reklama 11C

"S tím finišem nás neměli šanci chytnout." Sedmé derby Václava Janáčka

ikonka

Nejúspěšnější aktivní český žokej Václav Janáček přidal minulou neděli do své sbírky úspěchů další derby. Na madridském závodišti La Zarzuela nadchl diváky s domácím odchovancem Tetuanem. Teď už se pomalu chystá na modré stuhy v Praze a Varšavě.
11.06.2024 06:30  |  Autor: Martin Cáp  |  Foto: Salva Maroto  |  Rubrika: Dostihy  | 
VIDEO
| FANCLUB  |  APLIKACE
reklama 12C

Mezi nejkrásnější dostihové momenty patří, když se dlouho připravovaný plán přetaví ve vytoužený úspěch, a v derby to platí dvojnásob. Václav Janáček tento pocit zažil už posedmé v kariéře. Ke třem českým a jedné slovenské modré stuze přidal v neděli na madridském závodišti La Zarzuela potřetí tu španělskou.

Dokonale načasovaným finišem v sedle domácího odchovance Tetuana rozhodl letošní ročník Gran Premio Villapadierna - Derby español (2400 m, 35 000 eur). Druhý skončil Don Bosco, favorit Azkar ztrácel na vítěze z třetího místa 1 1/2 délky.

"Na tom dostihu je dobré, že ho na rozdíl od Česka nebo jiných zemích neběhají stáje za každou cenu. Pole bývá menší a startují jen prověření a třídoví vytrvalci. To hodně věcí usnadňuje," usmíval se Václav Janáček.

"Na druhou stranu mě trochu mrzí, že derby není ve Španělsku tak vysoko hodnocené jako u nás. Až tak ho neprožívají, protože v červnu jsou tady velké dostihy každý víkend. Oaks, derby, velký sprint, velká míle a Velká cena Madridu, to všechno jsou dobře dotované dostihy. Všichni se soustředí spíše na míli nebo Velkou cenu," dodal.

 

Čtěte také: Sikorová to dokázala. V Madridu oslavila 50. vítězství a má titul žokeje

 

Tetuan, trénovaný Guillermem Arizcorretou pro stáj Yeguada Rocio, je čtvrtým derby-vítězem domácího chovu za posledních deset let. Vyhrál čtyři ze svých šesti startů, pokaždé s Janáčkem.

Hřebec je členem úspěšné místní paternitní linie. Jeho děd Caradak, vítěz Prix de la Foret (Gr.1) z chovu Aga Khana, je považován za jednoho z nejlepších španělských plemeníků tohoto století. Otec Noozhoh Canarias dělal španělskému chovu výbornou reklamu už jako dvouletý, kdy ovládl francouzské listed a skončil druhý v grupě 1. Ve třech letech finišoval šestý v 2000 Guineas proti soupeřům jako Night Of Thunder, Kingman, Australia, Charm Spirit nebo The Grey Gatsby. Dnes je také úspěšným plemeníkem.

"Osvědčená je ale i mateřská část jeho původu. Matka Ebalviyra z rodiny vítězky britského Oaks Ezeliye dala řadu úspěšných koní. Kromě jednoho velmi dobrého sprintera například Furiosa, s kterým jsme ve světě startovali na všech možných mítincích od sněhu po písek," připomněl Janáček.

Správné rozhodnutí na jaře

Není divu, že Tetuana provázela velká očekávání od prvních krůčků. Jako dvouletý našel přemožitele jen při debutu, následující dva starty včetně Critérium Nacional pro španělské odchovance proměnil ve vítězství a hlavně předvedl svůj úderný finiš. Při letošním debutu sice v handicapu podlehl o 8,5 kg méně zatíženému soupeři

Nabízela se otázka, jestli s ním jít do zdejší Velké jarní ceny nebo do derby pro španělské odchovance Gran Premio Nacional na 2200 metrů. "Postavou vypadá spíš jako mílař nebo sprinter, ale časem se začal v práci usazovat a uklidňovat, takže se nabízelo, že delší distanci zvládne," vzpomíná Janáček na jarní dilema.

Tetuan odpověděl lehkým triumfem nad španělskými odchovanci a posléze si poradil s konkurencí i v samotném derby.

"V neděli jsme měli ideální dostih. Trochu jsem se obával, aby na měkké dráze nebylo moc poctivé tempo. Naštěstí přešel na špici kůň, který to rozjel. Já jsem chytil krásnou třetí pozici a jen jsem si hlídal, aby nám vedoucí kůň příliš neutekl. Věděl jsem, že má Tetuan úderný finiš, ale jakmile se dostane na špici, začne zpomalovat. Počkal jsem si na závěrečnou třístovku a když jsem dal pokyn, on mi dal zrychlení, který jsem od něj potřeboval. Favorit pomalinku přicházel, ale neměl šanci mě chytnout," pochvaloval si Janáček.

Bude derby-série pokračovat?

V příštích týdnech ho čekají další modré stuhy. Na 104. Westminster České derby se chystá do sedla bělouše San Sebastiana. Vítěze Velké jarní ceny si vyzkoušel už loni při triumfu v Gerschově memoriálu. "Pan Karel Jalový s trenérem Lubošem Urbánkem mě už loni požádali, zda bych mohl v Česku a na Slovensku jezdit jejich koně, pokud budu volný a budu moci přijet. I vzhledem k tomuto závazku jsem nic jiného pro derby nehledal," popisuje.

O něco složitější situace je před varšavským derby, a to nejen proto, že nedávno přešel do polského majetku coolmorský Bremen. Janáček by mohl jezdit neporaženého Zen Spirita, s nímž triumfoval už v Nagrodě Rulera.

"Dost mi připomíná mého španělského koně. Velmi dobrý dvouletý, neporažený i jako tříletý, ale jsou u něj spekulace ohledně distance. Spoléhám na jeho třídu. Kůň má nicméně dva majitele a jeden z nich by preferoval poslat ho už teď do Francie. Druhý majitel chce spíš běhat derby, ty plány jsou zkrátka otevřené. Já se navíc ještě musím uvolnit z povinností, které mám v tom termínu doma," komentuje Janáček.

"Mám v posledních letech štěstí, že jsem se těch derby v Česku i na Slovensku mohl zúčastnit a vždycky jsem měl dobrou nabídku nebo šťastnou ruku. Poslední roky jsem byl většinou raz-tři. Stát se ale může cokoli, je to derby…" uzavírá mnohonásobný španělský šampion.

 

7 derby Václava Janáčka

 

České derby 2006 (Laureat)

České derby 2008 (Tullamore)

Slovenské derby 2016 (Timekeeper)

Gran Premio Villapadierna 2018 (Don Sancho)

České derby 2021 (Hazarder)

Gran Premio Villapadierna 2022 (White King)

Gran Premio Villapadierna 2024 (Tetuan)
FANCLUB Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
Budoucnost našich médií je i ve Vašich rukou. Podpořte nás členstvím ve fanclubu! VÍCE ZDE...
Sociální sítě Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
FB Jezdci.cz FB EquiTV.cz FB Jazdci.sk
Připojte se k tematickým skupinám Jezdci.cz na sociálních sítích Facebook a WhatsApp
Skoky Facebook WhatsApp
Drezura Facebook WhatsApp
Všestrannost Facebook WhatsApp
Spřežení Facebook WhatsApp
Voltiž Facebook WhatsApp
Vytrvalost Facebook WhatsApp
Western Facebook WhatsApp
Pólo Facebook WhatsApp
Dostihy Facebook WhatsApp
Klusáci Facebook WhatsApp
Chov Facebook WhatsApp
Ostatní Facebook WhatsApp

reklama 13D

NEPŘEHLÉDNĚTE