reklama 11C

Vanda Tmějová: S prací je ježdění náročnější, než tomu bylo při studiu

 18.09.2022 06:30 | AUTOR: Denisa Vegrichtová

ikonka

Vanda Tmějová pochází z koňské rodiny, začít jezdit pro ni tedy bylo něco jako povinnost. Vždy ji motivoval její starší bratr Jiří a trénování se hned v začátcích ujal její otec. Nyní po dostudování školy musí ježdění skloubit i s prací.

reklama 12B

Vanda Tmějová je mladá jezdkyně pravidelně startující v seriálu U25 při Českém skokovém poháru. Je to několikanásobná účastnice mistrovství České republiky, kde v soutěži družstev vybojovala se svým týmem druhé a třetí místo.
 
Vy pocházíte z koňské rodiny, kdy jste se začala věnovat jezdectví i vy? Bylo to z vaší vůle nebo jste takříkajíc neměla na výběr?
Ano, je tomu tak. Jezdit jsem začala v osmi letech a myslím, že to bylo spíše z povinnosti.
 
Jak probíhaly vaše jezdecké začátky?
Jelikož jsme měli koně převážně doma, tak jsem začínala jezdit v naší stájí pod vedením mých rodičů. Většinou jsme s bratrem měli každý vlastního koně, se kterým jsme se účastnili závodů a poníky jsme oba vynechali.
 
Vy se věnujete parkuru, nelákala vás někdy i jiná disciplína?
Parkuru se věnuji od začátku mého ježdění, takže myšlenka zkusit nebo změnit disciplínu snad ani nepřišla.
 
Kdo vás ve vašich začátcích trénoval? 
V první řadě musím zmínit především taťku, který mě trénuje dodnes. Z velké části jsem také během zimní přípravy spolupracovala s Jiřím Skřivanem. Dále jsem měla možnost účastnit se Sportovního centra mládeže pod vedením pana Jiřího Pecháčka a moje juniorská léta byla zakončena spoluprací s Romanem Drahotou a Pavlem Vachutkou, taktéž v rámci Sportovního centra mládeže.
 

Psali jsme: Jiří Tměj: Jako autoklempíř bych se neuživil, byl jsem tam kvůli koním

 

Byl vám váš starší bratr vzorem a oporou?
Bratrovi se vždy dařilo, takže určitá motivace jezdit co nejlépe a vyrovnat se mu tam určitě byla.
 
Potkala jste za svou jezdeckou kariéru nějakého koně, kterého byste označila za výjimečného?
Každý z koní, které jsem měla možnost jezdit, byl v určitém směru výjimečný. Momentálně musím jako nejdůležitějšího koně zmínit klisnu Halomu, kterou jsme zakoupili v roce 2017, kdy jí bylo pět let. Společně jsme absolvovaly parkury od stupně Z až po stupeň ST.
 
Jakých dosažených úspěchů si nejvíce ceníte?
Druhého a třetího místa na mistrovství České republiky v družstvech (děti a junioři), dále několika vítězství v rámci Czech Junior Cupu. Poslední dobou si cením každého parkuru, který proběhne hladce.
 
Momentálně pracujete a koním se věnujete i nadále, jak je to náročné?
Přeci jenom je to trochu náročnější, než když jsem studovala. Velkou částí se však na všem podílí rodiče, takže se to dá zvládnout.
 
Jaké máte plány a cíle do budoucna?
Plánem do budoucna je kvalitně připravit koně na následující sezonu.
 
Foto: poskytla Vanda Tmějová


Sledujete novinky o koních, jezdectví a dostizích na Jezdci.cz a pouštíte si pravidelně vysílání EquiTV.cz a EquiRadia.cz? Máme pro vás novinku - spouštíme Fancluby Jezdci.cz a EquiTV.cz EquiRadio.cz, jejichž prostřednictvím můžete podpořit další existenci našeho zpravodajství.

Zaplacením ročního nebo půlročního příspěvku umožníte, aby veškerý redakční obsah s výjimkou bonusů pro členy fanclubu zůstal nadále volně přístupný všem uživatelům a přímo se tak budete podílet i na propagaci všech koňských sportovních disciplín. Zároveň dostanete přednostní přístup k velké části našich materiálů, které si můžete přečíst v časovém předstihu, pravidelnou možnost získat různé slevy na zboží našich partnerů a účast v soutěžích o ceny.

Roční členství ve Fanclubu Jezdci.cz stojí 600 Kč, půlroční příspěvek je 300 Kč. Pokud chcete být členem obou fanklubů Jezdci.cz i EquiTV.cz, můžete využít zvýhodněnou variantu 1000 Kč (roční) a 500 Kč (půlroční). Další podrobnosti najdete na tomto odkazu.

Newsletter a komunity na síti

Kromě největšího českého serveru o koních Jezdci.cz, internetové televize EquiTV a stále populárnějšího EquiRadia pro vás připravujeme i pravidelný newsletter Jezdecký zpravodaj, který jednou týdně shrnuje vše podstatné z koňského dění a každý pátek ho doručujeme přímo do vašeho e-mailu.

K odběru toho nejlepšího z našeho zpravodajství se můžete přihlásit ZDE!

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i prostřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz

FB Jezdci.cz

FB Jazdci.sk

FB EquiTV.cz a EquiRadio.cz


reklama 13C
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE