reklama 11C

Lucie Šrámková neměla přesný cíl. Chtěla jsem umět dobře jezdit, říká

 02.09.2022 11:30 | AUTOR: Vojtěch Kroupa

ikonka

Parkurová jezdkyně Lucie Šrámková seděla v sedle dříve, než uměla sama chodit. Kvalitní jezdecké zázemí jí pomohlo se v jezdectví rychleji posouvat a nyní má vlastní parkurovou výkonnost T*, za což vděčí svému trenérovi Pavlu Vachutkovi.

reklama 12A

U koní se pohybuje parkurová jezdkyně Lucie Šrámková již od dětství, protože se narodila do jezdecké rodiny a odmala má intenzivní podporu. „Spojení mě a koní vzniklo pravděpodobně už v kočárku a v jezdeckém sedle jsem seděla dříve, než jsem se naučila chodit. Ke koním mě přivedla mamka, v té době jsme měli ustájené koně v jezdeckém klubu Primátor Litomyšl v Benátkách u Litomyšle,“ vzpomíná Lucie v úvodu pravidelné rubriky o jezdeckých začátcích.
 
Jak již zaznělo patříte mezi parkurové jezdce. Je toto odvětví vaším hlavním a jediným sportovním zaměřením? 
Ano, nejvíce se věnuji určitě parkuru, v němž jsem dosáhla výkonnosti T*. Když jsem jezdila na ponících, tak jsem se zabývala také drezurou, v níž za svůj největší úspěch považuji třetí místo na mistrovském šampionátu jezdců na pony. Také jsem si jednou závodně vyzkoušela všestrannost. Byl to super zážitek, ale asi by to nebylo nic pro mě a mou sportovní kariéru. 
 
Vzpomenete si, kdy a kde jste se poprvé podívala do závodního kolbiště? 
Kdy a kde si přesně nepamatuji, protože jsem své první závodní zkušenosti začala získávat již ve svých pěti letech, když jsem chodila jízdy zručnosti, křížkové parkury a drezury s pony klisnou Dášou. Na první oficiální závody jsem vyrazila hned v osmi letech po získání jezdecké závodní licence na pony s klisnou Zuzankou. 
 
Když jsme u vašich začátků, tak by bylo na místě zmínit důležité osoby, které je s vámi prožívaly. Kdo mezi ně patří?
Jezdecké základy mi předávala nejdříve moje mamka a poté pan Jindřich Kasal, se kterým jsme spolupracovali, když jsme sídlili v Litomyšli. Po tom, co jsme se přestěhovali do naší nynější stáje, trénovala jsem už jenom s mojí mamkou a na zimní přípravu jsem dojížděla za Jiřím Skřivanem. V roce 2015 přišel komplikovaný kůň, a proto jsme zpět oslovili pana Kasala, se kterým jsem pak spolupracovala do konce sezony 2017.
 
S kým se připravujete na své sportovní výkony v této době?
Následně jsem se přes Terezu Veselou dostala k panu Pavlovi Vachutkovi, se kterým trénuji dodnes. Právě panu Vachutkovi vděčím za to, že jsem se dostala až na úroveň T*. 
 

Psali jsme: Kvůli covidu a zavření škol jsem začal jezdit, zmiňuje Marek Pokorný

 
Kdy se u vás dostavil takový ten první zásadnější úspěch a kterých dalších si osobně ceníte nejvíce? 
Cením si každého dobře zajetého parkuru, a to nehledě na konečný výsledek. První zásadní umístění bylo určitě třetí místo v drezuře vybojované při mistrovství České republiky na pony v roce 2010 a také páté mistrovské místo ve skocích rovněž na pony, což bylo v roce 2012. Mezi úspěchy na velkých koních si cením šestého místa při republikovém šampionátu v roce 2016 v kategorii mladších juniorů a také jistou důležitost mělo deváté místo z letošního mistrovství v kategorii U25.
 
Vyjmenovala jste mnoho svých úspěchů. Kteří koně vám k nim dopomohli a vzpomínáte na ně nejraději?
Ráda vzpomínám na každého koně, kterého jsem jezdila. Mezi poníky byl určitě výjimečný Brumbi Ewita, který mi vždy pomohl a nikdy mě nenechal v problémech. Mezi mé výjimečné juniorské koně patřila klisna Anja, se kterou jsem si užila krásná juniorská léta. Z mých stávajících koňských partnerů je výjimečný valach Magic Man, který se pro mě stal výborným učitelem do prvních startů při vyšších soutěžích. 
 
Měla jste od prvních jezdeckých krůčků jasně stanovený svůj cíl a směr své jezdecké kariéry?
Nikdy jsem neměla přesně daný cíl, kterého bych chtěla dosáhnout, prostě jsem chtěla umět dobře jezdit. Nikdy jsem si však nemyslela, že dosáhnu až na úroveň T. Nyní bych se chtěla ještě v této úrovni více zdokonalit a také se zlepšit při práci s mladými koňmi. 
 
Foto: Zenon Kisza / poskytla Lucie Šrámková


Sledujete novinky o koních, jezdectví a dostizích na Jezdci.cz a pouštíte si pravidelně vysílání EquiTV.cz a EquiRadia.cz? Máme pro vás novinku - spouštíme Fancluby Jezdci.cz a EquiTV.cz EquiRadio.cz, jejichž prostřednictvím můžete podpořit další existenci našeho zpravodajství.

Zaplacením ročního nebo půlročního příspěvku umožníte, aby veškerý redakční obsah s výjimkou bonusů pro členy fanclubu zůstal nadále volně přístupný všem uživatelům a přímo se tak budete podílet i na propagaci všech koňských sportovních disciplín. Zároveň dostanete přednostní přístup k velké části našich materiálů, které si můžete přečíst v časovém předstihu, pravidelnou možnost získat různé slevy na zboží našich partnerů a účast v soutěžích o ceny.

Roční členství ve Fanclubu Jezdci.cz stojí 600 Kč, půlroční příspěvek je 300 Kč. Pokud chcete být členem obou fanklubů Jezdci.cz i EquiTV.cz, můžete využít zvýhodněnou variantu 1000 Kč (roční) a 500 Kč (půlroční). Další podrobnosti najdete na tomto odkazu.

Newsletter a komunity na síti

Kromě největšího českého serveru o koních Jezdci.cz, internetové televize EquiTV a stále populárnějšího EquiRadia pro vás připravujeme i pravidelný newsletter Jezdecký zpravodaj, který jednou týdně shrnuje vše podstatné z koňského dění a každý pátek ho doručujeme přímo do vašeho e-mailu.

K odběru toho nejlepšího z našeho zpravodajství se můžete přihlásit ZDE!

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i prostřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz

FB Jezdci.cz

FB Jazdci.sk

FB EquiTV.cz a EquiRadio.cz


reklama 13B
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE