Pavla Bícová: Kraniosakrální terapie u koní je jedním z mých směrů

ikonka

Pavla Bícová je jedna z nejúspěšnějších českých jezdkyň all around disciplín. Daří se jí nejen na domácích závodech, ale i v zahraničí. Je několikanásobnou mistryní České republiky i Evropy. Věnuje se však také kraniosakrální terapii.
07.04.2022 11:30  |  Autor: Josef Malinovský  |  Rubrika: Ostatní  |   FANCLUB


 
Pro Pavlu Bícovou byli koně velkou vášní již od dětských let. „Dostala jsem se k nim díky tomu, že jsme zdědili statek. Na louce tam byli koně, a právě tehdy vznikla moje láska k nim,“ vyprávěla v rozhovoru s Jitkou Kynclovou ve vysílání EquiRadia.
 
Ačkoliv je dnes specialitou na westernové all around disciplíny, začátky u koní má spojené s jízdou v anglickém sedle. „Jezdit jsem začala nejprve v anglickém stylu. Bylo mi tehdy deset let. Měla jsem však nějaké neshody s mou tehdejší trenérkou a úplně mi to nevyhovovalo. V jedenácti se mi naskytla možnost vyzkoušet western a postupně jsem se učila jezdecké základy,“ popisuje, jak se dostala k westernu.
 
Začátky se učila v sedle haflinga Ludvíka, kterého měla pronajatého. „Měli jsme ho v pronájmu rok a poté už jsme začali shánět vlastního koně. Tím prvním byl Dakar. To je kříženec chladnokrevníka s českým teplokrevníkem, takže do westernu má docela daleko. Původně jsme ho kupovali pouze na vyjížďky a rekreační ježdění, ale díky jeho bývalé majitelce jsem se dostala k účasti na závodech. Náš největší úspěch je druhé a třetí místo v horsemanshipu při mistrovství České republiky mládeže,“ vzpomíná, jak se rodila její sportovní kariéra. 
 

Nepřehlédněte: Džíny, chapsy, bolerka. Všechno musí hezky sedět, říká Nikol Pavlicová

 

V současné době studuje na vysoké škole zemědělské a začala se zabývat také kraniosakrální terapií a provádí také lekce jógy. „Kraniosakrální terapie je jemná rehabilitační technika. Vychází z názvu cranium, což je lebka a sacrum je kost křížová. Mezi těmito kostmi nám proudí v páteřním kanálu mozkomíšní mok. Kraniosakrální terapeuti jsou schopni se napojovat na tento systém ať už z pohledu kostí, tak z pohledu biodynamiky tekutin, fascií a nacházet rovnováhu v těle a navracet tělo zpět k přirozenému zdraví,“ vysvětluje zjednodušeně. „Celé je to daleko komplexnější a složitější,“ upozorňuje.
 
Jak dále uvedla, kraniosakrální terapie se dá použít i u koní. „To si myslím, že bude i jedním z mých dalších směrů. Nyní se už začínám více učit anatomii koní, abych kraniosakrální terapii mohla aplikovat i na ně, s čímž jsem už také vlastně začala. Hlavně to zatím zkouším na mém koni Kingovi,“ prozradila ve vysílání EquiRadia.
 
„Můžeme tím i u koní navrátit k rovnováze jakékoliv fyzické obtíže, a to na úrovni kostí, orgánů, tkání a fascií. Cokoliv toho koně trápí, tak se tímto způsobem dá řešit. Díky tomu, že my uvolníme fyzické napětí, tak dochází k uvolnění i psychického napětí, takže se určitě může celkově zlepšit i psychika koní,“ dodává Pavla Bícová.
 
Foto: Lenka Šilhová, poskytla Pavla Bícová