reklama 11B

Do Kazachstánu dorazila čtveřice koní Převalského opožděným letem z Berlína

ikonka

Od čtvrtečního rána je již v Kazachstánu sedm koní Převalského. Druhý armádní letoun CASA dopravil do Arkalyku čtveřici klisen z z Berlína. Tessa, Wespe, Umbra a Sary po následném pozemním transportu byly vypuštěny do aklimatizační ohrady v Alibi.
07.06.2024 09:32  |  Autor: Josef Malinovský, tisková informace Zoo Praha  |  Foto: Václav Šilha, Zoo Praha  |  Rubrika: Ostatní  |  FANCLUB  |  APLIKACE
reklama 12B

 
Ve čtvrtek ráno přistálo v Arkalyku ve středním Kazachstánu letadlo CASA Armády ČR s dalšími čtyřmi koňmi Převalského. Klisny Tessa, Wespe, Umbra a Sary absolvovaly osmnáctihodinový let z Berlína a následně putovaly na korbách nákladních vozů náročným terénem přes sedm hodin. 
 
Jak informovala Zoo Praha v tiskové zprávě, před 17. hodinou místního času byly klisny vypuštěny do aklimatizační ohrady v reintrodukčním centru Alibi v oblasti Altyn Dala. Ve vedlejší ohradě si přitom už od úterý zvyká hřebec Zorro a dvě klisny Zeta II a Ypsilonka dopravené z Prahy prvním z letů.
 
„Jde o událost historického významu: Sedm ‚převaláků‘, které jsme sem přepravili dvěma stroji CASA, představuje první jedince tohoto druhu ve středním Kazachstánu po stovkách let,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Zdvojeným transportem jsme udělali významný krok k návratu posledního divokého koně do další oblasti, kde se vyskytovali v minulosti. Naším cílem je postupně sem dopravit alespoň čtyřicet jedinců, aby zde mohla vzniknout životaschopná populace. Máloco ukazuje smysl moderních zoologických zahrad tak jako Návrat divokých koní.“
 
Do Altyn Dala, tedy do Zlaté stepi, dorazily dnes tři klisny narozené v Německu – statná pětiletá Tessa původem z Tierparku Berlín, stejně stará tmavonohá Wespe narozená v zoo ve Weilburgu a tříapůlletá světlohřívá Umbra pocházející z polopřírodní rezervace Aschaffenburg Schweinheim. Doplnila je nejmladší Sary, které budou za dva týdny teprve tři roky a která jako jediná pochází z Francie, ze ZooSafari de Thoiry. Všechny kandidátky se sešly v Tierparku Berlín v uplynulém půlroce – podobně jako tomu bylo u nás v Dolním Dobřejově, kde vede Zoo Praha chovnou stanici. Finální výběr jedinců vhodných pro transport především s ohledem na jejich zdravotní stav provedli odborníci ze Zoo Praha spolu s kolegy z Tierparku Berlín.
 

Psali jsme: První tři koně Převalského již běhají v Kazachstánu. Další budou následovat

 
Jako první dnes z transportního boxu do ohrady vyběhla Tessa, dále Wespe následovaná Umbrou a čtveřici uzavřela Sary. S hřebcem Zorrem a dvěma z Prahy převezenými klisnami Zetou II a Ypsilonkou nebudou spojeny s cílem zajistit genetickou rozmanitost místní populace. V budoucnu utvoří ideálně harém s jiným hřebcem tak, aby se na místě již od počátku množilo víc hřebců. Ve dvou rozlehlých, celkem 80hektarových ohradách si bude sedm koní zvykat na místní podmínky i sami na sebe pod bedlivým dozorem výzkumných pracovníků. Před vypuštěním do zcela volné přírody musí projevit odolnost vůči mrazu nebo parazitům a také schopnost si pod hustou sněhovou pokrývkou najít vhodnou potravu. Jejich aklimatizace potrvá zhruba rok.
 
Zoo Praha chystá ve spolupráci se svými partnery další kazachstánský transport na příští jaro. Současně však probíhají přípravy na vůbec první převoz koní Převalského na východ Mongolska, do tzv. Údolí klášterů, na rok 2026. Tento ikonický kopytník se po několikaleté přestávce letos vrátil i do samotného trojského areálu Zoo Praha. Lidé nově naleznou koně Převalského po boku další středoasijské fauny v expozici Gobi poblíž horní stanice lanové dráhy.
 
Zdroj: tisková zpráva Zoo PrahaFANCLUB Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
Budoucnost našich médií je i ve Vašich rukou. Podpořte nás členstvím ve fanclubu! VÍCE ZDE...
Sociální sítě Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
FB Jezdci.cz FB EquiTV.cz FB Jazdci.sk
Připojte se k tematickým skupinám Jezdci.cz na sociálních sítích Facebook a WhatsApp
Skoky Facebook WhatsApp
Drezura Facebook WhatsApp
Všestrannost Facebook WhatsApp
Spřežení Facebook WhatsApp
Voltiž Facebook WhatsApp
Vytrvalost Facebook WhatsApp
Western Facebook WhatsApp
Pólo Facebook WhatsApp
Dostihy Facebook WhatsApp
Klusáci Facebook WhatsApp
Chov Facebook WhatsApp
Ostatní Facebook WhatsApp

reklama 13B

NEPŘEHLÉDNĚTE