NEPŘEHLÉDNĚTE! Začalo vysílat první koňské rádio v ČR. EquiRadio.cz
reklama 11D

reklama

Zemský hřebčinec Písek rekapituluje: Byl to poněkud náročný rok 2020

 28.12.2020 15:17 | AUTOR

ikonka

Zástupci Zemského hřebčince Písek rekapitulují uplynulou sezonu 2020 poznamenanou koronavirem Covid-19. Zájem chovatelů o inseminaci klisen však výrazně nepoklesl, podařilo se uspořádat většinu naplánovaných akcí a úspěchy se dostavily i ve sportu.

reklama 12A
 
Zemský hřebčinec v Písku zažil, stejně jako my všichni, poněkud náročný rok 2020. „Změny a nařízení spojené s nákazou Covid-19 byly pro všechny velmi složitou výzvou pro zachování nejen pracovních aktivit, ale i svých stávajících životů v takovém stylu, na jaký jsme byli zvyklí. Tak, jak se na jaře všichni každoročně těšíme na sportovní, jezdeckou a chovatelskou sezónu, přišla studená sprcha v podobě všech možných omezení a neřízení. Pro nikoho z nás to nebylo jednoduché a pro mnohé právě díky zásahům do pracovních aktivit i velmi draze zaplacené. Přesto, nebo právě proto, je však dobré si naopak připomenout, co se i přes složitou situaci podařilo,“ píšou zástupci ZH Písek na svých internetových stránkách.
 
Zájem chovatelů o inseminaci a vůbec plemenitbu, z pohledu Zemského hřebčince, vzhledem k roku předešlému výrazně nepoklesl. Naopak se mírně zvýšil zájem o služby s tím spojené, tedy o ustájení klisen během inseminace a příslušné služby veterináře. „S celkovou situací to souviselo minimálně do té míry, že chovatelé zapustili i klisny, u kterých původně plánovali ještě poslední skokovou sezonu,“ uvádí se na webu Zemského hřebčince. 
 
„Stejně, jako většina ostatních sportovních areálů, jsme se ani v ZH Písek nevzdali a v rámci všech platných nařízení jsme se snažili zachránit alespoň to, co ze sezony 2020 zbylo. Začali jsme jako jedni z prvních již 20. května při rámcovém kole KMK a postupně jsme vlastně zrealizovali všechno, co jsme si na sezonu 2020 naplánovali. Jen to bylo o něco hektičtější, protože to, co se mělo původně vejít do téměř šesti měsíců, se muselo vtěsnat do čtyř. Přesto se skutečně mnohé povedlo. Po letech jsme obnovili tradiční cenu Písku, která přilákala velké množství kvalitních koní a profesionálních sportovců, ale podařilo se nám uspořádat i menší závody pro širokou základnu jihočeských jezdců ve velmi přátelské atmosféře, což bylo určitě největší odměnou za vynaložené úsilí,“ spokojeně konstatují písečtí. 
 
Povedly se i oblastní přehlídky klisen a klisen s hříbaty, o které je každoročně větší a větší zájem. „Jsme za to velice rádi. Bez přízně a podpory samotných chovatelů by byl hřebčinec jako mlýn bez vody.“ Konala se i další dvě kola KMK, která směřovala k zářijovému finále, které proběhlo v klidné a přátelské atmosféře, umocněné kvalitními výkony mladých koní a jejich jezdců. Poslední srpnovou sobotu, přes mnohá omezení, se dokonce konal i tradiční Chovatelský den.
 
„I v této velmi nestandardní sezoně se podařilo našim plemeníkům dosáhnout mnoha úspěchů. Jedním z nezapomenutelných, bylo vystoupení hřebce Go-On T.S. na martinickém Memoriálu Jana Papouška, jež patří k nejsledovanějším a nejlépe obsazeným soutěžím roku. Go-On předvedl naprosto dech beroucí výkon a se svým stálým jezdcem Ing. Jakubem Štěrbou dosáhl skvělého třetího místa. Pozadu samozřejmě letos nezůstal ani jeho stájový kolega Warness ZH. Ačkoli se myšlenka plnění olympijské kvalifikace zdála původně poněkud úsměvná, během sezony začala dostávat konkrétní obrysy a při chuchelském CSIO3*, kde byl nominován do Poháru národů, předvedl nejen schopnosti hodné koně světové třídy, ale i jedinečný charakter. V závěru sezony nenechal na mistrovství České republiky již nikoho na pochybách, že mají s Kamilem Papouškem v sedle před sebou ještě mnohé. Trochu ve stínu svých stájových kolegů zůstal neprávem Heartvit ZH, který je však také naší velkou radostí a nadějí do budoucna, stejně, jako další mladí plemeníci – Cannon Reuvekamp‘s Z, Lamaze TN, Gangster holkovský, nebo Wrangler ZH,“ uzavírají rekapitulaci roku 2020 zástupci Zemského hřebčince Písek a dodávají: „Jak už bylo řečeno, rok 2020 byl náročný. Proto buďme vděční za každé nové ráno, nové výzvy a nové příležitosti a nenechme je bez povšimnutí odejít. Ať nám všem v roce 2021 přeje štěstí, ať jsme zdraví, můžeme se potkávat a dělat to, co máme rádi.“
 
Zdroj: ZH Písek
Ilustrační foto Petr Bečka


K odběru se přihlašte ZDE!

 

Nový Jezdecký zpravodaj vychází každý pátek a je zcela zdarma. Přímo do vašeho e-mailu vám jednou týdně doručíme to nejzajímavější z našich webů - zpravodajství napříč disciplínami, rozhovory, podcasty i videa. Už nikdy vám nic podstatného z našeho servisu neunikne!

 

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i protřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:
 

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz


reklama 13A
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace