reklama 11A

Lucie Botti: Všude říkám, že jsem Češka. Na první vizitku mi dali Dubawiho

ikonka

Britské dostihy podle Lucie Botti stále pociťují následky brexitu, mnohé dříve samozřejmé věci jsou dnes složité. Sama má nejraději Dubaj, kam jezdí s koňmi každou zimu a letos tam jako trenérka slavila dvě vítězství. "Chceme se tam vrátit," říká.
08.06.2024 06:30  |  Autor: Martin Cáp  |  Foto: poskytla Lucie Botti  |  Rubrika: Dostihy  | 
PODCAST
| FANCLUB  |  APLIKACE
reklama 12A

V to ospalé červnové odpoledne se s Lucií Botti nepotkáváme na závodišti, ale v nádražní kavárně ve středočeském Kolíně. Trenérka a bývalá jezdkyně působící střídavě v britském Newmarketu a Dubaji je ve své rodné zemi jen na skok.

"Do Česka se dostanu skoro každý rok, ale v poslední době sem jezdím spíše soukromě. Na dostizích jsem byla naposled na derby někdy před deseti lety. Od té doby jsem se tam nedostala, i když si to slibuji. Nestíhám," usmívá se Lucie Botti.

Manželka trenéra Marca Bottiho nepatří mezi lidi, kteří zbytečně ztrácejí čas. Minulou zimu vedla pobočku manželovy stáje v Dubaji a jako samostatná trenérka letos nasedlala progresivního Royal Dubai ke dvěma handicapovým vítězstvím v Meydanu.

"S výsledky jsme byli velice spokojení, ale pokud jde o samotný dubajský projekt, máme ještě na čem pracovat. Chtěli bychom samozřejmě více koní a nové klienty, to je teď moje práce na léto. Že jsme tam mohli strávit celou sezonu, je něco nového. Dříve jsme tam mohli být jen na tři měsíce, loni to bylo poprvé šest měsíců. Proto jsem si vzala licenci já a na příští sezonu se chceme vrátit," vysvětluje Lucie Botti v podcastu na EquiRadiu.

 

Čtěte také: Famózní Ponntos završil blacktype hattrick, Kratochvíl čaroval v Meranu

 

Poprvé jela s koňmi do Dubaje v roce 2001 ještě jako pracovní jezdkyně trenéra Luca Cumaniho. Od té doby se mnohokrát v různých rolích vrátila, svého času se zde podílela i na přípravě českého reprezentanta Von Dutche, a Dubaj považuje za svůj druhý domov.

"Tenkrát před třiadvaceti lety existovalo jen pár dostihů a Dubai World Cup na starém závodišti Nad al Sheba. Dnešní Racing Carnival ještě neexistoval a bylo to úplně něco jiného. Každý tam byl vítaný, bylo to takové menší a domácké. Všechno se točilo kolem plánů, jaké chtějí mít dostihy za dvacet let, a skutečně to dokázali,” popisuje.

Zimní působení v Dubaji umožňuje zájemcům z Evropy zkusit starty i v okolních zemích a ekipa Bottiových není v těchto plánech výjimkou. "Je samozřejmě potřeba mít na to koně. My jsme jezdili na mezinárodní dostihy, kde jsou vyšší dotace a je to mnohem jednodušší, protože koně nepotřebují jiné testy, než v Dubaji. Pokud bude vše v pořádku, Royal Dubai by měl v příštím roce startovat v Saúdské Arábii," potvrzuje Lucie Botti.

Základy v Chuchli a u Cumaniho

Rodačka z Chebu je od mládí zvyklá snažit se o zdánlivě nedostupné cíle. "Bydleli jsme v Aši, kde žádní koně nebyli. Já jsem pořád chtěla jezdit, nikdo neví proč, naše rodina neměla s koňmi nic společného. Když jsme se stěhovali na Moravu, řekla jsem, že se přestěhuji jenom když budu moct chodit jezdit," směje se po letech.

Začínala v ambiciózní stáji JZD Práče, pro kterou se vyučila ve Velké Chuchli. Ještě pod dívčím jménem Čechová jezdila například koně z hřebčína Albertovec trénované Ivanou Pejškovou. "Ráda na to vzpomínám, ale jakmile to bylo po revoluci možné, odešla jsem do zahraničí. Začínala jsem ve Švýcarsku a odtud jsem se přestěhovala do Itálie, kde jsem získala titul žokeje. Více než ježdění dostihů mě ale vždy lákalo trénování," vzpomíná.

Velkým impulsem pro ni byla třítýdenní stáž v Kalifornii u trenéra Richarda Mandely, později strávila čtyři měsíce na Floridě. V Anglii její další život výrazně ovlivnil další slavný trenér Luca Cumani. Nejen tím, že ji vyslal s koňmi na čtyři měsíce do Dubaje a poté do Singapuru, kde Endless Hall vyhrál Singapore Airlines International Cup.

"Luca mi dal důležité základy, díky kterým jsme později mohli rozjet naši stáj. Pracovala jsem pro něj jednak ve stáji, ale i s veterinářem a v kanceláři. Hodně jsem se tam naučila a odjezdila jsem pro něj i několik dostihů. Hlavně jsem však zjistila, jak různé věci fungují. Potom jsem pracovala dvě sezony jako druhý asistent u Davida Lodera, kde jsem si mohla osahat zase jiný styl tréninku a bylo to hodně zajímavé," líčí Lucie Botti.

Postavili vlastní stáj v Newmarketu

S manželem Marcem, členem italské dostihové dynastie Bottiových, se v prvních letech nového milénia rozhodovali, zda se budou věnovat tréninku koní v Anglii, Francii nebo Itálii. Volba padla na Newmarket, kde mezitím připravili přes 500 vítězů a jejich svěřenci vyběhli na dotacích přes 16 milionů liber. Byli mezi nimi vítězové grupy 1 Excelebration, Joshua Tree, Gitano Hernando a mnozí další.

"Nejlepším koněm ve stáji je teď Giavellotto, dvojnásobný vítěz grupy 2 Yorkshire Cup. Royal Dubai teď byl druhý v Epsomu a věřím, že se může ještě zlepšit a vyhrát nějakou grupu," přemítá Lucie.

V roce 2013 se Bottiovi stěhovali do vlastními silami vybudovaných stájí Prestige Place pro 98 koní. "Momentálně nemáme plnou kapacitu. Našimi největšími problémy jsou v posledních letech kvalita italských dostihů a brexit, protože hodně majitelů z Itálie se z finančních důvodů rozhodlo nemít už koně v Anglii. Kdysi jsme dostávali výborné italské koně, které jsme pak vozili do Dubaje, Austrálie nebo Ameriky a to nám teď hodně chybí. I když letos jsme naštěstí dostali nejlepší italskou dvouletou klisnu. Už vyhrála grupu 3 a měla by běhat v Ascotu," konstatuje.

Kromě činnosti v rodinné stáji pracuje Lucie Botti řadu let také pro chovatelské impérium Darley. "Když jsem k nim přišla, akorát začínal Dubawi. Sledovat, co od té doby dokázal, je neskutečné. Mám s ním krásnou fotku a v době mých začátků mi ho dali na vizitku. Říkala jsem si: proč zrovna Dubawi? Teď už to neříkám," směje se.

Britské dostihy podle ní stále pociťují následky brexitu. "Po brexitu je to pro nás těžké nejen finančně, ale třeba i získat personál. To je velký problém, teď se znovu měnily příslušné regulace. Exportovat koně je také těžké. Jet na dostihy do Francie, Itálie nebo Irska pro nás dříve z finančního hlediska nebyl problém, momentálně nás to stojí více než dvakrát tolik, co před brexitem. Finančně to přineslo velké nevýhody…"

Přestože se už řadu let pohybuje po celém dostihovém světě, na svou rodnou zemi nezapomíná. "Hodně lidí si myslí, že jsem Italka, protože mluvím italsky a vzal jsem si Itala. Ale já vždycky zdůrazňuji, že jsem Češka a že jsem na to hrdá," uzavírá Lucie Botti.
FANCLUB Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
Budoucnost našich médií je i ve Vašich rukou. Podpořte nás členstvím ve fanclubu! VÍCE ZDE...
Sociální sítě Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
FB Jezdci.cz FB EquiTV.cz FB Jazdci.sk
Připojte se k tematickým skupinám Jezdci.cz na sociálních sítích Facebook a WhatsApp
Skoky Facebook WhatsApp
Drezura Facebook WhatsApp
Všestrannost Facebook WhatsApp
Spřežení Facebook WhatsApp
Voltiž Facebook WhatsApp
Vytrvalost Facebook WhatsApp
Western Facebook WhatsApp
Pólo Facebook WhatsApp
Dostihy Facebook WhatsApp
Klusáci Facebook WhatsApp
Chov Facebook WhatsApp
Ostatní Facebook WhatsApp

reklama 13B

NEPŘEHLÉDNĚTE