Luciana Diniz je korunovanou šampionkou LGCT 2015

Luciana Diniz vyhrála s klisnou Fit For Fun 14. listopadu Grand Prix Dauhá. Stala se také královnou celého okruhu Longines Global Champions Tour 2015, který právě v Kataru vrcholil. Fanoušci nejlepší trojice byli napjatí až do konce hlavní soutěže.
16.11.2015 16:02  |  Rubrika: Sport  |   FANCLUB

Luciana Diniz vyhrála Grand Prix Dauhá i celou sérii LGCT 2015. Foto: LGCT / Stefano Grasso

LGCT 2015 zažila v katarském stadionu Al Shaqab nádherné finále. O titul šampiona série se odehrávala bitva mezi třemi nejlepšími jezdci průběžného bodování, Scottem Brashem, Lucianou Diniz a Rolfem-Goranem Bengtssonem. Nakonec to byla právě Portugalka Diniz, která v sedle ryzky Fit For Fun dosáhla na vítězství.

Závodům přihlížela katarská královská rodina. Její členové byli svědky třech výborných výkonů domácích jezdců včetně dvou čistých jízd šejka Ali Bin Khalid Al Thaniho. Nadšeně mu tleskali jeho výsost emír Šajch Hamad bin Khalifa Al Thani, její výsost Sheikha Moza Bint Nasser Al Missned a šejk Joaan Bin Hamad Bin Khalifa Al Thani, kteří byli hosty ve speciálním VIP sektoru.

Sezona LGCT byla zakončena v Dauhá skutečně na plný plyn. Od úvodního kola, kdy zůstal jezdecký svět ohromen premiérou v Miami Beach, přes další zastavení okruhu včetně Šanghaje, Monaka, Paříže či Římapo finále v Dauhá rostla podpora fanoušků a sledovanost v televizi

V Dauhá se pak zraky upíraly hlavně ke třem jezdcům, kteří měli šanci titul celé série získat. První kolo bylo skutečnou prověrkou soustředění a preciznosti ze strany jezdců i koní. Zejména poslední část s trojskokem s dvěma oxery byla obtížná i pro nejlepší jezdce světa. Pro koně byly testem také jasné barvy překážek, které korespondovaly s tradiční arabskou pestrostí

Stavitelem trati byl Uliano Vezzani. Legenda Ludger Beeerbaum k parkuru řekl, že není nijak supertechnický, ale s opravdu vysokými překážkami, takže je velmi těžký. Navíc výzvou byl stanovený čas 78 sekund. První, kdo překonal kurz bez shození, byl Doda de Miranda, ovšem obdržel penalizaci 1 bod právě za čas, dalšími takovými smolaři byli Rene Tebbel a Hamad Ali Mohamed Al Attiyah

Zcela bez trestných bodů překonala kurz jako první Meredith Michaels-Beerbaum na Fibonacci. Hned po následoval Bassem Hassan Mohammed s Californií

První z trojice bojující o celkový titul šel na parkur Scott Brash. On a Hello Sanctos nad překážkami létali, ovšem klepli smolně do jedné z nich a byly z toho 4 body. Atmosféra zhoustla, když nastoupil Bengtsson s Casallem a zajel skvělou čistou jízduBrashe odsunul na průběžné 15 místo v soutěži. Fanoušci Brashe se začínali bát, že se ani nepodívá do druhého kola pro 18 nejlepších. Šance mu udržela Edwina Top-Alexnder, která také jednou chybovala, ale s horším časem se zařadila na 18. příčku

Luciana Diniz nastupující s Fit For Fun jako předposlední předvedla krásnou bezchybnou jízdu v nejlepším čase ze všech. S ohledem na to, že do druhého kola postoupili všichni tři TOP jezdci, rostl tlak ještě více

Brash přicházel do druhého kola jako první a udělal další chybu. Nicméně postupem soutěže všichni jezdci jeho výsledek kopírovali. První, kdo překonal druhý parkur bez chyb byl Ludger Beerbaum s Chiarou a celkově si odnesl 4 body. Také talentovaný mladý Ir Bertram Allen na Molly Malone zajel stejně. Rene Tebbel předvedl bezchybný výkon v druhém kole a měl 1 bod, ale brzy jej odsunul šejk Ali Bin Khalid Al Thani, který udělal druhou nulu.

Meredith Michaels-Beerbaum s Fibonacci dokázala i druhé kolo překonat bez zaváhání. Když zajel Bengtsson čistě a Luciana Diniz také nechybovalabylo jasné, že o vítězi Grand Prix rozhodne rozeskakování

Také rozhodující část byla nesmírně napínavá. Jediným chybujícím byl Katařan, Meredith Michaels-Beerbaum nechybovala, stejně jako Rolf-Goran Bengtsson

V okamžiku, kdy do parkuru k rozeskakování přicházela Diniz, bylo již jasné, že je vítězkou celé série. Přesto prokázala Diniz své kvality. V rozeskakování dokázala všechny porazit a vyhrát tak jak samotnou Velkou cenu, tak bodování celé letošní série. Brash po finále klesl na druhé místo, třetí příčka zůstala Begntssonovi.