EquiRadio.cz: Naslouchejte koním i lidem, kteří jim rozumí!
reklama 11D

reklama

Počet koní v ČR se blíží ke sto tisícům. S osly už tuto metu překonali

 23.12.2021 10:00 | AUTOR: Josef Malinovský

ikonka

Podle aktuálních čísel z Ústřední evidence koní bylo k 30. listopadu v České republice evidováno 100.613 koňovitých. Samotných koní pak bylo 98.984. Od roku 2004 se tak jejich počet téměř zdvojnásobil.

reklama 12C
 
V České republice již velmi brzy počet koní překročí magickou stotisícovou hranici. Při započtení 1.629 ostatních koňovitých (osli apod.) dokonce tato číslovka byla letos po dlouhé době překonána.
 
„Stavy k 31. prosinci 2021 budou k dispozici po novém roce. Ostatní údaje za rok 2021 budou do statistiky doplněny až zhruba v průběhu měsíce února,“ uvedli zástupci Ústřední evidence koní na dotaz redakce Jezdci.cz.
 
Při nahlédnutí do starších tabulek lze vyčíst, že ještě v roce 2002 ÚEK evidovala pouze 38.754 koní. Do roku 2001 jsou k dispozici pouze data Českého statistického úřadu, která ovšem nejsou srovnatelná se současnou časovou řadou. Nic méně před sto lety bylo u nás 385.806 koní a o pět let později se dokonce vyšplhal na více než 455 tisíc. Počty pak dramaticky klesaly především v padesátých až sedmdesátých letech minulého století a nejméně jich bylo v polovině devadesátých let, kdy se zastavil na pouhých 18 tisícovkách. 
 

Nepřehlédněte: Když chovatelé nebudou chovat, nebude ani jezdecký sport, říká Fiala

 
Nejpočetnějším plemenem je u nás český teplokrevník, který má kolem 17.500 kusů. Stále je však kolem 30 tisíc koní bez plemenné příslušnosti. V roce 2020 převažoval dovoz koní nad vývozem v poměru 1255 : 918. 
 
Nejčastější zemí vývozu je Polsko (přes 400 ročně) následované Německem a Slovenskem, kam putuje každoročně kolem 150 až 200 koní. V rámci České republiky každý rok změní majitele kolem desítky tisíc koní. 
 
Zdroj: ÚEK
Ilustrační foto: Josef Malinovský

Jste majitelem koně?

celkem hlasů: 153

Hlasování skončilo.

Ano, vlastním jednoho koně 31 / 20.26%
Ano, vlastním více koní 66 / 43.14%
Ne, ale rád bych se jím stal(a) 15 / 9.8%
Nejsem a neplánuji to 41 / 26.8%


Sledujte vysílání EquiTV.cz nebo poslouchejte EquiRadio.cz

 

Přihlaste se k odběru týdenního newsletteru ZDE!

 

Jezdecký zpravodaj vychází každý pátek a je zcela zdarma. Přímo do vašeho e-mailu vám jednou týdně doručíme to nejzajímavější z našich webů - zpravodajství napříč disciplínami, rozhovory, podcasty i videa. Už nikdy vám nic podstatného z našeho servisu neunikne!

 

FB skupiny Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadio.cz

 
Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i prostřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:
 

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz

FB Jezdci.cz

FB Jazdci.sk

FB EquiTV.cz a EquiRadio.cz


reklama 13D
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace