Získejte přednostní přístup k informacím na Jezdci.cz a další výhody! (KLINĚTE)|Inzerováním v médiích skupiny EQUINET podporujete nezávislé zpravodajství o koních a jezdectví v ČR. Děkujeme všem partnerům za podporu! Zájemci o reklamu pište na e-mail: equinet@equinet.cz nebo volejte +420 606 382 315|EquiRadio.cz: Naslouchejte koním i lidem, kteří jim rozumí! KAŽDÝ DEN NOVÉ POŘADY!|Jezdecký zpravodaj: Newsletter o koních každý pátek ZDARMA ve vašem e-mailu!|Sledujte MONITORING zpráv o koních z dalších zdrojů!|Na EquiTV.cz audiovizuální služby streamem nezačínají, ani nekončí! Nabízíme víc než jen on-line přenosy a záznamy, vysíláme koně mimo jezdeckou komunitu! |PODPORUJEME:|Zduchovice - skoky 28. 6. - 3. 7.|Písek - skoky 2. - 3. 7.|Přeštěnice - všestrannost MČR děti a junioři 3. - 5. 7.|Olomouc - skoky ČSP 7. - 10. 7.|Hradištko - drezura 9. - 10. 7.|Kladruby nad Labem - spřežení 9. 7.|Martinice - Pony Days 12. - 13. 7.|Zduchovice - skoky ČSP 13. - 17. 7.|Pardubice - všestrannost Zlatá podkova 15. - 17. 7.|Olomouc - skoky 15. - 17. 7.|Písek - skoky 16. 7.|Jezdci reportují. Staňte se součástí nejlepšího zpravodajství o koních|Sledujte JEZDCI.cz nově i v multimediální aplikaci FlashNews|SLEDUJTE ŽIVÉ PŘENOSY z akcí pravidelně na EquiTV.cz. Ta je jedinou původní internetovou televizí o koních v ČR, která má přesah do terestriálního vysílání! Vytváříme obsah i pro další TV kanály, jako jsou: ČT Sport, Sport 5, TV Seznam, Regionální televize a další... |PARTNERSKÉ AREÁLY:|Dostihový spolek Pardubice|Chuchle Arena Praha|ESC Olomouc|Martinice|Zduchovice|Přeštěnice|Hradištko|Královický dvůr|NH Kladruby n. L.|ZH Písek
reklama 11B

reklama

Jeho jméno říkalo vše. Vzpomínka na fenomenálního krosaře Válečníka

 17.06.2022 11:42 | AUTOR

ikonka

V sobotu se v Pardubicích poběží jedničková Červnová cross-country Válečníka. Dostih se koná na počest výborného Válečníka, fenoména krosových sprintů z přelomu století. Dostihový spolek vydal poutavý profil se vzpomínkami majitele Václava Luky.

reklama 12B

Wikipedie uvádí, že rčení Nomen omen se používá v případě, kdy jméno vyjadřuje charakteristickou vlastnost svého nositele. Takový byl Válečník. Kůň, kterého si jako přívažek s jinými koňmi přivezl do svých stájí Václav Luka starší. Obyčejný hnědák, na němž, jak říkají koňáci, "nic nebylo". Ani lysina, ani žádný jiný odznak, nic, čím by zaujal.

Ale měl skvělou matku. Kdo si vybaví klisnu Vandu, vzpomene si, jak vítězila v Pardubicích s jezdcem Korábem. I proto si Luka Válečníka do své stáje přivezl. To důležité bylo v něm. Bojovnost, odhodlanost a zarputilost. Prostě Válečník. Valach, který byl na přelomu století fenoménem krosových sprintů. "Válečník patřil mezi mé osudové koně. Jistě také Nagano Gold a Cipísek, ale Válečníkovi vděčím za mnohé," vzpomíná na hnědáka Luka starší.

V sobotu, až se na jeho počest opět poběží Cross country Válečníka, to bude skoro na den osmnáct let, co na pardubickém závodišti běžel naposled a už se z něj nevrátil. „Tehdy utrpěl fatální zranění. Stál jsem nedaleko, věděl jsem, že to bude špatné a šel jsem se s ním rozloučit. Udělal pro mě moc. Tehdy mě to vzalo, ale myslím, že moudře mi to řekl Pepa Váňa, který ho devět let jezdil – On patřil do Pardubic. Zůstal tam, kde to měl nejradši," říká Luka starší.

 

Čtěte také: V Madridu začala od píky. Teď mě lákají české dostihy, míní Sedláková

 

On totiž Válečník nebyl žádným koněm na důchod. Měl své vrtochy, které uměl zkrotit Josef Váňa a jeho žena Pavla. Třeba tehdy, když si ho Josef Váňa přijel do Chotouně naložit, aby ho převzal v tréninku.

"Na všem jsme s Pepou Váňou byli domluveni, já jsem spěchal do Kolína do divadla. Když jsem kolem 23. hodiny přijel domů, ve stáji se svítilo. To ještě nakládali Válečníka," vzpomíná na vrtochy svéhlavého valacha Luka. Válečníkovi chtěli tehdy dát na nohy přepravní ochranné kamaše, on ale v boxe dostal amok, a tak vše pozdě večer vyřešil až veterinář, který píchl koni sedativum, aby ho mohli převézt do Váňova tréninkového centra v Bohuslavi.

Právě manželka Josefa Váni Pavla si dokázala svéhlavého valacha ochočit. Však ho také na pardubickém hipodromu takřka nikdo jiný v paddocku nevodil. Když ho pak postihly zdravotní problémy a musel nějaký čas trávit v Brně na veterinární klinice, za koněm "s nímž jen tak někdo nepořídil", dojížděla z Karlovarska o něj pečovat a obstarávat mu převazy.

"Myslím, že tam i přespávala, aby se o něj mohla postarat a kůň byl v klidu. Tohle je u ní obdivuhodné, jak si Pavla dokáže najít cestu k problematickým koním. Válečník jí věřil, on takového člověka potřeboval a upnul se na ni," říká Luka starší.

Hnědákova cesta mezi nejlepší ale byla pozvolná. Valach byl kvůli špalkovému kopytu označený za koně dostihově nevhodného, a tak dal Luka starší mladého hnědáka do chuchelského učiliště jako provozního koně. A ten se lepšil. Z řadového školního koně přešel do ostrého tréninku, kde si porozuměl s Pavlem Szikorou. To už se ale pobýval v tréninkové centrále Luky staršího v Chotouni.

Když pak vyjeli na dostihy do Německa, odkud si v té době přivezli dvojice umístění, bylo jasné, že ve stájí stojí výborný kůň. Ale bytostně svůj.

"Když jsme se z těch dostihů vraceli, vezl jsem ho domů za autem v přepravníku. V Chuchli jsme vyložili klisnu, která tehdy v Německu také závodila, a pokračovali jsme domů do Chotouně. Na strakonické silnici spustil Válečník virvál, jaký jsem při přepravě koní nikdy nezažil. Do vozíku si k němu vlezl Pavel Szikora, aby ho uklidnil. Vozík se hýbal ze strany na stranu jako by měl každou chvíli ulítnout a Szikora křičel, ať okamžitě zastavím a otevřu vozík. Válečník dostal klaustrofobický záchvat, vyskočil z vozíku a běžel na Radotín. Byl tehdy dobitej, vozík na odpis. Když jsme ho chytili, odvedli ho do Chuchle, kde ho zašívali. Tehdy měl kolem 30, 40 stehů. A představte si, on za dva měsíce závodil, tvrdý kůň to byl," vzpomíná Luka starší.

Válečníkovu přípravu pak převzal Josef Váňa. Devět let ho pak s výjimkou jediného startu, kdy se do jeho sedla vyhoupl Lukův syn, jezdil pouze on. Temperamentního valacha nebylo lehké v dostihu držet, zvlášť když se na startu objevila stejně naladěná klisna Lucyma. V černo-zeleném dresu stáje Václava Luky staršího vyhráli Váňa s Válečníkem opakovaně Memoriál kapitána Rudolfa Poplera a také jak Velkou starohájskou v Bratislavě, tak Prvomájovou steeplechase v Lysé nad Labem. Válečník je také vítězem Ceny Vltavy.

"Pro mě to tehdy byla nesmírná psychická vzpruha, neprocházel jsem lehkým obdobím a Pepa tehdy vyhrál s Válečníkem," přiznává Luka.

I teď Luka starší přemítá, zda měl Válečníka nechat běhat do čtrnácti let. Tehdy bylo jasné, že oblíbeného hnědáka čeká v Pardubicích poslední start. Nomen omen jeho jména ho předurčovalo k tomu válčit. Běhat. Vítězit. Proto tak dlouho vydržel na dráze, a to zejména té pardubické, kde byl mnohokrát prakticky nechytatelný.

"On by nemohl fungovat na jízdárně. Častý osud dostihových koní, kteří přestanou běhat, je, že se stanou užitečnými pro hobby jezdce v jezdeckém oddíle. Ale Válečník by jen tak u každého být nemohl," říká Luka starší.

Dostih pojmenovaný po koni, jehož předurčovalo k neobyčejným výkonům už jeho jméno, se poběží v sobotu v 17:30 hod..

Zdroj: tisková informace Dostihového spolku

Foto: poskytl Dostihový spolekSledujete novinky o koních, jezdectví a dostizích na Jezdci.cz a pouštíte si pravidelně vysílání EquiTV.cz a EquiRadia.cz? Máme pro vás novinku - spouštíme Fancluby Jezdci.cz a EquiTV.cz EquiRadio.cz, jejichž prostřednictvím můžete podpořit další existenci našeho zpravodajství.

Zaplacením ročního nebo půlročního příspěvku umožníte, aby veškerý redakční obsah s výjimkou bonusů pro členy fanclubu zůstal nadále volně přístupný všem uživatelům a přímo se tak budete podílet i na propagaci všech koňských sportovních disciplín. Zároveň dostanete přednostní přístup k velké části našich materiálů, které si můžete přečíst v časovém předstihu, pravidelnou možnost získat různé slevy na zboží našich partnerů a účast v soutěžích o ceny.

Roční členství ve Fanclubu Jezdci.cz stojí 600 Kč, půlroční příspěvek je 300 Kč. Pokud chcete být členem obou fanklubů Jezdci.cz i EquiTV.cz, můžete využít zvýhodněnou variantu 1000 Kč (roční) a 500 Kč (půlroční). Další podrobnosti najdete na tomto odkazu.

Newsletter a komunity na síti

Kromě největšího českého serveru o koních Jezdci.cz, internetové televize EquiTV a stále populárnějšího EquiRadia pro vás připravujeme i pravidelný newsletter Jezdecký zpravodaj, který jednou týdně shrnuje vše podstatné z koňského dění a každý pátek ho doručujeme přímo do vašeho e-mailu.

K odběru toho nejlepšího z našeho zpravodajství se můžete přihlásit ZDE!

Novinky z jezdectví a dostihů můžete sledovat i prostřednictvím našich specializovaných skupin na Facebooku! Spravujeme pro vás:

Máme rádi parkury Jezdci.cz

Máme rádi dostihy Jezdci.cz

Máme rádi drezuru Jezdci.cz

Máme rádi vozatajství Jezdci.cz

Máme rádi všestrannost Jezdci.cz

Máme rádi reining a western Jezdci.cz

Máme rádi voltiž Jezdci.cz

Máme rádi vytrvalost Jezdci.cz

Máme rádi pony sport Jezdci.cz

FB Jezdci.cz

FB Jazdci.sk

FB EquiTV.cz a EquiRadio.cz


reklama 13D
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace