecké federace proběhnou opět v Královicích u Slaného, a to za dva týdny. Po dalších čtrnácti dnech se v královické hale uskuteční i finále celého seriálu v rámci velkého Jezdeckého festivalu, kdy se pod jednou střechou představí i vozatajové, voltižní cvičenci i drezurní jezdci. 
 

Tři hřebci odjeli z körungu v Písku s prémií. Komise byla spokojena

 
V sobotu 22. února proběhl v hale Zemského hřebčince Písek II. předvýběr hřebců do plemenitby plemenné knihy českého teplokrevníka, při němž se představilo 24 mladých hřebců. O den později si na stejném místě dali dostavení i zástupci dalších plemen.
 
Komise, které předsedala Hana Civišová, vynesla u osmi z celkových čtyřiadvaceti předvedených hřebců verdikt „vybrán“ a třem z nich rovněž udělila prémii. Jedním z prémiovaných hřebců byl český teplokrevník Cantos po hřebci Casino Grande z matky Corlena chovatele a majitele Zdeňka Hrnčíře. Ze stejného úspěchu se radovala i majitelka holštýnského hřebce Quitelana Sandra Tomaidesová. Tento kůň je po otci Quiberty z matky Estara po Castelanovi II. Do třetice získal prémii další český teplokrevník Locardo H po Lordanosovi z matky Kajra-H po Scyrisovi. Jeho chovatelem a majitelem v jedné osobě je František Horník.
 
„Hřebci byli velice dobře připraveni. Proběhlo všechno dle našich představ a musím říct, že i celkový počet osmi vybraných hřebců z počtu dvaceti čtyř zúčastněných je celkem pěkný poměr. – Tři hřebci obdrželi prémii, protože opravdu byli nadprůměrní, co se týká svého skoku nebo svého exteriéru. Z našeho pohledu je to podpora českého chovu, kdy chceme jako rada plemenné knihy, aby mladí hřebci působili v chovu, a aby dostali příležitost,“ uvedla Hana Civišová.
 
V neděli 23. února písecká akce pokračovala předvýběrem mladých hřebců do plemenitby a přehlídkou plemenných hřebců pod hlavičkou Asociace svazů chovatelů koní České republiky. Předvedeni byli zástupci plemen hafling, shetlandský pony a český sportovní pony.


K odběru se přihlašte ZDE!

 

Nový Jezdecký zpravodaj vychází každý pátek a je zcela zdarma. Přímo do vašeho e-mailu vám jednou týdně doručíme to nejzajímavější z našich webů - zpravodajství napříč disciplínami, rozhovory, podcasty i videa. Už nikdy vám nic podstatného z našeho servisu neunikne!

 

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i protřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:
 

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz


reklama 13B
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace