reklama 11C


Velký návrat Marcela Nováka. Dobyl Pardubice s Talentem a Playerem

 07.09.2019 23:40 | AUTOR: Martin Cáp

ikonka

Vlastní odchovanec manželů Kabelkových Talent se vrátil na dráhu ve velkém stylu. Ve čtvrté kvalifikaci s přehledem porazil Theophilose, Mazhilise i dva vítěze Velké pardubické. Mužem dne byl Marcel Novák, rámcový program ovládl majitel Jiří Charvát.

reklama 12D
Sedm dní po těžkém pádu v Mostě, po kterém ho záchranka převážela s otřesem mozku do nemocnice, slavil žokej Marcel Novák triumfální návrat do sedla. V Pardubicích zvítězil v obou hlavních krosech sobotního odpoledne.
 
Na letos debutujícím Talentovi lehce o 6 délek ovládl čtvrtou kvalifikaci na Velkou pardubickou, s Playerem si podobně suverénně připsal Cenu Irakliona na 4500 metrů. Oba koně mají být na konci září dohlášeni do Velké pardubické.
 
"Talent byl skvěle nachystaný, jet ho byl zážitek. Ale pokud jde o Velkou, Player je kůň z naší stáje a piplám si ho od tří, čtyř let," řekl spokojený Novák po doběhu kvalifikace.
 

Jaroslav Müller: Cítím povinnost napomoci pozvednout úroveň závodiště

 
Také trenérka Hana Kabelková přiznala, že jezdecká otázka pro Velkou pardubickou bude oříškem. Talenta kromě Nováka v minulosti jezdili také žokejové Bartoš a Kousek, nikdo z nich však pro vrchol sezony není volný.
 
"Budeme si muset všechno v klidu promyslet. Celou dobu jsme čekali, jak dopadne dnešní start s tím, že všechno další budeme řešit později," řekla Kabelková, pro kterou to bylo první vítězství v letošní sezoně. Osmiletý Talent se vrátil na dráhu po více než patnácti měsících.
 
Vítěz Velké pardubické doplatil na úvod
 
Závěrečná kvalifikace na Velkou pardubickou, která se běžela pod názvem Cena města Pardubic Euro, byla poznamenána proměnlivým tempem. V úvodu se nikomu nechtělo dopředu a první tři překážky zdolalo devítičlenné pole vyloženě vycházkově.
 
To nevyhovovalo zejména loňskému vítězi Velké pardubické Tzigane du Berlais, kterého to na chvíli vyneslo dopředu a svěřenec Pavla Tůmy zcela ztratil chuť běžet. "Nebavilo ho to. On potřebuje odskočit s ostatními koňmi, ale po startu jsem se tam ocitl sám. Na prvních dvou překážkách mi brzdil a jakmile se něco takového stane, dělá to po zbytek dostihu," litoval žokej Jan Faltejsek.
 
Podobný problém měl v úvodní fázi žokej Josef Bartoš, jehož Theophilos se před dostihem v paddocku lekl v šeru zářící velkoplošné obrazovky. "Do dostihu šel úplně pod pěnou, byl nervózní a zpočátku jsme se trochu přetahovali," popisoval Bartoš.
 
Na pozvolném zrychlení tempa měli podíl Mazhilis, Krocoleon a ve druhé polovině dostihu zejména Dulcar de Sivola, který Josefu Borčovi puloval a na měkčí dráze se chvílemi odpoutal o několik délek
 

Čtěte také: Finiš mezi lasturami. Dostihy u moře se jezdí na pocit, říká Janáček

 
Blízko špice se po celou dobu držel rovněž pulující Talent, s nímž měl Marcel Novák na průběžné druhé pozici plné ruce práce. Ve výběhovém oblouku to však byl právě zástupce DS Kabelkovi, kdo se jako první dotáhl na vedoucího koně a nakonec lehce odešel od soupeřů.
 
Druhý Theophilos na něj ztrácel 6 délek, třetí finišoval Mazhilis. Oba svěřenci Josefa Váni splnili kvalifikaci a ukázali možné rezervy. Tabuli uzavřeli vítězové Velké pardubické - Ribelino doběhl čtvrtý před matnějším Tzigane du Berlais. Do cíle se dostali ještě Krocoleon a Dulcar de Sivola.
 
Smolný dostih Hegnuse
 
O půl hodiny dříve sedmiletý Player v Ceně Irakliona lehce o 3 délky porazil druhého z loňské Velké pardubické a vítěze první kvalifikace Hegnuse, který nesl nejvyšší váhu v poli 73 kg.
 
Jedenáctiletý valach ze stáje a chovu Františka Ševců udělal chybu na Velkém vodním příkopu a od té doby musel stahovat ztrátu. Navíc se na poslední překážce musel vyhnout padajícímu Aeneasovi.
 
"Chyba na Velké vodě ho stála síly, ale těším se na Velkou pardubickou. Dnes s těmi kily a na kratší distanci šel fantasticky a v závěru po tom všem dokázal přidat. Měl jsem z něj dobrý pocit," poznamenal žokej Marek Stromský.
 
Rámcový program ovládli stáj Dr. Charvát, trenér Pavel Tůma a žokej Jan Faltejsek. Úřadující vítězové Velké pardubické slavili hattrick díky trojici Cheminée, Tech Jury a Korfu. Prvně zmíněná klisna získala v jedničkových proutkách na 3400 metrů čtvrté vítězství za sebou, tentokrát se prosadila velmi lehce o 5 délek před Black Bardem a někdejším jedničkovým vítězem na rovině Icarem.
 
 
Foto: Dostihový spolek Pardubice - Kateřina Filipireklama 13A
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace