reklama 11C

reklama

Nadchl s koňmi, které nikdo nechtěl. Žiju svůj sen, říká Jan Korpas

 07.02.2019 13:15 | AUTOR: Martin Cáp |
EXKLUZIVNĚ

ikonka

Po Pavlu Vovčenkovi a Miroslavu Rulcovi se v německém turfu začíná prosazovat další český trenér. V Berlíně působící Jan Korpas si dokázal vybudovat rychle rostoucí majitelskou klientelu a jako nového stájového jezdce si přivedl Martina Laubeho.

reklama 12B

Když Jan Korpas uprostřed loňské sezony rozbíhal v Hoppegartenu u Berlína trenérskou kariéru, měl ve stáji osm svěřenců. S hrstkou provozních koní vyřazených z jiných stájí se bývalému známému žokeji během pár měsíců podařilo vyběhat bezmála 70 tisíc eur, což zaslouženě přitáhlo pozornost majitelů i dostihových příznivců.
 
A všechno nasvědčuje tomu, že o výrazném muži v typickém klobouku bude v Německu hodně slyšet i letos. Do nové sezony vstupuje s téměř třiceti plnokrevníky - a také s vyššími cíli.
 
"Loni jsem chtěl za každou cenu udělat pět vítězství, což se podařilo nečekaně rychle. Teď mám ve stáji víc koní a dobře jsme přezimovali. Takže bych se rád posunul dál. Samozřejmě mám nějaké sny, vždycky jsem si třeba přál vyhrát aukční dostih, a kdybychom se někde trefili v listed, byl bych hodně šťastný," řekl Korpas serveru Jezdci.cz.
 
"Celý život jsem chtěl trénovat"
 
Rodák z Karviné má za sebou dlouhou a pestrou jezdeckou kariéru. Na konci 80. let se učil pro hřebčín Napajedla a první šampionský titul získal ještě jako žák. Po úspěšném působení na Slovensku přesídlil do Německa, kde byl několikrát překážkovým šampionem a pracoval pro veličiny jako Uwe Stoltefuß nebo Christian von der Recke. Působil také ve Švýcarsku.
 
Jeho životním dostihem bylo Slovenské derby 2001, v němž na hluboké půdě zvítězil s německým Saitensohnem. Pravidelně jezdil středoevropské hvězdy jako Scyrise, Monolita nebo High Reservation, ale velké rovinové dostihy střídal coby “obojživelník” s překážkovými. Ve sbírce úspěchů má velké steeplechase v Německu a Itálii, čtyřikrát jel také Velkou pardubickou. V nejslavnějším českém dostihu byl nejlépe pátý v roce 2009 s Poccim.
 

Čtěte také: Itálie přišla o poslední grupu 1. Nevidím naději, říká Cumani

 
"Celý život jsem ale chtěl trénovat. Od každého trenéra, u kterého jsem působil, jsem se snažil něco odkoukat. V několika stájích jsem byl asistent a často mi nechávali volnou ruku. Snil jsem o trénování, ale zároveň jsem chtěl jezdit dostihy, dokud jsem mohl," vzpomíná Korpas.
 
V roce 2014 přišlo zranění a vynucený konec kariéry v sedle. "Když v Česku vypsali trenérský kurs, zrovna jsem si urval koleno. Musel jsem to odříct a od té doby jsem vyhlížel, kdy bude první možnost si tu licenci udělat," dodává.
 
Přišli majitelé z Berlína i Česka
 
Druhou kariéru zahájil Jan Korpas opět v Německu. Stal se asistentem slovenské trenérky působící v Hoppegartenu Evy Fabiánové a byl hlavním motorem velkých úspěchů stáje Germanius. 
 
Loni se po sedmi letech osamostatnil, ale zůstal v Berlíně. "Úplně od nuly se v téhle těžké době začínat nedá. V Berlíně žije majitel, který mi už dlouho chtěl dát koně. Do začátku mi i finančně pomohl, takže jsem mohl nakoupit cajky a veškeré stájové vybavení. Mám všechno nové a mezitím je to už splacené. Byla to dřina, ale podařilo se to," vrací se Korpas k loňskému roku.
 
Během několika měsíců si navíc dokázal vybudovat majitelskou klientelu, která dál roste. Kromě berlínských majitelů k němu postupně přesídlili zájemci z Drážďan a také z Česka. "Mám tři koně českých majitelů, na což jsem obzvlášť hrdý," usmívá se.
 
Na jedné z nejlepších adres v Hoppegartenu má Korpas k dispozici tři sousedící stáje a celkem 40 boxů. "Víc ani nechci, protože je nutné mít na tolik koní i kvalitní lidi. To je pro mě priorita, abychom odváděli opravdu dobrou práci," vysvětluje.
 
Silné duo Murzabajev - Laube
 
V roli mentora a blízkého přítele pomáhal Jan Korpas rozběhnout německou kariéru Bauyržana Murzabajeva. S trojnásobným českým šampionem počítá na své koně i nadále, byť se kazašský žokej mezitím přesunul do renomované centrály Andrease Wöhlera.
 

Čtěte také: Britské dostihy zastavila koňská chřipka

 
"Bauyržan už tady něco dokázal a dává do toho všechno. Pár let jsme pracovali ve stejné stáji, strávili jsme spolu hodně času a důvěrně se známe. Mně kdysi nikdo nepomohl, o to lépe jsem věděl, jak je nutné pomoci Bauyržanovi. Zpočátku se mi všichni smáli, proč jedu do Drážďan s dvěma koňmi a posazuji na ně neznámého Kazacha. Když jsme se vraceli s dvěma vítězstvími, posměch utichl. Bauyržan začal vyhrávat a všichni tady zpozorněli," vypráví Korpas.
 
Podobným způsobem chce nyní podpořit Martina Laubeho, který v zimě přišel jako nový stájový jezdec.
 
"Bauyržan bude jednička a Martin se postupně vypracuje. Měl by na našich koních dostat hodně šancí. Samozřejmě se musí v Německu nejdřív ukázat a dobře se uvést u zdejších majitelů. Když se bude snažit, udělám všechno pro to, aby se tady prosadil," nastiňuje Korpas řešení jezdecké otázky.
 
Spolehlivou oporou týmu je trenérova partnerka Alexandra Kozáčiková, která s ním absolvovala všechny štace za posledních jedenáct let.
 
Odvděčili se za důvěru
 
Mezi svými kolegy je Jan Korpas pověstný jako nadšenec a dostihový fanatik. Nezapře to ani při vyprávění o svých svěřencích. Hodně si slibuje od tříleté Waldany, o rok mladší Blue Dream přihlásil do německé zimní královny. Dvouletých je ve stáji celkem šest, vesměs disponují zajímavými původy.
 
I letos se český trenér bude spoléhat na některé koně, kteří mu loni pomohli nastartovat kariéru. "Přišli z jiných stájí, nikdo je nechtěl. Třeba Dantos se na předchozím působišti nemohl chytit a u nás loni třikrát vyhrál včetně superhandicapu o 20 000 eur. Ani letos o něj nemám strach, bude to naše zbraň do provozních dostihů," potvrzuje Korpas.
 

Čtěte také: V Napajedlích se letos narodilo už deset hříbat

 
Dalším oříškem, který se mu loni podařilo rozlousknout, byla klisna Tara Mara. "Přišla s pověstí blázna, prakticky se nedala jezdit. I ona nakonec dokázala zvítězit a posbírala řadu dotovaných umístění. To byla pro mě satisfakce," dodává.
 
Hlavním Korpasovým působištěm budou i letos německé dráhy v dosahu. Do Francie, ale i na některá závodiště v západní části země je to z Berlína poměrně daleko. Nevylučuje ale příležitostný start na některém z vrcholných českých mítinků jako Evropský pohár žokejů.
 
"Musíme počkat, jak se to letos vyvrbí, náš prioritní úkol je samozřejmě povyhrávat co nejvíc dostihů pro majitele v Německu. Ale vůbec to nevylučuji. Mám třeba jednoho tříletého šimlíka, kterého bych moc rád poslal do Českého derby, jenže je to valach," uzavírá Jan Korpas.
 
 reklama 13B
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace