reklama 11C

reklama

Sára Finsterle: Odjakživa si děláme koně sami, někdy pomůžou kamarádky

 02.01.2020 06:51 | AUTOR: Pavlína Záhorová |
EXKLUZIVNĚ

ikonka

Juniorka Sára Finsterle považuje uplynulou sezonu za velmi úspěšnou. Aby ne - s juniorskou kategorií se rozloučila obhajobou republikového mistrovského titulu, poprvé absolvovala stopadesátku a dobře se prezentovala rovněž při Prague PlayOffs.

reklama 12B

Sára Finsterle se rokem 2019 rozloučila s juniorskou kategorií a nutno říci, že opravdu důstojně. Během celého roku podávala stabilní výkony a nasbírala spoustu zkušeností také v zahraničí. Společně jsme si povídali o uplynulé sezoně a o jejích plánech do roku 2020.
 
V roce 2019 jste obhájila juniorský titul na mistrovství České republiky. Jak byste tuto sezonu shrnula celkově?
 
Uplynulou sezonu považuji za hodně úspěšnou - od začátku až do konce. Absolvovala jsem soutěže nejen své juniorské kategorie, ale také soutěže určené mladým jezdcům v Čechách i zahraničí, a myslím, že jsme ostudu neudělali. Premiérově jsem startovala také ve stopadesátce v Šamoríně, kterou jsem dokončila s devíti trestnými body, což považuji za úspěch. Krásně jsem se rozloučila s juniorskou kategorií mistrovstým titulem na republikovém šampionátu. Na závěr sezony jsem podruhé získala možnost díky mistrovskému vítězství účastnit se Prague PlayOffs. Letos jsem si to užila o to víc, jelikož jsem už měla zkušenost z loňska.
 
Bude pro vás přestup do kategorie mladých jezdců náročný?
 
Myslím si, že na českých kolbištích to zase tak velký skok nebude, protože jsem už tyto soutěže absolvovala, chodila jsem i kategorii U25 v rámci Českého skokového poháru. Samozřejmě v zahraničí to bude náročnější, koně na takovou úroveň již musí být opravdu připravení, stejně tak já jako jezdec potřebuji dostatek zkušeností. Takže uvidíme, jak se s tím popasujeme, ale budu doufat, že se nám to podaří.
 
Kdo vás ve vašich sportovních aktivitách podporuje?
 
Mým největším podporovatelem je tatínek, ten v tomto směru dělá opravdu maximum. Sponzora jako takového nemám, ale snažíme se využít různých možností. Spolupracujeme například se značkou Litex a jsem i vděčná za možnost jezdit koně jiných majitelů v nižších soutěžích, protože mi to přináší další zkušenosti.
 
Když už je řeč o koních, představte nám, prosím, vaše aktuálně nejlepší sportovní partnery.
 
Mým nejlepším koněm je holštýnská klisna Elektra, která byla letos dvanáctiletá. Máme ji už pět let. Pochází od Jiřího Skřivana, u něhož jsem dříve trénovala. Dále máme třináctiletou Lexis. Právě s ní jsem absolvovala svou první stopadesátku a v podstatě všechny Velké ceny. Vedle nich mi postupně dorůstají ještě další sedmi a osmiletí koně.
 
Jak je pro vás náročné všechny vaše svěřence denně obstarat? Pomáhá vám někdo?
 
Odjakživa si děláme koně sami, nemám tedy ani ošetřovatelku, a to jak na závodech, tak i doma. Letos jsem ale přeci jen využila pomoc kamarádek na závodech, kde jsem s sebou už měla tři nebo čtyři koně - tatínek přeci jen potřebuje občas odpočinout. Jsem také ráda za pomoc Veroniky Doleželové, majitelky stáje v Klamoši, kde máme ustájené koně, a její ošetřovatelky, když nestíhám a potřebuji sem tam někoho odjezdit. Jinak se ale snažím všechny poctivě odjezdit sama. Aktuálně mám doma v tréninku pět koní a ještě jednu vypůjčenou klisnu v Radimovicích u Marka Javorského, což je můj trenér, kam přes zimu dojíždíme společně s Terkou Svobodovou minimálně každý druhý víkend trénovat.
 
Doma se tedy věnujete spíše přiježďování a kondiční práci?
 
Přesně tak. Pracujeme třeba i na kavaletách, ale je to hodně individuální podle konkrétního koně. Přes zimu máme takový režim, že v prosinci koně v podstatě odpočívají, následně začínají postupně pracovat na kondici, ale zkraje třeba vůbec necváláme, jen přidáváme minuty v klusu - žádné malé oblouky, žádné přiježďování, jen uvolněně klušeme. A pak už jen navážeme cvalem a další prací. 
 
Od ledna už vám tedy začínají intenzivnější přípravy. Jaké máte vyhlídky do sezony 2020?
 
Myslím si, že příští sezonu to v kategorii mladých jezdců na mistrovství Evropy nebude, proto nejvyšším cílem bude U25 na mistrovství republiky, a vedle toho sbírat co nejvíce zkušeností na zahraničních kolbištích. Hned na začátku sezony zvažujeme možnost vzít koně na dva týdny do Arezza.
 
Foto archiv Sáry Finsterlereklama 13D
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace