Každý den nové audio pořady na EquiRadio.cz
reklama 11A

reklama

Czech Lipizzan Expedition s návštěvou Vučijaku

 06.07.2017 08:43 | AUTOR

Pátou zastávkou expedice Czech Lipizzan Expedition, na níž se vypravil fotograf Dalibor Gregor, byl hřebčín Vučijak v Bosně a Hercegovině. Ten byl založen těsně po 2. světové válce. Fotografie z návštěvy během cesty najdete v článku…

reklama 12C

 

Z cesty v roce 2007 vznikla úspěšná kniha Lipicáni – Lipizzaners a velká foto výstava. Výstavu slavnostně otevřel a knihu pokřtil osobně ministr kultury České republiky Václav Jehlička,  J. E. Franc But Velvyslanec Slovinské republiky v České republice, ředitel hřebčína Lipica a mnoho dalších významných hostí.
 
V roce 2017, tedy přesně po 10 letech, se Dalibor Gregor rozhodl svou cestu za lipicány po Evropě zopakovat pod názvem II. CZECH LIPIZZAN EXPEDITION 2017. Tato expedice se koná pod laskavou organizační záštitou LIPIZZAN INTERNATIONAL FEDERATION.
 
Na webu Jezdci.cz budeme z jednotlivých částí zmíněné expedice publikovat zápisky a fotografie Dalibora Gregora. Předchozí části jsou k nalezení souvisejících článcích. 
 

Část pátá 

 
5. 6. 2017 – JU Ergela Vučijak, Bosna a Hercegovina
 
Pátou zastávkou během mé cesty za lipicány v roce 2017 byl hřebčín Vučijak v Bosně a Hercegovině kde jsem mohl nafotit roztomilá hříbata na pastvě a hřebce ve výběhu. V průběhu dne jsem měl možnost se osobně setkat s ředitelem hřebčína Vučijak Milan Milankovic.
 
Hřebčín Vučijak se nachází v městečku Prnjavor v Republice Srpské na severu Bosny, zhruba padesát  km východně od Banja Luky. Hřebčín ve Vučijaku byl založen v dubnu 1946 jako chovná stanice lipických koní pro severní Bosnu a bývalou Jugoslávii. Od počátku zde byly zastoupeny všechny nejslavnější kmeny lipicánů: Neapolitano, Maestoso, Conversano, Favory, Pluto, Tulipan a Siglavy. (Výňatek z mé knihy „Lipicáni – Lipizzaners“)
 
Text a foto: Dalibor Gregor


reklama 13A
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace