Jezdci reportují. Staňte se součástí nejlepšího zpravodajství o koních|Na EquiTV.cz audiovizuální služby streamem nezačínají, ani nekončí! Nabízíme víc než jen on-line přenosy a záznamy, vysíláme koně mimo jezdeckou komunitu! |POSLOUCHEJTE příběhy lidí, kteří milují koně! JEZDECKÉ RÁDIO je tu pro Vás!|Sledujte MONITORING zpráv o koních z dalších zdrojů!|POZOR: Newsletter o koních každý pátek. Objednejte si ZDARMA nový Jezdecký zpravodaj|EquiTV stále častěji na Slovensku. Úspěšný český projekt boří hranice|JEZDCI.CZ jsou s vámi již 10 let! Vše začalo 10. 10. 2010 v 10:10 hodin... Od té doby jsme pro vás připravili přes 25.000 článků!|SLEDUJTE ŽIVÉ PŘENOSY z akcí pravidelně na EquiTV.cz. Ta je jedinou původní internetovou televizí o koních v ČR, která má přesah do terestriálního vysílání! Vytváříme obsah i pro další TV kanály, jako jsou: ČT Sport, Sport 5, TV Seznam, Regionální televize a další... |Inzerováním v médiích skupiny EQUINET podporujete nezávislé zpravodajství o koních a jezdectví v ČR. Děkujeme všem reklamním partnerům za podporu!|PODPORUJEME:|12. - 16. 8. Mezinárodní závody CSIOdJY Zduchovice|15. - 16. 8. skoky Písek|15. - 16. 8. skoky Olomouc|16. 8. skoky a drezura Královice|PARTNERSKÉ AREÁLY:|Dostihový spolek Pardubice|Chuchle Arena Praha|ESC Olomouc|Martinice|Zduchovice|Panská lícha|Hradištko|Královický dvůr|NH Kladruby n. L.|Hořovice|PODPORUJEME:|Český skokový pohár|Zlatá podkova
reklama 11C

reklama

Dvanáct hvězd v akci. Rychlý průvodce Evropským pohárem žokejů

 26.09.2019 11:08 | AUTOR

ikonka

Projděte si krátké profily všech mezinárodních hvězd, které se v sobotu představí na pátém ročníku Evropského poháru žokejů. Uvnitř článku najdete i podrobnosti o doprovodném programu slavnostního odpoledne a další užitečné informace.

reklama 12A
Provence, Rate, Troizilet, Premier Lion a Wireless. To je pětice koní, které v rámci sobotního Evropského poháru žokejů (EJC) pojede hlavní hvězda Christophe Soumillon. Osmatřicetiletý Belgičan povede hned dva obhájce loňských vítězství a tři jedničkové vítěze, což mu dává velké šance na úspěch v celkovém hodnocení.
 
Tradičně dobrou šanci však bude mít i dvojnásobný vítěz EJC Bauyržan Murzabajev, který se představí divákům v Chuchle Areně Praha hned sedmkrát. Kromě pěti dostihů započítávaných do soutěže pojede i ve dvou, které se do EJC nezapočítávají. Největší vyhlídky bude mít ve vrcholu dne Leram EJC Million, v němž pojede německého favorita Big Boots ze stáje Guida Schmitta.
 
Na středeční tiskové konferenci v Mamaison Riverside Hotel Prague byla vylosována startovní čísla všech dostihů a jezdecké obsazení ve dvou rámcových kláních. Všech dvanáct nominovaných žokejů bude v plné permanenci, další z velkých hvězd Colm O’Donoghue z Irska pojede sedmkrát a Nizozemec Adrie De Vries šestkrát. Celkem bude zastoupeno deset různých zemí. Dvanáct účastníků letošního EJC dohromady vyhrálo přes 16 000 dostihů. V letošním poli je osm vítězů grupy 1, osm národních šampiónů a jedenáct vítězů derby.
 
"Čeká nás jedna z nejsilnějších sestav v historii Evropského poháru žokejů, ne-li vůbec ta nejsilnější," řekl za pořadatele Tomáš Machovský.
 
České barvy budou hájit tři nejúspěšnější žokejové tuzemské historie – Filip Minařík, Václav Janáček a Jiří Palík. Bodovat se bude celkem šest dostihů, čtyři jedničkové a dva rámcové, přičemž do celkového hodnocení se bude každému jezdci započítávat pět nejlepších výsledků.
 
V dostizích, kde poběží více než dvanáct koní, budou poprvé v historii EJC připraveni tři držitelé "divokých karet" z řad domácích jezdců: David Liška, Jiří Chaloupka a Radek Koplík. Devatenáctiletého šampióna českých jezdců Lišku uvidí publikum v akci celkem pětkrát, z toho ve třech případech zasáhne do bodovaných dostihů EJC, což mu dává solidní šance na dobré umístění.
 
Vrcholem nejlukrativnějšího mítinku pražské sezóny opět bude nejbohatší rovinový dostih střední Evropy, 2.6 miliony korun dotovaný Leram EJC Million na 1400 metrů. Vítězství zde bude obhajovat Troizilet ze stáje Leram. Zatímco loni svěřenec trenéra Václava Luky porazil hvězdného Gordona Lorda Byrona, letos se postaví proti silným koním z Německa a Francie. Majitel Guido W. Schmitt a trenér Waldemar Hickst posílají na start třetího z Goldene Peitsche (Gr.3) Big Boots, provázeného stájovým kolegou Jasninem.
 
V Berlíně působící český trenér Jan Korpas má v dostihu Call Me Mistera, francouzská stáj Ecurie Haras de Beaufay v majetku Jiřího Trávníčka je zastoupena tříletou Hermionovou. Někdejší zimní favorit Zock aktuálně hájí barvy francouzské pobočky majitele Torstena Rabera. Domácí špičku zastupují šampión Mr Right, poslední dva vítězové Svatováclavské ceny Sweeticon a Henrytheaeroplane či třídový Borsakov.
 
 
750 000 korunami je dotována trojice dalších jedničkových dostihů. Ve vytrvalecké Pemat Trading EJC Long – 41. Velké ceně českého turfu na 2400 metrů se čerství klasičtí vítězové Ramssio, Silver Seam a druhý z Českého derby Angkor Wat utkají se silnou konkurencí starších koní v čele s Premier Lionem, Portorikosem, Dominiquem či Darkolvou. Velmi zajímavým koněm je však i progresivní německý tříletek Monpti.
 
Mezinárodní obsazení má i Lokotrans EJC Middle, kde šampiónovi mílařů a obhájci vítězství Wirelessovi budou chtít znepříjemnit loučení s kariérou vítěz Velké ceny Prahy Torque Power, Sagar, Amazing Gangster či Black Canyon. A po všech stránkách zajímavý bude i dvouletým koním vyhrazený BAK – 83. Gerschův memoriál na 1400 metrů, v němž poběží třináct koní.
 
Atraktivní součástí programu bude závěrečný dostih trenérů EJC Cena společnosti Hrubymoving na 1400 metrů. Všichni, kdo setrvají ve Velké Chuchli do 18 hodin, budou odměněni návratem Josefa Váni staršího do sedla, který se pokusí o první rovinové vítězství na pražském závodišti ve své bohaté kariéře.
 
Hvězdní žokejové se budou v průběhu odpoledne podepisovat fanouškům v nově zřízené "Fan zóně" v přízemí tribuny (sázková hala), kde bude nainstalována i foto stěna. Na rozdíl od předchozích ročníků EJC se tentokrát neuskuteční jedna hlavní autogramiáda se všemi jezdci, ale jednotlivé hvězdy budou chodit do Fab zóny průběžně po menších skupinkách podle předem zveřejněného rozpisu, otištěného v Dostihovém programu i magazínu Favorit. Diváci budou mít i díky tomu možnost bližšího kontaktu s hvězdami.
 
 
Ta největší z nich – Christophe Soumillon – se v sázkové hale objeví už ve 14 hodin. Kromě autogramiády pokřtí také novou knihu Martina Cápa "Dostihové sny Václava Luky: Z jihočeské vesnice až před britskou královnu", která bude premiérově v prodeji právě na Evropském poháru žokejů, a to v kavárně v sázkové hale za 299 Kč, kde se bude prodávat i ve zbylých dnech chuchelské sezony.
 
Kromě špičkových dostihů bude v sobotu 28. září připraven i bohatý doprovodný program. Nejmenší návštěvníci se můžou těšit na jízdy na ponících zdarma, dětský koutek s aktivitami a množství venkovních i vnitřních atrakcí: nová nafukovací skákadla, trampolíny, kolotoč, maskota Kubíka a soutěže o ceny. Dospělé zaujme především vinobraní a samozřejmě možnost živých dostihových sázek bez registrace.
 
Přečtěte si také profily dvanácti nominovaných žokejů!
 
 

Adrie de Vries (Nizozemsko)

 
Narozen: 1969
Počet vítězství: cca 2500
Nejnižší váha: 55 kg
Největší úspěchy: Deutsches Derby (Gr.1, Weltstar), Grosser Preis von Baden (Gr.1, Getaway), Grosser Preis von Berlin (Gr.1, Dschingis Secret), Darley Prix Jean Romanet (Gr.1, Odeliz), Preis von Europa (Gr.1, Meandre, Empoli, Windstoss), Oaks d’Italia (Gr.1, Gyreka), Premio Longines Lydia Tesio (Gr.1, Odeliz), Rheinland-Pokal (Gr.1, Campanologist), Dubai City Of Gold (Gr.2, Prize Money), Qatar Prix Foy (Gr.2, Dschingis Secret), Mehl-Mülhens-Rennen (Gr.2, Precious Boy), German 1000 Guineas (Gr.2, Kali), Grosser Mercedes-Benz Preis (Gr.2, Prince Flori), Goldene Peitsche (Gr.2, Son Cesio), Grosse Europa-Meile (Gr.2, Precious Boy, Alianthus), Union-Rennen (Gr.2, Wiener Walzer, Arrigo, Ivanhowe, Shimrano, Weltstar), Graffenberger Meilen Trophy (Gr.2, Alianthus, Sir Oscar), Gerling-Preis (Gr.2, Atempo, Ivanhowe, Dschingis Secret), Diana-Trial (Gr.2, Longina, Akribie), Prix de la Porte Maillot (Gr.3, Lucky Strike), Benazet-Rennen (Gr.3, Lucky Strike – 3x), Tercentary Stakes (Gr.3, Energizer), Preis der Deutschen Einheit (Gr.3, Pastorius), Abu Dhabi Championship (Gr.3, Light the Lights), Qatar Derby (Noor Al Hawa).
 
Syn dlouholetého majitele dostihových koní se ohlíží za veleúspěšnou kariérou, která snese i přísná mezinárodní měřítka. Je lemovaná několika účastmi v Japonsku, zimními angažmá na Blízkém východě a úspěšnými hostováními v Ascotu včetně královského mítinku. Letos se sešel s Filipem Minaříkem v týmu Evropa při populárním Shergar Cupu. Vedle barev ikonických německých hřebčínů opakovaně oblékl i dres Godolphinu. K vítězství v grupě 1 například dovedl výborného Campanologista. Třikrát zvítězil v Ceně Evropy a hned pětkrát se radoval z triumfu v hlavním trialu německého derby Union-Rennen. Úspěch v samotné modré stuze se mu ale dlouho vyhýbal. O to sladší bylo loňské vítězství s Weltstarem.
 
De Vries jezdí od roku 1985. Doma v Nizozemsku byl hvězdou první velikosti už na přelomu 80. a 90. let, získal tam celkem třináct šampiónských titulů. Poté se propracoval do nejužší špičky i v mnohem těžší konkurenci na německých drahách. Nakonec se v roce 2014 stal i šampiónem u našich sousedů. Jeho prvním grupovým koněm, díky němuž se dostal do povědomí, byl třídový valach Lucky Strike. Byl stájovou jedničkou hřebčínů Schlenderhan, Röttgen a hvězdného trenéra Markuse Kluga. Momentálně působí jako freelancer. Jako svůj hlavní koníček uvádí koně a dostihy. Když zrovna není v sedle, studuje svá budoucí "rita" a soupeře, intenzivně sleduje dostihové dění v zahraničí a stará se také o několik koní v majetku své manželky.
 
 

Per-Anders Graberg (Švédsko)

 
Narozen: 1974
Počet vítězství: cca 1200
Nejnižší váha: 55 kg
Největší úspěchy: Stockholm Cup International (Gr.3, Bank Of Burden – 4x), Polar Cup (Gr.3, Silver Ocean, Tinnitus), Scandinavian Open Championship (Gr.3, Bank Of Burden – 2x), IKC Fonder Pramms Memorial (Gr.3, Plantagenet), Stockholms Stora Pris (Gr.3, Bank Of Burden), Svenkst Derby (L, Duke Derby), Norsk Derby (L, Old Pal), Dansk Derby (Quite A Mission), Jockey Club Cup (L, Guerre), Jarní cena klisen (Lady Westminster).
 
Jeden z nejúspěšnějších žokejů skandinávské historie Per-Anders Graberg je živým inventářem Evropského poháru žokejů. Přijíždí už popáté a spolu s Bauyržanem Murzabajevem se tak jako jediní zúčastnili všech ročníků pražského galamítinku. Jeho největším úspěchem na české půdě však zůstává klasické vítězství v Jarní ceně klisen v sedle Lady Westminster.
 
Na severu Evropy si mnohonásobný švédský šampion udělal jméno především v sedle nezdolného ryzáka Bank Of Burden, který doma ovládl řadu grupových dostihů a získal přezdívku "král Skandinávie". I díky tomuto koni se stal Graberg rekordmanem – jako jediný v historii pětkrát vyhrál nejprestižnější skandinávský dostih Stockholm Cup (Gr.3). Mezi jeho úspěchy se nachází i kompletní sbírka všech severoevropských derby. Graberg se vyučil u trenérů Johna Hubera a Mischi Khan. Koncem 90. let pracoval u amerického trenéra Richarda Mandelly, kde byl jeho mentorem hvězdný žokej Gary Stevens. Zimy tráví už řadu let na Blízkém východě, nejčastěji v Dubaji.
 
 

Antoine Hamelin (Francie)

 
Narozen: 1991
Počet vítězství: cca 700
Nejnižší váha: 55,5 kg
Největší úspěchy: Prix du Jockey Club (Gr.1, Saonois), Qatar Prix Niel (Gr.2, Saonois), Criterium de Maisons-Laffitte (Gr.2, Penny’s Picnic), Albany Stakes (Gr.3, Different League), Prix La Force (Gr.3, Saonois), Prix de Barbeville (Gr.3, Usuelo), Qatar Prix du Petit Couvert (Gr.3, Dibaji), Baden Badener Zukunftsrennen (Gr.3, Citron Spirit).
 
Aktuálně dvanáctý muž francouzské statistiky se narodil jako syn majitele restaurace, ale od dětství obdivoval žokeje Oliviera Pesliera a táhlo ho to ke koním. Vyučil se u Jeana de Rouallea a Cédrica Boutina, následně spolupracoval s trenéry Alainem de Royer Dupré, Jeanem-Lucem Guillochonem, Patrickem Chevillardem a Jeanem-Pierrem Gauvinem. V poslední době často jezdí také koně Václava Luky, pro jehož hvězdu Nagano Golda udával v srpnové Velké ceně Deauville tempo na vodiči Premier Lionovi.
 
Jeho životním koněm je Saonois, s nímž v roce 2012 ovládl Prix du Jockey Club. O dva roky později se poprvé dostal přes 100 vítězství za sezónu a předloni dovedl Different League k vítězství v grupě 3 Albany Stakes na Royal Ascotu. Tajně sní o vítězství na Breeders’ Cupu, do Spojených států se jako žokej už podíval. Sám o sobě říká, že dostihy jezdí “na pocit” a snaží se oprostit od souvisejícího tlaku. Má jemnou ruku a není příliš velkým příznivcem bičíků. 
 
 

Václav Janáček (ČR)

 
Narozen: 1985
Počet vítězství: 1085
Nejnižší váha: 56 kg
Největší úspěchy: St. Leger Italiano (Gr.3, Donn Halling, Trip To Rhodos), Derby Espanol (Don Sancho), Grand Prix Land Rover – Jockey Club (L, Lateran Accord), Španělské Oaks (Opikkopi, Navarra, Noctalia), České derby (Laureat, Tullamore), St. Leger (Sanok, Blessed Kiss), Slovenské derby (Timekeeper), Slovenský St. Leger (Passepartout), EJC Middle (Tamarind Cove), Nagroda Liry (Kundalini), Cena prezidenta republiky (Mariydi), Velká cena Prahy (Sharpour), Nagroda Rzecznej (Sharpour).
 
Václav Janáček se na Evropském poháru žokejů představí už počtvrté a ze svého španělského působiště přijíždí jako obvykle s maximální motivací. Pětinásobný český a pětinásobný španělský šampión se loni stal teprve druhým českým žokejem, který pokořil hranici 1000 vítězství. Většiny velkých met kariéry dosáhl jako nejmladší Čech v historii. Byl to on, kdo v roce 2009 vymazal z tabulek legendárního Vlastimila Smolíka a posunul maximální počet vyhraných dostihů na českém území během jednoho roku na 82.
 
Na rozdíl od mnoha kolegů Janáček nepochází z dostihové rodiny. Poprvé se blíže setkal s koňmi až ve čtrnácti letech. Už jako žák začal dostávat pravidelné šance od trenéra Filipa Neuberga. V jeho sbírce úspěchů jsou na čestném místě vítězství s hvězdnými vytrvalci Donnem Hallingem a Trip To Rhodosem v St. Leger Italiano (Gr.3), dva triumfy v Českém derby (2006 Laureat, 2008 Tullamore) a jeden ve španělské verzi modré stuhy (Don Sancho). Celkem dokázal zvítězit ve dvanácti různých zemích, z toho v sedmi se prosadil na klasické scéně. Zůstává zatím jediným českým žokejem, který se zúčastnil nejbohatšího evropského dostihu Ceny vítězného oblouku v Paříži. Ve volném čase se věnuje dceři Viktorii a rád rybaří.
 
 

Filip Minařík (ČR)

 
Narozen: 1975
Země: Česká republika
Počet vítězství: 1727
Nejnižší váha: 53 kg
Největší úspěchy: Grosser Preis von Baden (Gr.1, Prince Flori, Night Magic, Ivanhowe, Guignol), Preis der Diana (Gr.1, Salomina, Well Timed), Grosser Preis von Bayern (Gr.1, Temida, Ivanhowe, Ito, Guignol), Gran Criterium (Gr.1, Königstiger), Preis von Europa (Gr.1, Gonbarda), Deutschlandpreis (Gr.1, Gonbarda), Bayerisches Zuchtrennen (Gr.1, Giuliani), Mehl-Mülhens-Rennen (Gr.2, Irian, Ancient Spirit), Darley Oettingen-Rennen (Gr.2, Shamalgan, Ancient Spirit), Grosser Preis der Badischen Unternehmer (Gr.2, Almandin, Ito, Guignol), Deutsches St. Leger (Gr.2, Darsalam), Gerling-Preis (Gr.2, Ito), Diana-Trial (Gr.2, Tusked Wings, Well Timed).
 
Už řadu let je nejúspěšnějším žokejem české historie a také po své čtyřicítce stále dobývá met, o kterých se Čechům v sedle ani nesnilo. Letos se dostal přes hranici 1700 vítězství v kariéře, podruhé pobýval na zimním angažmá v Japonsku a dočkal se vítězného britského debutu v Ascotu jako kapitán týmu Evropa na Shergar Cupu. Nyní se vrací na Evropský pohár žokejů, v rámci jehož prvního ročníku zvítězil s Touch Of Geniusem a loni působil v roli televizního experta ve studiu České televize. Pro rodáka z Radotína je to letos už druhá aktivní účast na chuchelských dostizích po stříbru s ryzákem Angkor Watem v 99. Českém derby.
 
Čtyřnásobný německý šampión patří u našich sousedů nadále k nejpopulárnějším žokejům. Zatímco dříve intenzivně křižoval prakticky všechna závodiště v zemi, v poslední době zvolnil a o další šampionát už neusiluje. Po mnoha letech ukončil spolupráci s trenérem Peterem Schiergenem, u něhož v roce 2000 rozbíhal velkou kariéru, a soustředí se prioritně na post stájového jezdce hřebčína Schlenderhan. V aktuální německé statistice patří Minaříkovi osmé místo s 30 vítězstvími.
 
 

Roberto-Carlos Montenegro (Španělsko)

 
Narozen: 1982
Počet vítězství: cca 650
Nejnižší váha: 53 kg
Největší úspěchy: Grand Prix de Bordeaux (L, Shamalgan), Criterium du Languedock (L, Rock Me Baby), Royal Mares (Sunday Nectar), Prix du Grand Camp (L, Griraz), Grand Prix du Conseil (L, Narrow Hill), Prix de Suresnes (Restiana).
 
Tři roky po své první účasti na Evropském poháru žokejů a vítězství se Sirem Sunem v Gerschově memoriálu se vrací do Velké Chuchle Španěl Robert-Carlos Montenegro, působící od roku 2006 ve Francii. Do širší špičky pronikl před deseti lety, kdy nasbíral 48 vítězství a dostal se na 22. příčku šampionátu. Montenegrův osobní rekord je 66 triumfů z roku 2016, letos je zatím ve francouzské tabulce na 66. místě.
 
Ačkoli nadále intenzivně objíždí i menší regionální dráhy, už má na kontě i několik triumfů v listed z Francie a Itálie. Svého času triumfoval ve Velké ceně Bordeaux na dvojnásobném Koni roku Shamalganovi, mezi jeho vítězstvími se nachází i dostih ke stému výročí závodiště Moulin. Pravidelně se mu daří v dostizích arabských koní, v nichž získal svůj dosud největší úspěch - grupu 1 na klisně Al Mouhannad.
 
 

Bauyržan Murzabajev (Kazachstán)

 

Narozen: 1992
Počet vítězství: 403
Nejnižší váha: 55 kg
Největší úspěchy: Herzog von Ratibor-Rennen (Gr.3, Poldi’s Liebling), Mehl Mülhens Trophy (Gr.3, Taraja), Baden Würtemberg-Trophy (Gr.3, Potemkin), Deutscher Stutenpreis (Gr.3, Sand Zabeel), České derby (Gontchar), Oaks (Amga River), Velká jarní cena (Aldar), EJC Lokotrans Middle (Dally Hit, Venillia, Wireless), Velká cena českého turfu (Meandre, Rousse), Velká cena Prahy (Dux Scholar, Limario), Velká cena Slovenska (Meandre), Cena ministerstva pôdohospodárstva (Beau Massagot), Veľká jarná cena (Beau Massagot), Jarná cena kobýl (Wild Love), Österreichisches St. Leger (Iraklion).
 
Dvojnásobný vítěz Evropského poháru žokejů Bauyržan Murzabajev přijíždí do Prahy v pozici vedoucího muže aktuální německé statistiky. Rodák z kazašského Čubaru letos vyhrál už 88 dostihů, v září se dostal přes hranici 400 úspěchů v kariéře a patří momentálně k neobletovanějším žokejům v německém turfu. O jeho služby je mezitím tak velký zájem, že si ho současný zaměstnavatel Andreas Wöhler pojistil povýšením na stájovou jedničku s platností od příští sezóny. Murzabajevovi tak zbývá stále méně času na návraty do českých dostihů, v nichž před několika lety svou velkou kariéru odstartoval.
 
První krůčky kolem dostihových koní dělal v rodné zemi na závodišti Almaty, ale díky kazašským kontaktům ve střední Evropě se dostal jako ošetřovatel a pracovní jezdec do Česka k Arslangireji Šavujevovi. Tady jeho talent nezůstal bez povšimnutí a Murzabajev šel záhy z dostihu do dostihu. První vítězství kariéry slavil 14. července 2012 v Lysé nad Labem, už v následujícím roce získal první ze tří titulů českého šampióna. Už jeho první šéf Arslangirej Šavujev mu dal šanci na koních evropské třídy jako Meandre, Dux Scholar nebo Limario, pravidelně spolupracoval i s Václavem Lukou a dalšími trenéry.
 
Murzabajevovy ambice však sahaly ještě mnohem dál. Netrvalo dlouho a uchytil se v Německu. Začínal na závodišti Hoppegarten, kde byl jeho prvním rádcem a pomocníkem současný trenér Jan Korpas. Mezitím má na kontě několik grupových vítězství a nikoho nenechává na pochybách, že ho na evropské scéně čeká velká budoucnost.
 
 

Colm O’Donoghue (Irsko)

 
Narozen: 1980
Počet vítězství: 1200
Nejnižší váha: 55,5 kg
Největší úspěchy: Irish Derby (Gr.1, Treasure Beach), Epsom Oaks (Gr.1, Qualify), Irish Oaks (Gr.1, Bracelet), Irish 1000 Guineas (Gr.1, Alpha Centauri), Phoenix Stakes (Gr.1, Spartacus), Coronation Stakes (Gr.1, Alpha Centauri), Falmouth Stakes (Gr.1, Alpha Centauri), Yorkshire Oaks (Gr.1, Seventh Heaven), Secretariat Stakes (Gr.1, Treasure Beach), Critérium International (Gr.1, Jan Vermeer), Poule d’Essai des Poulains (Gr.1, Astronomer Royal), Prix Jacques Le Marois (Gr.1, Alpha Centauri), Canadian International (Gr.1, Joshua Tree), UAE Derby (Gr.2, Daddy Long Legs), Copa Republica Argentina (Gr.2, Perform A Promise), McDowell’s Indian Derby (Diabolical).
 
Už na základní škole prokázal Colm O’Donoghue obdivuhodný tah na branku – v posledních dnech studia zatelefonoval Aidanu O’Brienovi, zda by ho vzal do učení. Hvězdný trenér souhlasil a O’Donoghue začal od přelomu tisíciletí pravidelně jezdit pro Coolmore. Na absolutním vrcholu poprvé stanul v roce 2011, kdy v sedle hřebce Treasure Beach nejprve finišoval o hlavu druhý v britském derby, aby vzápětí vyhrál irskou verzi modré stuhy. O čtyři roky později šokoval Epsom triumfem v Oaks na klisně Qualify v kursu 50:1. V O’Brienových službách získal i svůj první úspěch na mítinku Royal Ascot, když 2016 zvítězil na Sword Fighterovi v Queen’s Vase.
 
Z centrály Ballydoyle zamířil k trenérce Jessice Harrington, u níž se potkal se skvělou klisnou Alpha Centauri. Na bělce z vlastního chovu rodiny Niarchosových loni slavil čtyři vítězství za sebou na scéně grupy 1, a to ve třech různých zemích: Irish 1000 Guineas, Coronation Stakes, Falmouth Stakes a Prix Jacques Le Marois. O’Donoghue v minulosti spolupracoval také s dalšími velkými jmény branže jako Jim Bolger, Dermot Weld, Bobby Frankel, Bob Baffert nebo Todd Pletcher, příležitostně jeho služeb využil i Godolphin. Pro Marca Bottiho vyhrál American St. Leger na Jakkalberrym.
 
Aktuálně O’Donoghue jezdí pro trenérský tandem John Oxx a Patrick Prendergast. Účast na Evropském poháru žokejů bude jeho prvním startem ve střední Evropě.
 
 

Jiří Palík (ČR)

 
Narozen: 1973
Počet vítězství: 826
Nejnižší váha: 55 kg
Největší úspěchy: Bayerisches Zuchtrennen (Gr.1, Intendant), Grosser Mercedes-Benz-Preis (Gr.2, Bonvivant), German 1000 Guineas (Gr.2, Shapira), Berlin Brandenburg-Trophy (Gr.2, Sambaprinz), Grosser Preis der Mehl-Mülhens Stiftung (Gr.2, Sehrezad), St. Leger Italiano (Gr.3, Burma Gold), Preis des Winterfavoriten (Gr.3, Glad Master), JAXX-Pokal (Gr.3, Sehrezad), Grosse Hessen-Meile (Gr.3, Sehrezad), Grosser Ehrmann Steher Cup (Gr.3, Tres Rock Danon), Derby-Trial (Gr.3, Accon), České derby (Ready For Life, Joseph, Pacific Hill), Polské derby (Ruten), St. Leger (Grace Of Gracie), Slovenský St. Leger (Medici), Jarná cena kobýl (Robben Island), Trial-Stakes (Blue Coral).
 
Dlouho platilo, že Jiří Palík dobývá největší úspěchy své kariéry v zahraničí. Už v první polovině 90. let odešel do Německa, kde se tehdy jako jeden z prvních Čechů prosadil do tamní špičky. Brněnský rodák slavil celou řadu úspěchů v dostizích blacktype, jeho životním vítězstvím byla mnichovská grupa 1 Bayerisches Zuchtrennen v sedle outsidera Intendanta. Získal ale i klasické úspěchy v German 1000 Guineas nebo St. Leger Italiano. Po úspěšných letech v Německu strávil nějaký čas jako pracovní jezdec v Hongkongu. Z asijské dostihové velmoci se vrátil s novou chutí jezdit dostihy a přesunul se do střední Evropy. Po čtyřicítce o něj měly největší zájem stáje na Slovensku a Maďarsku, ale Palík o sobě dával pravidelně vědět i ve velkých dostizích českého kalendáře.
 
V posledních dvou letech zažívá Palík druhé jezdecké „jaro“. Loni se stal šampiónem jezdců na Slovensku, letos se vrátil jako stájový jezdec majitele Holgera Renze do Německa. Vyhrál grupu 3 v Baden Badenu a po výborném taktickém výkonu ovládl České derby na pozdním ryzákovi Pacific Hillovi. Celkem má ve sbírce už tři vítězství v domácí a jedno v polské modré stuze.
 
 

Eduardo Pedroza (Panama)

 
Narozen: 1974
Počet vítězství: cca 1600
Nejnižší váha: 55 kg
Největší úspěchy: Dubai Duty Free (Gr.1, Paolini), Deutsches Derby (Gr.1, Laccario), Preis der Diana (Gr.1, Penelopa, Turfdonna, Serienholde), Grosser Preis von Baden (Gr.1, Novellist), Grosser Preis von Berlin (Gr.1, Protekcionist), Qatar Prix du Cadran (Gr.1, Altano), Deutschland-Preis (Gr.1, Sabiango), Rheinland-Pokal (Gr.1, Earl Of Tinsdal), Gran Premio Del Jockey Club Italiano (Gr.1, Novellist, Earl Of Tinsdal), Premio Presidente Repubblica (Gr.1, Querari), Premio Roma (Gr.1, Potemkin), German 1000 Guineas (Gr.2, Portella, Mi Emma, Akua‘da), German 2000 Guineas (Gr.2, Poetic Dream), Oaks D’Italia (Gr.2, Sand Zabeel), Darley Prix Kegorlay (Gr.2, Protekcionist), Qatar Prix Dollar (Gr.2, Potemkin), Goldene Peitsche (Gr.2, Shining Emerald), Union-Rennen (Gr.2, Novellist, Laccario), Gran Criterium (Gr.2, Royal Youmzain), Premio Carlo d’Alessio (Gr.2, Simonas), Gerling-Preis (Gr.2, All Spirit, Saddex), Preis der Deutschen Einheit (Gr.3, Russian Tango – 2x, Wake Forest, Potemkin, Va Bank), Qatar Derby (Rogue Runner).
 
Po čtvrt století stráveném v Německu si letos Eduardo Pedroza konečně splnil dlouholetý sen – s hřebcem Laccariem vyhrál derby v Hamburku. Byl to jeden z posledních velkých dostihů, který čtyřnásobnému německému šampiónovi ještě chyběl ve sbírce. Vyučil se v rodné Panamě, kde jsou dostihy společně s fotbalem jedním z národních sportů. Pochází z rozvětvené koňařské rodiny, žokeji jsou i jeho bratr a dva bratranci. Sám debutoval na dráze v roce 1991, jeho vzory tenkrát byli krajané Laffit Pincay jr. a Jorge Velasquez. O čtyři roky později ho strýc žijící v Brémách pozval, aby si prohlédl jemu tehdy zcela neznámé evropské dostihy. "Eddie" přijel – a už v Německu zůstal.
 
Po krátké době nastoupil jako čtvrtý jezdec k trenérovi Andreasovi Wöhlerovi a postupně se probojoval až na pozici stájové jedničky. Jezdil hvězdné koně jako Protekcionist, Novellist, Sabiango či Potemkin, na mezinárodní scéně prorazil díky vítězství v Dubai Duty Free s ryzákem Paolinim. Může se pochlubit čtrnácti vítězstvími v grupě 1. Kolegové a experti ho uznávají díky stylovému jezdeckému pojetí i efektivitě ve finiši, publikum ho miluje kvůli jeho přátelské povaze a charismatu.
 
Vřelé vztahy pojí Pedrozu i s českými dostihy. Ve Velké Chuchli debutoval přesně před dvaceti lety druhým místem v Českém derby se Sotorem, později se ještě několikrát vrátil. Jeho jediným velkým vítězstvím ve střední Evropě zůstává Slovenské derby 2007 s Carmondem, ale loni se zúčastnil Evropského poháru žokejů a letos se do Prahy vrátil na derby.
 
 

Christophe Soumillon (Belgie)

 
Narozen: 1981
Počet vítězství: cca 3500
Nejnižší váha: 57 kg
Největší úspěchy: asi 110 vítězství v grupě 1, mimo jiné Dubai World Cup (2018 a 2019 Thunder Snow), Prix de l’Arc de Triomphe (2003 Dalakhani, 2008 Zarkava), Breeders‘ Cup Turf (2005 Shirocco), Champion Stakes (2011 Cirrus des Aigles, 2016 Almanzor), Japan Cup (2014 Epiphaneia), King George VI and Queen Elizabeth Stakes (2006 Hurricane Run), Prix du Jockey Club (2001 Anabaa Blue, 2003 Dalakhani, 2006 Darsi), Deutsches Derby (2014 Sea The Moon), Coronation Cup (2006 Shirocco, 2014 Cirrus des Aigles), Hong Kong Mile (2008 Good Ba Ba), Canadian International (2011 Sarah Lynx), Prix de Diane (2004 Latice, 2008 Zarkava), Dubay Sheema Classic (2015 Dolniya).
 
Desetinásobný šampion francouzských žokejů a stájový jezdec Aga Khana je jednou z největších dostihových hvězd současnosti. Narodil se v belgickém Schaerbeeku jako syn překážkového žokeje a vyučil se v Chantilly u Cédrica Boutina. Své první vítězství získal v šestnácti letech. Už o tři roky později se pěti vítězstvími v jeden den zapsal do francouzské dostihové historie. Od sezony 2017 je evropským rekordmanem v počtu vítězství během jednoho kalendářního roku (306). Bez nadsázky se dá říci, že až na několik málo výjimek si připsal vítězství ve všech hlavních dostizích mezinárodního kalendáře.
 
Kromě koní Aga Khana v poslední době Christophe Soumillon pravidelně jezdí také pro trenéra Jeana-Clauda Rougeta. Příležitostně hostuje i v dresu Godolphinu, pro který v posledních dvou sezónách zvítězil v Dubai World Cupu na hnědákovi Thunder Snow. Sám nejraději vzpomíná na fantastickou klisnu Zarkavu, s níž vyhrál všech sedm dostihů její kariéry včetně Ceny vítězného oblouku a Prix de Diane. Pravidelně jezdil také kultovního valacha Cirrus des Aigles a celou řadu dalších hvězd, mezi nimiž nechyběli ani český Nagano Gold a maďarský Overdose.
 
Christophe Soumillon je velkým šoumenem a propagátorem dostihového sportu, kromě rovinových dostihů si příležitostně zkusil i účast na překážkách a v klusáckých kláních. I v těchto disciplínách se mu dařilo, vzpomeňme na jeho legendární triumf na Mandalim v Grande Course de Haies d’Auteuil v pařížském překážkovém svatostánku Auteuil.
 
 

Fergus Sweeney (Velká Británie)

 
Narozen: 1978
Počet vítězství: cca 980
Nejnižší váha: 55,5 kg
Největší úspěchy: Betfred Sprint Cup (Gr.1, Twilight Son), Prix du Petit Couvert (Gr.3, Repertory), Prix de Ris-Orangis (Gr.3, The Trader), Sirenia Stakes (Gr.3, Philario), Al Basti Equiworld Hackwood Stakes (Gr.3, Music Master), Winter Hill Stakes (Gr.3, Chain Of Daisies), Dubai Airport World Trophy (L, The Trader), Spring Trophy Stakes (L, Breton Rock), Hessen-Pokal (L, Boomshackerlacker), Golconda Derby Stakes (Mahateji), Polské derby (Nemezis), Nagroda Liry (Nemezis).
 
Pro Ferguse Sweeneyho bude Evropský pohár žokejů jednou z posledních velkých akcí kariéry. Po 25 letech v sedle se chystá v listopadu skončit. "Nazrál správný čas, těším se na další životní kapitolu," uvedl žokej, který se nikdy netajil tím, jak rád jezdí dostihy. V Praze jsme ho viděli už v roce 2017. Loni strávil šest měsíců v Indii, kde vyhrál jedno z tamních derby a končil v čele žebříčku žokejů podle vyježděných dotací. Poté se přesunul do Jižní Koreje, Singapuru a nakonec na Mauritius. V aktuální sezóně slavil velké úspěchy varšavském Sluziewci. Na výborné klisně Nemezis získal Polské derby a Oaks.
 
Rodák ze Severního Irska odešel v šestnácti letech z domova, aby se vyučil v britském Newmarketu. Svého životního vítězství se dočkal v sedle těžko jezditelného sprintera Twilight Sona v grupě 1 Betfred Sprint Cup v Haydocku. V průběhu kariéry byl spojen s trenéry Henrym Candym, Martynem Meadem, Alanem Kingem a Jamiem Osbornem, v poslední době působil jako freelancer. Ve volném čase Fergus Sweeney rád zpívá. Nahrál několik písní, které si lze přehrát na serveru Youtube, a příležitostně vystupuje s kapelou i naživo.
 
 

Divoké karty

 
David Liška
 
Úřadující šampion českých žokejů dosáhl ve svých devatenácti letech více než mnozí jezdci za celou kariéru. Rodák z jižních Čech získal ještě jako žák klasický St. Leger v sedle Nagano Golda a jako první jezdec od roku 1930 se stal českým šampiónem ještě před vyučením. V aktuální sezóně si připsal dva klasické úspěchy (Velká jarní cena – Ignacius Reilly, Oaks – Falcon Baby) a v říjnu se chystá na zahraniční angažmá do Dubaje.
 
 
Jiří Chaloupka
 
V sedmnácti letech vyhrál klasický St. Leger s klisnou Librillou, od té doby se Jiří Chaloupka stal jedním z nejúspěšnějších žokejů v českém turfu. Dvakrát zvítězil v Českém derby (2012 Kadyny, 2014 Cheeky Chappie), mezitím souběžně s ježděním dostihů trénuje několik koní na závodišti Velká Chuchle.
 
 
Radek Koplík
 
Jeden z nejzkušenějších českých jezdců zažívá úspěšné období. Pravidelně jezdí vítěze Velké ceny Prahy Torque Powera, umístil se ve francouzském listed s Wagramem a čerstvě má na kontě vítězství v Rakouském derby v sedle Silver Seama. Především ale v posledních dvou sezónách pravidelně vede Koně roku 2018 Subway Dancera při jeho evropských startech, včetně historického třetího místa v loňském Champion Stakes (Gr.1) v Ascotu.
 
 
(tisková informace EJC)
 reklama 13A
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

• 14. až 16. 08. (čas bude upřesněn): skoky Šamorín

• 14. a 16. 08. (čas bude upřesněn): skoky CSIO Zduchovice

• 15. 08. (čas bude upřesněn): dostihy Chuchle

• 16. 08. (čas bude upřesněn): skoky ČSP Opava

• 16. 08. (čas bude upřesněn): dostihy Netolice

• 16. 08. (čas bude upřesněn): klusáci Chuchle

• 20. až 23. 08. (čas bude upřesněn): skoky CSIO3* Prague Cup

• 21. až 23. 08. (čas bude upřesněn): skoky Šamorín

• 22. a 23. 08. (čas bude upřesněn): všestrannost a spřežení ZP Humpolec

• 22. 08. (čas bude upřesněn): minihorse Opřetice

• 23. 08. (čas bude upřesněn): skoky a drezura MČR pony Zduchovice

• 23. 08. (čas bude upřesněn): dostihy Karlovy Vary

 

• Nalaďte si jezdecké rádio! Podcasty EquiTV poslouchejte na www.equiradio.cz

 

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace