reklama 11A

reklama

Socha koně Gábora Miklósa Szőkeho už pět let zdobí Hippo arénu Šamorín

 11.07.2020 06:30 | AUTOR: Josef Malinovský

ikonka

Areál x-bionic sphere v Šamoríně je unikátem sám o sobě. Už pět let jej však zdobí další unikát, který nechybí v rodinných albech většiny návštěvníků. Dílo Gábora Miklósa Szökeho je největší sochou koně bez jezdce a podstavce na světě.

reklama 12D

 
O koňské soše, kterou věnoval Hippo aréně v Šamoríně místní rodák Štefan Czucz začátkem května 2015, jsme psali již před pěti lety. Při nedávné návštěvě závodů Danube Summer Cup jsme se opakovaně přesvědčili, že toto dílo stále poutá pozornost všech návštěvníků areálu a velká část neváhá se u něj vyfotografovat. Je tak skvělou propagací sdílenou každoročně na sociálních sítích tisícovkami lidí. 
 
Ne každý z nich si ovšem přečte tabulku s textem poblíž tohoto díla, jehož realizace trvala několik měsíců. Šamorínského koně vytvořil mezinárodně uznávaný sochař Gábor Miklós Szőke, který je známý svými expresivními sochami zvířat instalovanými v mnohých městech po celém světe.
 

NEPŘEHLÉDNĚTE: Michal Gabriel – autor úžasných soch koní umístil do Chuchle žraloka

 
Právě tato socha koně je doposud největším dílem zmíněného umělce. Její rozměr převyšuje i Colossus Leonarda Da Vinciho, který měl být největší sochou koně na světě.
 
Dynamika a síla díla je dosáhnutá tisícovkami individuálně svářených nerezových došek podobných střepinám, které tvoří 8,3 metrů vysokého, 14,6 metrů dlouhého a 20 tun těžkého koně v plném cvalu, nakloněného na deset stupňů. Zajímavostí je, že 80 % jeho váhy je opřeno do jedné nohy. 


K odběru se přihlašte ZDE!

 

Nový Jezdecký zpravodaj vychází každý pátek a je zcela zdarma. Přímo do vašeho e-mailu vám jednou týdně doručíme to nejzajímavější z našich webů - zpravodajství napříč disciplínami, rozhovory, podcasty i videa. Už nikdy vám nic podstatného z našeho servisu neunikne!

 

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i protřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:
 

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz


reklama 13C
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace