reklama 11A

reklama

Být v kontaktu s koňmi byl vždycky můj sen, říká Emma Sophia Španko

 18.12.2020 11:30 | AUTOR: Vojtěch Kroupa

ikonka

Úplné jezdecké začátky Emmy Sophie Španko se odehrávaly v Jezdeckém centru Zájezd, kde se svými koňmi strávila pět let. Nedávno proběhlo stěhování a její aktuální domovskou stájí se stal areál ve Zduchovicích, kde se její tým koní pomalu rozrůstá.

reklama 12C

Poprvé se posadila patnáctiletá parkurová jezdkyně Emma Sophia Španko na koně asi ve čtyřech letech. „Vím, že to bylo na farmě Vysoká u Chrastavy u našich přátel. Později jsme tam začaly společně se sestrou pravidelně dojíždět na tréninky s Lenkou a Martinou, a tak se postupně rozvíjela moje láska ke koním,“ vzpomíná v úvodu rozhovoru.  

 

Kdo vás přivedl ke koním a k jezdeckému sportu?

Být v kontaktu s koňmi byl vždycky můj sen, za kterým jsem si šla a ono se to nakonec povedlo. Koně jsem vždy obdivovala a líbil se mi celkově jezdecký sport. Přestože koně byli součástí rodiny našich předků, tak nepocházím z té tradiční jezdecké rodiny, ale moji rodiče jsou mi obrovskou oporou a podporují mě na mé cestě, za což jsem opravdu moc ráda.

 

Kdo další vás ještě v průběhu dosavadní jezdecké kariéry nejvíce ovlivňoval?

Určitě to byli moji trenéři. Jmenovitě Táňa Studničková, Václav Studnička, Rudolf Doležal a nyní je mojí trenérkou Iva Holíková.

 

Vyzkoušela jste i nějaké jiné odvětví jezdectví než parkurové skákání?

Nikdy jsem jinou disciplínu nezkoušela. Parkur je pro mě jedinečný v svou akčností, oproti drezuře, která je pro mě příliš jemná.

 

Kde a jak proběhly vaše první oficiální parkurové závody?

Vzpomínám si, že to bylo v Čísovicích, kde jsem měla svého prvního poníka Liptona Timona. Bylo to velmi úspěšné zahájení mé závodní kariéry, jelikož jsme ve své první soutěži hned zvítězili.

 

Kolik koní máte aktuálně v přípravě na následující sezonu? Víte, kolik vám jich už prošlo dohromady pod rukama?

Momentálně mám možnost jezdit a připravovat na novou sezonu svých sedm koní. S příchodem do Zduchovic nám jich pár přibylo do našeho týmu. Dohromady za tu dobu, co jezdím, jsem se už setkala asi s patnácti koňmi. S některými jsem závodila a některé teprve připravuji pod vedením trenérů.

 

ČTĚTE TAKÉ: Lánský: Po pár letech atletiky mě ježdění zase hodně chytlo

 

 

Který z vašich koní byl pro váš tím nejvíce výjimečným?

Určitě pro mě byl nejvíce výjimečný můj první poník Lipton Timon, s nímž jsem sbírala své úplně první jezdecké zkušenosti. Z velkých koní, které aktuálně jezdím, je to jednoznačně klisna Elis.

 

Jakých svých úspěchů si prozatím ceníte nejvíce?

Velmi cenná je pro mě účast při CSI2* v Olomouci, kde jsme si připsali i vítězství. Dále mě velmi potěšilo získání třetího místa v loňském roce na mistrovství České republiky. Také mi dělají velikou radost dobře zajeté parkury při Českém skokovém poháru a na větších závodech, například v Chuchle Areně Praha.

 

Jaké jsou vaše plány a ambice pro příští závodní rok?

Všechno se to bude samozřejmě odvíjet od pandemické situace. Rádi bychom se ale častěji účastnili zahraničních mezinárodních závodů a když se to povede, tak i domácího Poháru národů ve Zduchovicích.

 

Foto archiv jezdkyněK odběru se přihlašte ZDE!

 

Nový Jezdecký zpravodaj vychází každý pátek a je zcela zdarma. Přímo do vašeho e-mailu vám jednou týdně doručíme to nejzajímavější z našich webů - zpravodajství napříč disciplínami, rozhovory, podcasty i videa. Už nikdy vám nic podstatného z našeho servisu neunikne!

 

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i protřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:
 

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz


reklama 13D
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace