reklama 11B

Rex Of Thunder nás umí potrápit. Naší nadějí je Shining Sky, říká Demo

ikonka

Do první sezony v roli oficiálního trenéra Stáje Březová vstoupí Michal Demo s osvědčenou sestavou starších koní, mezi nimiž zůstává hlavní hvězdou Rex Of Thunder. Na klasické scéně si hodně slibuje od hnědky Shining Sky, kterou přihlásil i do derby.
01.02.2023 11:30  |  Autor: Martin Cáp  |  Rubrika: Dostihy  |  FANCLUB  |  APLIKACE
reklama 12C

Michal Demo byl ve druhém ročníku učiliště v Šali, když se naskytla možnost praxe ve Velké Chuchli. Po odchodu Jozefa Rozsívala do Alagu nebyl ve škole žádný dostihový trenér, a tak mladý jezdec po výměnném pobytu v daleké Praze nadšeně skočil.

Rodák z Velčic u Topoľčianek se v českých dostizích rychle rozkoukal a brzy po návratu oznámil doma, že by chtěl do chuchelské školy přestoupit natrvalo. "Rodiče mi nebránili, podpořili mě. Díky tomu jsem šel na poslední ročník do Chuchle a už jsem tady nějak zůstal," vzpomínal Demo ve středečním Podcastu Martina Cápa na EquiRadiu.

Sezona 2023 bude pro populárního žokeje v mnohém přelomová. Po několika letech, kdy intenzivně spolupracoval s majitelem Jiřím Dragem, se stal oficiálním trenérem Stáje Březová. "V praxi se nic většího asi nezměnilo. Je to samozřejmě zodpovědnost, ale pokud to bude fungovat jako dosud, budu rád," usmívá se.

 

Čtěte také: Kdo zvedne hozenou rukavici? Průvodce Českým derby

 

"Aktuálně máme devět koní, z toho jednoho dvouletého, dva tříleté a zbytek jsou starší. Zima zatím byla optimální, do půlky ledna bylo docela teplo. Teď nám zamrzlo, ale to je každý rok plus mínus stejné od doby, co jsem tady. V únoru mrzne, na začátku března to roztaje a začíná se pořádně cválat," shrnuje Demo.

Hlavní stájovou nadějí je tříletá hnědka Shining Sky, která je přihlášena do čtyř klasických dostihů. Potenciál naznačila už loňským vítězstvím v Karlových Varech a druhými místy v Ceně zimní královna a Karpatské ceně.

"Doma má svou hlavu a jako s kobylkou se s ní musí pracovat opatrně, ale v dostihu ze sebe vydá naprosté maximum a je zcela bezproblémová. Zkrátka dobrý kůň," charakterizuje Demo klisnu, jež by podle něj mohla startovat i v Českém derby.

Ze staršího osazenstva zůstává velkou oporou vítěz Zlatého poháru a Memoriálu Josefa Dolejšího Rex Of Thunder. "Je stále stejný, i v zimě zůstává veselý a umí jezdce potrápit. Je ve stabilní formě jako každý rok, tak doufám, že zůstane zdravý a opět to potvrdí na dráze," poznamenal Demo.

Hlavním cílem pětiletého hřebce zůstává Velká cena Slovenska, které se loni nezúčastnil kvůli problémům u startovacích boxů. Právě hnědákův složitý vztah s tímto zařízením je důvodem, proč s ním Stáj Březová neuvažuje o ambicióznějších cílech v Německu nebo ve Francii.

"Jet někam 1200 kilometrů a bát se, že zůstaneme na startu, by nebylo optimální. Uvidíme, jestli letos začne v Praze nebo Bratislavě. Jeho optimum je 2000 metrů, ale tato distance se u nás moc neběhá, takže ho čekají delší dostihy," dodal Demo v podcastu na EquiRadiu.

I jako držitel trenérské licence chce nadále pokračovat jako jezdec a z náročné dvojrole obavy nemá. I loni dosáhl polovinu ze svých šesti vítězství na koních jiných trenérů.

"Když se člověku daří, všichni si vás všímají a chtějí vám dávat koně. Pak máte jednu slabší sezonu a hodně rychle se na vás zapomene. V dostizích to tak je a jsem s tím smířený. Musím na sobě pracovat, abych stále vyhrával a zůstal v povědomí," podotýká Michal Demo.

Foto: Marcela Kozová
Sledujete novinky o koních, jezdectví a dostizích na Jezdci.cz a pouštíte si pravidelně vysílání EquiTV.cz a EquiRadia.cz? Máme pro vás novinku - spouštíme Fancluby Jezdci.cz a EquiTV.cz EquiRadio.cz, jejichž prostřednictvím můžete podpořit další existenci našeho zpravodajství.

Zaplacením ročního nebo půlročního příspěvku umožníte, aby veškerý redakční obsah s výjimkou bonusů pro členy fanclubu zůstal nadále volně přístupný všem uživatelům a přímo se tak budete podílet i na propagaci všech koňských sportovních disciplín. Zároveň dostanete přednostní přístup k velké části našich materiálů, které si můžete přečíst v časovém předstihu, pravidelnou možnost získat různé slevy na zboží našich partnerů a účast v soutěžích o ceny.

Roční členství ve Fanclubu Jezdci.cz stojí 600 Kč, půlroční příspěvek je 300 Kč. Pokud chcete být členem obou fanklubů Jezdci.cz i EquiTV.cz, můžete využít zvýhodněnou variantu 1000 Kč (roční) a 500 Kč (půlroční). Další podrobnosti najdete na tomto odkazu.

Newsletter a komunity na síti

Kromě největšího českého serveru o koních Jezdci.cz, internetové televize EquiTV a stále populárnějšího EquiRadia pro vás připravujeme i pravidelný newsletter Jezdecký zpravodaj, který jednou týdně shrnuje vše podstatné z koňského dění a každý pátek ho doručujeme přímo do vašeho e-mailu.

K odběru toho nejlepšího z našeho zpravodajství se můžete přihlásit ZDE!

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i prostřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz

FB Jezdci.cz

FB Jazdci.sk

FB EquiTV.cz a EquiRadio.cz


reklama 13B

NEPŘEHLÉDNĚTE