Jezdci reportují. Staňte se součástí nejlepšího zpravodajství o koních|Na EquiTV.cz audiovizuální služby streamem nezačínají, ani nekončí! Nabízíme víc než jen on-line přenosy a záznamy, vysíláme koně mimo jezdeckou komunitu! |POSLOUCHEJTE příběhy lidí, kteří milují koně! JEZDECKÉ RÁDIO je tu pro Vás!|Sledujte MONITORING zpráv o koních z dalších zdrojů!|POZOR: Newsletter o koních každý pátek. Objednejte si ZDARMA nový Jezdecký zpravodaj|EquiTV stále častěji na Slovensku. Úspěšný český projekt boří hranice|JEZDCI.CZ jsou s vámi již 10 let! Vše začalo 10. 10. 2010 v 10:10 hodin... Od té doby jsme pro vás připravili přes 25.000 článků!|SLEDUJTE ŽIVÉ PŘENOSY z akcí pravidelně na EquiTV.cz. Ta je jedinou původní internetovou televizí o koních v ČR, která má přesah do terestriálního vysílání! Vytváříme obsah i pro další TV kanály, jako jsou: ČT Sport, Sport 5, TV Seznam, Regionální televize a další... |Inzerováním v médiích skupiny EQUINET podporujete nezávislé zpravodajství o koních a jezdectví v ČR. Děkujeme všem reklamním partnerům za podporu!|25. - 27. 9. skoky Hradištko|26. - 27. 9. drezura Olomouc|1. - 4. 10. skoky MČR U25 a seniorů - Martinice|2. - 4. 10. drezura a paradrezura - Hradištko|3. - 4. 10. paravoltiž MČR - Orion Praha|9. - 11. 10. skoky Praha - Velká Chuchle|9. - 11. 10. skoky Olomouc|9. - 11. 10. drezura Královice|PARTNERSKÉ AREÁLY:|Dostihový spolek Pardubice|Chuchle Arena Praha|ESC Olomouc|Martinice|Zduchovice|Hradištko|Královický dvůr|NH Kladruby n. L.|Hořovice|PODPORUJEME:|Český skokový pohár|Zlatá podkova
reklama 11C

reklama

Jezdecký magazín EquiTV 15. září 2016

 15.09.2016 16:38 | AUTOR

Tento díl Jezdeckého magazínu je opět pestrý. Nejprve se podíváme do Martinic, kde 7. – 11. září konal mítink Czech Equestrian Masters. Poté zavítáme do Frenštátu na další kolo skokového poháru a na závěr se podíváme na výstavu arabských koní.

reklama 12A

JEZDECKÝ MAGAZÍN SLEDUJTE POD TÍMTO ODKAZEM

Se zcela novým projektem přišel zkušený organizátor závodů ve středočeských Martinicích. Ve dnech 7. až 11. září uspořádal mítink s názvem Czech Equestrian Masters, který spojoval dvě disciplíny a tři věkové kategorie jezdců dohromady.

Do Martinic tak zamířily děti, které závodí s poníky, stejně jako nejzkušenější parkuroví jezdci. Vedle skokanů se tam sjeli také drezurní jezdci, aby změřili síly ve finále letošního 11. ročníku Českého drezurního poháru.

Pony túra byla vypsaná jako tříkolová, a nejtěžší parkur čekal na jezdce závěrečný den. Nejlépe si s překážkami do 70 centimetrů poradil Viktor Skutecký s poníkem jménem Marschall, když dojel bez chyb a v nejkratším čase. Po sečtení všech třech kol se však celkovým vítězem stal Daniel Hakr s Quintenem, který měl v celkovém hodnocení 56 kladných bodů.

Zkušenější jezdci na velkých koních si mohli vybrat ze třech tříkolových rund, z nichž ta nejobtížnější nesla název Diamond Tour a vrcholila soutěží s překážkami do 145 centimetrů. Skvěle se v prvních dvou kolech dařilo Andree Halíkové s klisnou Colettou, která překonala první dvě kola čistě. Jenže v poslední jízdě přišly dvě chyby, které dvojici odsunuly na konečné páté místo. Nedělním výsledkem si naopak polepšil Jiří Luža se Zentem. Do kolbiště vstupoval s osmi trestnými body, a v závěrečném parkuru k nim žádný nepřidal. Díky lepšímu součtu časů ze všech kol se posunul před Andreu Halíkovou na čtvrtou příčku.

Po jedné chybě z druhého a třetího kola si dovezl Jiří Papoušek s Jenifer, takže i v jeho případě rozhodoval o umístění čas, který mu nakonec dopomohl k třetímu místu. Dvě dvojice překonaly tři parkury jen s jednou chybou, a protože se soutěž hodnotila podle stejného článku pravidel jako mistrovství republiky, muselo o první příčce rozhodnout rozeskakování.

Do něj přicházela jako první Zuzana Zelinková s Larimou. Kurz se jí podařilo překonat bez shození v čase 40,26, a poté už jí nezbývalo, než čekat, jak si v rozhodující jízdě povede její jediný soupeř Sergei Motyguine. Ten sedlal v Diamond Tour valacha Dylana, s kterým během své jízdy shodil jednu z překážek, a bylo tak jasno, že vítězkou nejvyšší martinické túry v rámci Czech Equestrian Masters se stala Zuzana Zelinková.

Jak již bylo zmíněno na začátku, v Martinicích se závodilo také v drezuře. Proběhlo tam totiž finále Českého drezurního poháru, jehož hlavní kategorií byl Top Ten Cup. V rámci něj absolvovali jezdci postupně tři drezurní úlohy od Svatého Jiří, přes Intermediate I až po volnou sestavu Intermediate. Jednalo se tedy o úlohy, které jsou řazeny do úrovně obtížnosti T. 

Pro třetí místo si dojela dvojice Miloslava Šlamborová a Pampalini. Ta dokončila s průměrnou známkou 67,055 %. Celkové druhé místo obsadila Hana Vášáryová s Rock For Hit, s nímž vyhrála žebříček seriálových kvalifikací. Přemožitele nenašla Tereza Hábová, která si s holandským valachem Djazzem F jako jediná vysloužila od rozhodčích průměrnou známku vyšší než 70 procent a podařilo se jí tak obhájit loňské první místo.

Zajímavostí martinického mítinku byla kombinovaná soutěž družstev, do níž vždy jeden zástupce z pony soutěží, jeden ze skokové Diamond Tour a jeden drezurní jezdec z jakékoliv ze dvou vypsaných úrovní přinášel body za výsledky, kterých v Martinicích dosáhl. Nejúspěšnější v tomto hodnocení byla trojice Daniel Hakr závodící v sérii pro pony jezdce, Andrea Halíková, která soutěžila úspěšně v Diamond Tour a Michal Knoflíček, čtvrtý muž pořadí drezurního Top Ten Cupu. 

Dalším kolem pokračovala ve dnech 9. až 11. září parkurová extraligová série Českého skokového poháru. Tentokrát jezdci jeli pro body v pohárovém žebříčku do Frenštátu pod Radhoštěm. 

Celkem osmnáct dvojic nastoupilo v neděli 11. září do dílčího finále série pro amatérské jezdce. Dvanáct z nich pak překonalo překážky do 110 centimetrů bez zaváhání a o vítězi rozhodovalo rozeskakování. V něm byla znovu bezchybná a zároveň nejrychlejší Martina Lančová s koněm Mariachi, která se tak mohla začít radovat z vítězství. Frenštátské kolo nic na žebříčku Amateur Tour nezměnilo. Vede v něm stále Leona Chladníčková.

Pro jezdce ve věku od 12 do 18 let bylo připraveno další kolo Czech Junior Cupu, které končilo také dílčí finálovou soutěží. A stejně jako mezi amatéry, i v juniorské kategorii muselo rozhodnout rozeskakování, do nějž postoupily čtyři jezdkyně. Zopakovat bezchybnou jízdu ze základního kola se podařilo jediné z nich, a to Pavle Benešové v sedle koně jménem Féé. V hodnocení celoroční juniorské soutěže je v kategorii jezdců od 12 do 15 let na prvním místě Markéta Miková. Mezi staršími jezdci do 18 let se na nejvyšší příčku díky sedmému místu ve Frenštátě posunula Patricie Brusová.

Hlavní soutěží mítinku byla Velká cena Frenštátu pod Radhoštěm, jejíž překážky dosahovaly 140 centimetrů. Podle tradičního formátu postupovalo ze základního kola deset nejlepších dvojic do finále.

Hned tři jezdci postoupili do TOP desítky se dvěma koňmi. Jedním z nich byl Marek Hentšel, který jako první přicházel do kolbiště s Lokvencem, s kterým měl oproti dalším finalistům nevýhodu dvou chyb. K těm navíc další dvě shození přidal a uzavřel tak finálovou výsledkovou listinu na desátém místě.

Také Jiří Hruška vystřídal pro finále dva koně. S mladou klisnou Oridou M překonal oba parkury čistě, a ujal se vedení. To ovšem nevydrželo dlouho, protože bez zaváhání absolvoval celou soutěž i po něm startující Marek Klus s Carisonem, jenž měl ve finále o bezmála čtyři sekundy lepší dosažený čas, a Jiřího Hrušku tak vystřídal na průběžném prvním místě. Jan Chýle se s hřebcem Cool Paradise rovněž blýskl dvěma bezchybnými výkony. Finálový čas jej zařadil za vedoucího Marka Kluse s Carisonem. 

Jediná žena z nejlepší desítky Zuzana Brátová se nenechala svými kolegy zastínit, když dojela také bez trestných bodů v obou částech soutěže. Zvolila však opatrnější tempo. Ze čtyř čistých finalistů měla nejpomalejší čas, a dokončila tedy na čtvrté příčce. Spravit chuť si mohl při druhém startu ve finále Marek Hentšel. S Censorem měl větší šance, protože si ze základního parkuru přinášel nulu. Jenže v rozhodující části přišly dvě chyby, což stačilo na šesté místo. 

Nedařilo se ani vítězné dvojici z Velké ceny Frenštátu 2015. Jiří Hruška s Acoradií sice absolvoval základní kurz bez trestných bodů, jenže v další jízdě chyboval čtyřikrát a s 16 trestnými body dojel devátý. Marek Klus se probojoval do finále ještě v sedle klisny Le Carely. Na rozdíl od výkonu s Carisonem však tentokrát chyboval. Ve výsledkové listině mu tak s Le Carelou připadla pátá příčka.

Dvanáct trestných bodů nasbírali ve finále Michal Žilinský a klisna Caipirinha, a protože první jízdu absolvovali čistě, v celkovém součtu stačil jejich výkon na osmé místo. Častým hostem na kolbištích v České republice je slovenský jezdec Igor Šulek. Ve Velké ceně Frenštátu startoval s dvěma koňmi, ale do finále se mu podařilo proklouznout jen s Wavo Aramisem. Bohužel po bezchybné základní jízdě nasbíral napodruhé osm trestných bodů a dojel jako sedmý. 

Vítězem Velké ceny v rámci Českého skokového poháru se letos už potřetí stal Marek Klus, který drží průběžné první místo v seriálovém žebříčku, a má jistou pozici ve velkém finále pro čtveřici nejlepších jezdců. Za Markem Klusem je na druhé pohárové příčce momentálně Jaroslav Jindra, v těsném závěsu s Jiřím Hruškou a Rudolfem Doležalem na třetím, respektive čtvrtém místě.

Pokud se chcete podívat na nezkrácený záznam všech zmiňovaných soutěží, klikněte na náš web s adresou www.equitv.cz.

Během prvního zářijového víkendu se v hale na pražském Císařském ostrově konala již tradiční mezinárodní výstava plnokrevných arabských koní Prague Intercup, na kterou si našlo cestu více než padesát účastníků z České republiky i zahraničí.

V rámci akce se koná národní přehlídka, která zažila letos už 15. ročník. Tříčlenná zahraniční komise jako šampionku v kategorii mladých klisen ocenila Umeiyrah, která dostala také speciální cenu za nejlepšího koně českého chovu.

Mezi mladými hřebci tohoto krásného ušlechtilého plemene se stal „Zlatým šampionem“ kůň jménem KA Barbelo Arminius. A v kategorii starších klisen se komisi nejvíce líbila Giga. Soutěž starších hřebců ovládli koně jedné majitelky, a to Miloslavy Khamisové, kteří se umístili na všech třech medailových pozicích. Nejvyšší hodnocení měl DHS Tahrir.

Samotný Prague Intercup nabídl rovněž čtyři kategorie, které posuzovala tentokrát čtyřčlenná komise, opět složená pouze ze zahraničních hostů. Vyhlášena byla juniorská šampionka, kterou se stala klisna jordánského majitele Amasi NK. Nejvyšší hodnocení jako juniorský šampion mezi hřebci získal Raoud Albidayer ze Spojených arabských emirátů. Obě seniorské kategorie ovládli koně ze Saudské Arábie ze stáje Al Khalediah Stable . Šampionkou mezi klisnami se stala Layan Al Khalediah a mezi hřebci El Palacio.

SMS SOUTĚŽ

Do pondělí 19. září 12.00 hodin s námi opět můžete soutěžit prostřednictvím SMS o nákup za 500 Kč v e-shopu Bukefalos. Stačí správně odpovědět na soutěžní otázku, jejíž řešení je jednoduché, pokud jste pozorně sledovali dnešní magazín.

Soutěžní otázka zní:

Kolikrát se podařilo Markovi Klusovi prozatím v letošní sezóně zvítězit v rámci Velkých cen Českého skokového poháru?
A) ani jednou 
B) třikrát

Odpovědi posílejte formou SMS ve tvaru: Q mezera ODPOVED (Q A, nebo Q B) na telefonní číslo: 900 11 10. Cena SMS je 10 Kč vč. DPH. Počet SMS z jednoho telefonního čísla není omezen! Přesná pravidla soutěže najdete na www.jezdeckymagazin.cz, nebo na www.equitv.cz. 

POZVÁNKA ZA KOŇMI

Jedenácté kolo Českého skokového poháru se koná od 15. do 18. září v Hořovicích na Berounsku. Kamery EquiTV u toho opět nemohou chybět, a tak se můžete těšit na živý online přenos, který můžete sledovat v neděli 18. září na adrese www.equitv.cz.

V sobotu 17. září se v Šamoríně nedaleko Bratislavy koná mistrovství světa ve vytrvalosti, kam se spolu s českými reprezentanty vypraví také náš štáb, takže i z tohoto celosvětového vytrvaleckého vrcholu sezóny vám nabídneme brzy souhrnnou reportáž.

V příštím Jezdeckém magazínu uvidíte také sestřih toho nejzajímavějšího z mistrovství České republiky v reiningu, které hostily Kozlovice. Nezapomeňte si pustit náš pořad již při premiérovém vysílání, které je připraveno tradičně na čtvrtek. Na shledanou!reklama 13D
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace