reklama 11D

Sen jménem Cáchy. Talentovaní Češi dostali pozvání na světoznámý festival

ikonka

Start v Cáchách je cílem každého jezdce. Letos byli vedle českých seniorů ve voltiži a spřežení vybráni k účasti také dva talentovaní junioři: drezurní jezdkyně Johana Vášáryová a skokan Viktor Skutecký. O této příležitosti mluví jako o splněném snu.
04.07.2024 06:30  |  Autor: Lucie Spiwoková  |  Foto: Andreas Steindl, CHIO Aachen  |  Rubrika: Sport  |  FANCLUB  |  APLIKACE
reklama 12A

 

Cáchy, centrum německého, ale i světového jezdectví. Se stadionem pro desítky tisíc diváků a travnatým kolbištěm s rozměry 125 x 145 metrů jde o výjimečné závodiště. Najdeme tam trať pro kros všestrannosti i vozatajský maraton. Jet se podívat do Cách na letní festival CHIO je cílem mnoha fanoušků a jet tam závodit je snem snad každého jezdce.
 
První jezdecké závody se konaly v Cáchách společně s dostihy přesně před sto lety, tedy v roce 1924. O pět let později proběhl první parkurový Pohár národů. Jako World Equestrian Festival se akce koná na tomto závodišti od roku 1992. 
 
Pětihvězdové soutěže, do kterých nastupují jezdci nejužší světové špičky, jsou doplněné túrami pro mladé talenty. Projít výběrem do těchto soutěží není jen tak, účast je na pozvání. A letos budou ve startovních listinách hned dvě česká jména: Johana Vášáryová a Viktor Skutecký.
 
 

Loni sen, letos realita

Johana Vášáryová se představí v drezuře. „Loni jsem se byla na festivalu v Cáchách podívat jako divák, a byl to zážitek na celý život. Každému bych přála, aby to zažil,“ líčí jezdkyně. „S mamkou jsme si z legrace říkaly, jaké by to bylo tam třeba závodit mezi mladými jezdci. Já jsem se tomu smála, jsem ještě v juniorech, a ještě dlouho budu, takže mi to přišlo nemožné. Dostat se na CHIO je splněný sen,“ popisuje šestnáctiletá reprezentantka.
 
V Cáchách nastoupí do drezurních úloh v rámci CDIY. Závodit bude v sedle čtrnáctiletého oldenburského ryzáka jménem Silky Moves. Spolu s ním drží aktuálně sedmou příčku na světovém žebříčku mladých jezdců. „V pátek máme na programu individuální úlohu FEI a následně v sobotu bude freestyle,“ popisuje Johana Vášáryová, která se vedle samotné drezury těší i na skokový Pohár národů. 
 
A co od soutěže očekává? „Budu šťastná a spokojená, když dojedu úlohy s dobrým pocitem. Rozhodně mi účast v Cáchách dá cenné zkušenosti, a za to jsem vděčná. Za tuhle příležitost musím poděkovat rodičům i Silkošovi. A také trenérovi Sebastianovi Heinzemu,“ říká Johana.
 
 

Návrat do Mekky jezdectví

Do parkurů nastoupí v českých barvách Viktor Skutecký, který také prošel přísným výběrem. „Na letním festivalu v Cáchách budu startovat poprvé, ale snad ne naposled,“ říká reprezentant, kterému bude koncem roku osmnáct let.
 
Prostředí cášského areálu ale Viktor Skutecký dobře zná. Na přelomu sezon 2023 a 2024 byl vybrán k účasti v prestižním výcvikovém programu Excellence, jež je součástí projektu CHIO Aachen Campus pro nadějné mladé jezdce. 
 
„Těším se moc na návrat. Pár měsíců už jsem tam nebyl a už mi to chybí. Je to jedno z mála závodišť, kde je k dispozici úplně všechno. A hlavně se těším na tu atmosféru,“ říká a dodává: „Moc to pro mě znamená. Když jsem viděl přehledy účastníků, jsou to v mé kategorii jména z velkých jezdeckých rodin nebo účastníci vybraní z Young Riders Academy a skáčou celkově už vyšší parkury. Takže to, že se s nimi srovnávám ve stejné úrovni jako jsou oni, je pro mě důležité.“
 
Ve skokovém programu bude závodit v jednohvězdové úrovni v túře pro jezdce kategorie U25. „Bylo nás vybráno jen dvacet, a mohl jsem si vzít jen jednoho koně, takže jsem vybral holandského valacha G-Stara. V pátek půjdu parkur do 135 centimetrů a v neděli pak Grand Prix do 140 centimetrů. Těším se na všechno, jak na moje soutěže, tak i na to, že v pětihvězdové úrovni uvidím ty nejlepší jezdce na světě. Těším se na Pohár národů, že si budu moct projít parkur. Každý rok se na tu show koukám, ta atmosféra je neskutečná.“ A s čím bude Viktor Skutecký spokojený? „Jsem spokojený už s tím, že jsem byl vybrán. Ale budu doufat v co nejlepší výsledek. Samozřejmě se pokusím jet čistě a rychle.“
 
 

České barvy v Cáchách

Program CHIO začal už v pátek 28. června a potrvá do neděle 7. července. V první dnech se konaly voltižní soutěže CVIO. Také v tomto případě jde o klání, do kterého je přizvaná světová elita, a my nesmíme zapomenout zmínit výkony české seniorské reprezentantky Kateřiny Kocurové. Jezdkyně dokončila s českým teplokrevníkem Cairem na výborném jedenáctém místě.
 
Navíc v soutěži čtyřspřeží odstartují reprezentanti Radek Nesvačil a Jiří Nesvačil junior. I v tomto odvětví se jedná o výběr, do něhož se nemůže dostat každý. Jiří Nesvačil má v nejvyšší úrovni dlouholetou stabilní pozici a Radek Nesvačil se v posledních sezonách propracoval do špičky, což předvedl při historickém úspěchu loni na mistrovství Evropy.
 
Jezdci spřežení začínají svou soutěž ve čtvrtek 4. července drezurou. Následuje maraton a neděle přinese vrchol v podobě jízd mezi kužely. Českým jezdcům budou konkurovat třeba světová jednička Boyd Exell nebo finalisté World Cupu Dries Degrieck, Bram Chardon a Ijsbrand Chardon. K nim se připojí Glenn Geerts, Michael Braule nebo Georg von Stein.
 
 

Pět disciplín na jednom místě

V Cáchách se prolínají téměř všechny klasické disciplíny. Po voltiži, která je už minulostí, následuje skokové CSIO5* s Pohárem národů, který se pojede ve čtvrtek 4. července. Grand Prix zařazená do Rolex Grand Slamu pak proběhne v neděli. 
 
Přehled účastníků čítá jména z olympijských nominací. Nebude chybět top 3 ze světového žebříčku ve složení Henrik von Eckermann, Ben Maher a Steve Guerdat. A také další hvězdy, třeba Mclain Ward, Laura Kraut, Peder Fredricson, Martin Fuchs, Scott Brash, Marcus Ehning, Daniel Deusser, Christian Kukuk a mnoho jiných.
 
Drezurní CDIO5* nabídne týmový Nations Cup, vrcholem individuální soutěže pak bude nedělní Grand Prix Freestyle. Drezurní soupiska je rovněž plná zvučných jmen: Isabell Werth, Ingrid Klimke, Charlotte Fry, Steffen Peters nebo Nanna Skodborg Merrald. V pátek a v sobotu proběhne všestrannost za účasti olympioniků Laury Collet, Michaela Junga, Andrewa Hoye či zlaté medailistky z individuální soutěže na poslední olympiádě Julie Krajewski. Apliakce EQUINET
Stáhněte si aplikaci EQUINET a mějte všechny informace o koních jako první!
FANCLUB Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
Budoucnost našich médií je i ve Vašich rukou. Podpořte nás členstvím ve fanclubu! VÍCE ZDE...
Sociální sítě Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
FB Jezdci.cz FB EquiTV.cz FB Jazdci.sk
Připojte se k tematickým skupinám Jezdci.cz na sociálních sítích Facebook a WhatsApp
Skoky Facebook WhatsApp
Drezura Facebook WhatsApp
Všestrannost Facebook WhatsApp
Spřežení Facebook WhatsApp
Voltiž Facebook WhatsApp
Vytrvalost Facebook WhatsApp
Western Facebook WhatsApp
Pólo Facebook WhatsApp
Dostihy Facebook WhatsApp
Klusáci Facebook WhatsApp
Chov Facebook WhatsApp
Ostatní Facebook WhatsApp

reklama 13C

NEPŘEHLÉDNĚTE