reklama 11B

Díky propojení s farmou máme dostatek krmení a techniky, říká Jílková

 25.03.2022 11:30 | AUTOR: Vojtěch Kroupa

ikonka

Juniorská parkurová jezdkyně Karolína Jílková připravuje své koně v domovském areálu v Hunčicích. Její rodina se zabývá chovem dojných krav, pěstováním obilovin, řepky a krmných plodin. Součástí farmy je i sportovní jezdecký areál.

reklama 12B

Reprezentantka svého Jezdeckého klubu Kontur Hunčice Karolína Jílková dosáhla v závěru loňské sezony výkonnosti 140 centimetrů. Nejčastěji bývá viděna v kolbištích při významných pohárových a mistrovských závodech v sedle svých dvou klisen Buggyna a Quentina-H. S Buggynou dokonce při loňském chuchelském mistrovství vybojovala osmé místo mezi mladšími juniory. Prostřednictvím pravidelné rubriky „Moje domovská stáj“ nás Karolína nechala nahlédnout do vlastního jezdeckého areálu, kde sebe i své koně do sportu připravuje. 
 
Jezdecký areál Karolíny Jílkové je součástí zemědělské farmy, kterou vlastní její rodiče. Nachází se v Plzeňském kraji v malé obci Hunčice v okrese Plzeň – sever. Na této farmě tráví parkurová jezdkyně svůj čas nejen při práci s koňmi, a to již od narození.
 
Jaké jsou základní parametry vašeho domovského areálu v Hunčicích? 
K dispozici je zde devětadvacet boxů, které jsou v tuto chvíli z většiny obsazeny. Můžeme využívat jízdárnu o rozměrech 42 x 62 metrů s kvalitním povrchem a samozřejmě se skokovým materiálem. Máme zde také menší halu, ta má rozměry 12 x 30 metrů, kruhovku, kolotoč, rozlehlé travnaté výběhy a pastviny. Pro větší komfort se ve stájí nachází dále mycí box, solárium, dvě sedlovny a pro jezdce vytápěná šatna se skříňkami. 
 
Můžete prozradit něco o historii tohoto místa? 
Můj táta farmu zdědil po mé prababičce a od roku 2002 zde hospodaří. Farma je zaměřena na chov dojných krav, pěstování obilovin, řepky a krmných plodin. Pro chov koní zde původně byly pouze čtyři boxy a postupně se začaly rekonstruovat prostory, které dříve sloužily pro chov prasat. Zrekonstruované prostory ze začátku sloužily pro ustájení koní cizích majitelů. Postupně začali převládat vlastní koně pro sport a chov. V roce 2010 se zrekonstruovala druhá stáj a postavil se kolotoč. Tři roky na to se vybudovala kvalitní jízdárna a kruhovka.
 

Psali jsme: Anna Vitáková: Stáj Schneider má v jezdeckém světě pestrou historii

 
Co je největší výhoda této stáje z vašeho osobního pohledu?
Největší výhodou je pro mě nejspíš to, že bydlím přímo v areálu. Kdykoli můžu během chvilky být ve stáji. Jinak zde máme dobré podmínky pro práci v terénu, což je pro mě důležité, protože můžu koním dopřát i jinou práci než jen na jízdárně. Díky propojení jezdeckého areálu s farmou je k dispozici dostatek kvalitního krmení a techniky pro obsluhu stájí a údržby jízdárny.
 
Kolik času u koní trávíte a jak vypadá váš běžný program?
Ve stáji trávím všechen svůj volný čas. Po škole odjezdím většinou tři až pět koní. Když je potřeba pomáhám i s jejich obstaráváním, což v našem případě zahrnuje především krmení, vypouštění do výběhů, místování boxů a podobně. 
 
Bez jaké části zázemí byste se nemohla s koňmi nikdy obejít? Co berete jako naprostý standard pro to, abyste mohla vy i vaši koně v jakémkoliv areálu působit?
Jak už jsem zmiňovala důležitá je pro mě možnost jezdit do terénu, ale také jízdárna s kvalitním povrchem a skokovým materiálem a prostorné travnaté výběhy. V současné době toto všechno naše stáj mně i mým koním nabízí, takže ani nejsou v plánu žádné změny. Já i naši koně jsme velmi spokojeni a těšíme se na další sportovní sezonu. 
 
Foto: poskytla Karolína Jílková


Sledujete novinky o koních, jezdectví a dostizích na Jezdci.cz a pouštíte si pravidelně vysílání EquiTV.cz a EquiRadia.cz? Máme pro vás novinku - spouštíme Fancluby Jezdci.cz a EquiTV.cz EquiRadio.cz, jejichž prostřednictvím můžete podpořit další existenci našeho zpravodajství.

Zaplacením ročního nebo půlročního příspěvku umožníte, aby veškerý redakční obsah s výjimkou bonusů pro členy fanclubu zůstal nadále volně přístupný všem uživatelům a přímo se tak budete podílet i na propagaci všech koňských sportovních disciplín. Zároveň dostanete přednostní přístup k velké části našich materiálů, které si můžete přečíst v časovém předstihu, pravidelnou možnost získat různé slevy na zboží našich partnerů a účast v soutěžích o ceny.

Roční členství ve Fanclubu Jezdci.cz stojí 600 Kč, půlroční příspěvek je 300 Kč. Pokud chcete být členem obou fanklubů Jezdci.cz i EquiTV.cz, můžete využít zvýhodněnou variantu 1000 Kč (roční) a 500 Kč (půlroční). Další podrobnosti najdete na tomto odkazu.

Newsletter a komunity na síti

Kromě největšího českého serveru o koních Jezdci.cz, internetové televize EquiTV a stále populárnějšího EquiRadia pro vás připravujeme i pravidelný newsletter Jezdecký zpravodaj, který jednou týdně shrnuje vše podstatné z koňského dění a každý pátek ho doručujeme přímo do vašeho e-mailu.

K odběru toho nejlepšího z našeho zpravodajství se můžete přihlásit ZDE!

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i prostřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz

FB Jezdci.cz

FB Jazdci.sk

FB EquiTV.cz a EquiRadio.cz


reklama 13C
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE