reklama 11B

Co znamená změna v Británii pro turf? Sázím na koně, říká budoucí premiér

ikonka

Nástup labouristů k moci ve Velké Británii může být pro tamní dostihy další komplikací. Přicházejí však i pozitivní signály. Budoucí premiér Keir Starmer, jehož manželka Victoria je velká dostihová fanynka, příležitostně navštěvuje závodiště.
05.07.2024 06:30  |  Autor: Martin Cáp  |  Foto: Martin Cáp  |  Rubrika: Dostihy  |  FANCLUB  |  APLIKACE
reklama 12D

Velká Británie se probouzí do prvního povolebního rána a podle odhadů ji čeká zásadní politická změna. Konzervativci vedení premiérem Rishi Sunakem utrpěli po čtrnácti letech u moci drtivou porážku a vládu bude s největší pravděpodobností sestavovat předseda labouristů Keir Starmer.

Mezi těmi, kdo budou vyhlížet zrod nové vlády se smíšenými pocity, jsou také britské dostihy. Jak napsal list Racing Post, vedoucí činitelé ostrovního dostihového průmyslu loni na podzim připustili, že drtivá většina jejich kontaktů s politickou scénou se rekrutuje z řad konzervativců a že zanedbali budování vztahů s labouristy.

S končící vládou Rishiho Sunaka měl dostihový sport ambivalentní vztah. Do Sunakova volebního okrsku Richmond a Northallerton patří mimo jiné závodiště Catterick nebo tréninkové středisko Middleham a samotný Sunak se k podpoře dostihové scény aktivně hlásil. Naposledy loni v únoru prohlásil, že chce nadále vidět "britské dostihy a chov plnokrevníka v mezinárodní špičce" a že celý obor "dělá strašně moc pro komunity napříč naší zemí, generuje přes čtyři miliardy liber pro naši ekonomiku a reprezentuje Británii na globální úrovni".

 

Čtěte také: Proč nechtít vyhrát. Jak se Franz Kafka stal štamgastem dostihů v Chuchli

 

Jenže bylo to právě za Sunakovy vlády, kdy se zvýšila nejistota kolem financování britského dostihového provozu, ať už kvůli neshodám na úpravách odvodů od bookmakerů nebo zejména se zavedením nutnosti prokazovat osobní příjmy a majetkovou situaci i při poměrně nízkém objemu sázení v rámci tažení proti hazardu a patologickému gamblerství. O podobě “financial risk checks” se stále vedou spory a dosud o ní nebylo definitivně rozhodnuto.

Jakým způsobem do této situace vstoupí budoucí labouristická vláda, zatím zůstává otevřené. Pravděpodobný budoucí premiér Keir Starmer se však v minulých týdnech hned dvakrát přihlásil k dostihovému sportu.

Poprvé to bylo v reakci na skandál, kdy někteří politici uzavřeli sázky na termín předčasných voleb nebo dokonce na svou volební porážku. "Nikdy jsem neuzavřel politickou sázku, já sázím pouze na koně," prohlásil Starmer.

V tomto týdnu navíc poskytl krátké vyjádření listu Racing Post, v němž mluvil mimo jiné o blízkém vztahu své manželky Victorie k dostihům. "Moje žena Vic má dostihy v krvi. Její máma se narodila a vyrůstala v Doncasteru a její babička žila hned vedle tamního závodiště. V dětství tam pořád chodila, a tak není žádným překvapením, že největší fotografií visící v naší kuchyni je těsný doběh na závodišti Doncaster. Dostihy vždy byly součástí britského života. Ikonické události jako Royal Ascot a Velká národní sledují každoročně miliony lidí doma i v zahraničí. Dostihy zajišťují tisíce pracovních míst a výrazný příspěvek naší ekonomice," uvedl Starmer s tím, že sám na dostihy občas chodí a pravidelně provází svou manželku na St. Legeru. Navštívil také loňské Derby v Epsomu.

Podle hlasů z labouristického tábora může dostihová scéna očekávat "dobré pracovní vztahy" s budoucí vládou. Zda se labouristé rozhodnou zpřísnit regulaci sázkového trhu, s níž loni přišli konzervativci, zatím není jasné. Ve volebním manifestu strany se zmiňuje, že labouristé jsou odhodlání snížit škody spojené s hazardem a gamblerstvím: "Chceme reformovat regulaci hazardu a posílit ochranu. Budeme pokračovat ve spolupráci se sázkovým průmyslem, jak zajistit zodpovědné sázení."

Kromě Starmera vyjádřila dostihovému sportu podporu i labouristická stínová ministryně sportu Stephanie Peacock, která loni navštívila závodiště v Doncasteru. Na podzim mimo jiné prohlásila, že "budoucnost dostihového sportu musí být zajištěna pro další generace".

Zdroje: Racing Post, The Daily Telegraph, BBC, The Times
Apliakce EQUINET
Stáhněte si aplikaci EQUINET a mějte všechny informace o koních jako první!
FANCLUB Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
Budoucnost našich médií je i ve Vašich rukou. Podpořte nás členstvím ve fanclubu! VÍCE ZDE...
Sociální sítě Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
FB Jezdci.cz FB EquiTV.cz FB Jazdci.sk
Připojte se k tematickým skupinám Jezdci.cz na sociálních sítích Facebook a WhatsApp
Skoky Facebook WhatsApp
Drezura Facebook WhatsApp
Všestrannost Facebook WhatsApp
Spřežení Facebook WhatsApp
Voltiž Facebook WhatsApp
Vytrvalost Facebook WhatsApp
Western Facebook WhatsApp
Pólo Facebook WhatsApp
Dostihy Facebook WhatsApp
Klusáci Facebook WhatsApp
Chov Facebook WhatsApp
Ostatní Facebook WhatsApp

reklama 13A

NEPŘEHLÉDNĚTE