Vrchol finále Světového poháru 2021/2022 v soutěžích čtyřspřeží nabídl úžasnou podívanou. Již před startem mítinku, který se konal od 7. do 10. dubna v Lipsku, bylo jasné, že největší šance na titul má Australan Body Exell, jenž je nejúspěšnějším jezdcem poslední dekády a také Nizozemec Bram Chardon, který Exella dokázal už před třemi lety pokořit ve finále v Bordeaux.
Páteční první kolo ovládl nizozemský reprezentant, ale rozhodující soutěž nabídl až nedělní program. A zpočátku to vypadalo, že si Boyd Exell jede pro desáté pohárové zlato. V základní části byl nejlepší a spolu s Bramem Chardonem a Belgičanem Glennem Geertsem postoupil do rozjížďky.
Jenže v té zaznamenal čas 122,62 sekundy a navíc jednou chyboval. Bram Chardon sice také zapsal chybu, ale jeho čas byl o více než čtyři sekundy rychlejší. Když se pak sečetlo základní kolo s rozjížďkou a ještě s časovou penalizací, jíž si jezdci přinesli z páteční soutěže, bylo jasné, že štěstí stálo tentokrát na straně Nizozemce.
„Byl to skvělý souboj,“ gratuloval Boyd Exell nizozemskému jezdci. „Bram je mladý, horlivý a hladový. Hodně na mě tlačil. Byl jsem rozhozený při vjezdu na most,“ připomenul Exell klíčový okamžik v rozjížďce. „Ale každé umístění na stupních vítězů je výborné,“ dodal.
Foto: Richard Juilliart / FEI
Zdroj: oficiální fotobanka FEI