Díky Klasifikaci jsou čeští koně čitelnější pro zahraničí, říká Fabris

 12.01.2022 11:45 | AUTOR: Martin Cáp

ikonka

Handicaper Jaroslav Fabris se v novém Podcastu EquiRadia vrátil k aktuální Klasifikaci, kterou tento týden zveřejnil Jockey Club ČR. Souhrn top forem koní v českém tréninku je podle něj užitečnou pomůckou i pro jeho zahraniční kolegy.


Již pošesté vydal Jockey Club ČR dostihovou Klasifikaci, jíž tentokrát vévodí loni tříletý Partenit před Nagano Goldem a Heaven Forfendem. Žebříček top výkonů koní v českém tréninku za rok 2021 bezezbytku ovládly největší a mezinárodně nejúspěšnější stáje.

Nejvíce je zastoupen v Bošovicích u Písku působící trenér Václav Luka, ale úspěšnou sezonu loni mělo i středisko Lokotransu a mezi nejlepšími nechybí ani barvy šampionské centrály Tušimice majitelky MUDr. Evy Nieslanikové.

Podle handicapera Jaroslava Fabrise, který tradiční přehled nejlepších výkonů sestavil spolu se svým kolegou Janem Židem i na základě sladění se zahraničními kolegy, je toto rozložení sil logické.

 

Čtěte více: Nejlepší byl loni Partenit. Jockey Club ČR vydal novou Klasifikaci

 

"Klasifikační známka je do značné míry i odrazem toho, jak ambiciózně je kůň menežovaný. Hodně záleží na tom, v jak kvalitních dostizích startoval. Když v Česku vyhrává s rezervou jedničkové dostihy, jeho známka nemusí být až tak vysoká, protože Klasifikace vychází z jistých matematických pravidel. Pokud se kůň neutká s kvalitními soupeři, nemusí být v žebříčku top forem tak vysoko jako někdo jiný, kdo třeba startoval ve francouzské grupě a doběhl několik délek od grupových koní," popsal Fabris ve středečním Podcastu EquiRadia, který se novému žebříčku věnoval.

Klasifikace před šesti lety nahradila tradiční generální handicap. "Jeho princip už v době, kdy koně běhají v podstatě celosezonně včetně zimy, moc nedával smysl. Sezona u nás je sice přerušena zimní pauzou, ale starty koní jsou dnes v podstatě kontinuální. Je proto nosnější pokračovat v průběžném handicapu a nedělat tlustou čáru jako dříve. Klasifikace stojí trochu bokem, je to známka za nejlepší výkon v sezoně," dodal Fabris.

Nespornou výhodou klasifikačních známek je podle něj větší čitelnost pro handicapery v jiných zemích, kteří podle ní dokáží lépe posoudit kvalitu koní v českém tréninku směřujích do zahraničí. I kvůli stále většímu počtu mezinárodních výjezdů se dostává do popředí zájmu co nejlepší kompatibilita českých známek.

"V našem handicapu, pokud se bavíme o domácí špice se známkami od 80 kg výše, probíhá snaha, aby český handicap byl na stejné úrovni jako ten německý. I to přispívá k tomu, že výkonnost českých koní je o něco čitelnější než v minulosti," řekl Jaroslav Fabris v Podcastu EquiRadia.

Ve více než dvacetiminutovém rozhovoru se vrátil i k pořadí v aktuální Klasifikaci a jednotlivým kategoriím. Kromě "hlavní" Klasifikace totiž handicapeři opět vydali i žebříček dvouletých a překážkových koní.

Ilustrační foto: Bohumil Křižan / Jockey Club ČR


Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace