Po škrtech Evžena a Mr Spexe se sobotní první kvalifikace na 133. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou zdá být ještě otevřenějším dostihem, než před několika dny. Jedním ze tří startujících, kteří do Ceny města Pardubic nastoupí rozběhaní, je pátý z loňské Velké pardubické Argano.
Syn klasické vítězky Arganty, jehož ve Vápenném Podole připravuje Martin Liška pro majitele Marka Šimáka, doběhl na úvod sezony třetí v Prvomájové steeplechase. V sedle se svým trenérem si musel poradit s volným koněm bez jezdce a v závěru stáhl ztrátu svým tradičním finišem.
"Byl to přípravný start, pro Argana je 4200 metrů přece jen krátká distance. Prvomájová je ale dostih, kde nejsou penality a Argano tam nosil stejnou váhu jako ostatní. Dráhu v Lysé má navíc rád a vždycky ho v kariéře posunula. Když nám komplikoval situaci volný Kifaaya bez jezdce a přední koně nám mezitím odjeli, zachoval jsem klid a říkal jsem si, že sezona je dlouhá. Arganu mi udělal obrovskou radost tím, že v oblouku přeřadil rychlost a sám zapnul to svoje turbo, aniž bych to po něm chtěl," vyprávěl Martin Liška minulý týden v Podcastu Martina Cápa na EquiRadiu.
Loni Argano absolvoval kvalifikační dostih, aniž by jeho stáj zamýšlela startovat ve Velké pardubické. Po srpnovém třetím místě, kdy porazil i pozdějšího vítěze Velké Mr Spexe, padlo rozhodnutí. Do Velké pardubické nastupoval s jediným dostihem nad 5000 metrů v nohou, ale hned napoprvé si poradil se všemi nástrahami a vybojoval výborné páté místo. Ambice pro letošní sezonu jsou tudíž jasné.
"Po Velké nebyl nijak bolavý, velice dobře přezimoval a myslím si, že by to mohl být kůň, na kterého jsem čekal," usmívá se Liška.
Ještě nikdy se nevydal
Se svým pozdějším svěřencem se poprvé potkal v dostihu v září 2019 v Karlových Varech, když byl narostlý ryzák ještě v tréninku Milana Theimera. V překážkovém provozu měl na kontě jediný nepovedený start v Pardubicích.
Ani čtyřková Cena Statku Chyše nevypadala úplně jako nový mezník. Argano doběhl pátý ze šesti koní poté, co musel být start opakován, neboť dostih původně začal bez pokynu dostihové komise.
"Tenkrát jsem se šel v Karlových Varech zeptat na Argana jeho dřívější trenérky Ivany Pejškové, což byla také moje paní mistrová. Řekla mi o něm pár věcí a zakončila to slovy, která si pamatuji dodnes: Ty s ním žádný problém mít nebudeš... A musím to zaklepat, ale dodnes jsem s ním skutečně žádný problém neměl. My si vzájemně vyhovíme," konstatuje Liška.
Z původně problémového koně, který na rovině vyhrál jeden čtyřkový dostih a na překážkách vyběhal 3000 korun, v Liškových rukou postupně dozrál talentovaný překážkář.
"Je to zvláštní kůň, asi úplně vším. Pohlavím je valach, ale povahou spíše klisna. A zvláštní klisna, rezavá klisna s bílýma nohama. Potřebuje mít svůj klid. Mám ho třetí sezonu a dosud na něm nikdo jiný neseděl. Na spoustu věcí je naprostý pohodář, ale někdy má svoje mouchy. Tak já mu některé věci odpustím a on mi to pak umí vracet. Takhle spolu fungujeme a zatím se nám daří," popsal Liška vzájemné soužití sehrané dvojice v podcastu na EquiRadiu.
Mezi Arganova specifika patří nervozita na cestě z paddocku, ale i zvláštní mechanika pohybu a schopnost improvizovat, které předvedl například při loňském překonávání Taxisu.
"Zatím jsem nikdy neměl pocit, že by se ten kůň úplně vydal. Proto jsem mu pomalu prodlužoval distanci, on potřebuje větší skoky, protože ho to nestojí síly. A když se mu něco nezdá, udělá přesně to, co loni na Taxisu. Je na sebe opatrný, aby se nebouchl. Byla tam díra, tak promáchl nohama. To občas dělají parkuroví koně na oxerech, u dostihového koně jsem to ještě neviděl a určitě jsem na něm ještě neseděl, ale vidíte, že si poradí a pokračuje. A hlavně, jak umí být nervózní na cestě z paddocku, tak v dostihu je naprosto klidný, a to i při kolizích. Má jakýsi nadhled a pohodu. Mám tu výhodu, že si ho jezdím i v práci, protože to je kůň, který je spokojený, že se známe. O tom jsem přesvědčený. Máme k sobě důvěru, dokonale se známe a to mu vyhovuje," uzavírá Liška.
Foto: Bohumil Křižan / Jockey Club ČR