Zlato na MS YH v Lionu vybojovali Collett a Jung

Německá superstar všestrannosti Michael Jung dovedl šestiletého Fischerincantas k vítězství na MS mladých koní v Lion d´Angere, které se konalo 15. – 18. října, zatímco zlato mezi sedmiletými vybojovala dvojice Laura Collett a Mr. Bass...
21.10.2015 14:42  |  Rubrika: Sport  |   FANCLUB

Světový šampionát mladých koní se koná každoročně od roku 1992 a letošní mítink přilákal na start 103 koně, mezi nimiž bylo skutečně široké zastoupení mnoha plemenných knih. Oba noví vítězové byli z holštýnského chovu, v kategorii šestiletých na druhém a třetím místě skončili koně plemenných knih KWPN a ISH, v sedmiletých pak angloarabský kůň a trakén

Celkově nejúspěšnější plemennou knihou v rámci MS YH v součtu obou kategorií se stala ISH (irský sportovní kůň) se 151 body, druhé místo patřilo holštýnům (153 bodů), a třetí KWPN (153,2).

Kategorie šestiletých koní

Sbor rozhodčích po první části soutěže dosadil do čela Němku Ingrid Klimke a její holštýnskou bělku Weisse Duene   (Clarimo/Esprit V/Romino) se skóre 38,6 bodů. Druhý Jung s Fischerincantas (Ibisco/Ressina/Coriano) však ztrácel pouze 0,5 bodu. Junga následoval valach plemene SF Vingt Vingt (Rubins des Bruyeres SF/Chana du Gwern SF/Robin des Pres), v sedle s Francouzem Stanislasem de Zuchowiczem (44.1 bodů).
Výrazné problémy na trati cross-country zaznamenalo pouze sedm dvojic, mezi nimi i po drezuře vedoucí Ingrid Klimke s Weisse Duene, která inkasovala 20 trestných bodů za odmítnutí poslušnosti na překážce 15c, což bylo umocněno ještě 5,2 body za překročení času. Jung se tak vyšvihl do čela startovního pole, zajel jednu z jednadvaceti čistých terénních jízd

Jung měl před parkurem výhodu jen něco málo víc, než jedné shozené překážky, ovšem úřadující mistr Evropy, olympijský vítěz, mistr světa a všestrannostní jezdec číslo jedna , jak si zachovat chladnou hlavu. Chyboval jednou a vedení si udržel, získal tak titul mistra světa v kategorii šestiletých koní

Stanislas de Zuchowicz, který šel do parkuru jako druhý ovšem doplatil na dvě shození, a kleslna desáté místo. Stříbro díky tomu vybojoval Nizozemec Blom na Quizmaster (KWPN) a třetí dojel SRS Adventure (Newmarket Venture/Newmarket Dato Two/Aldato) v sedle e Sophií Richards z Irska

Kategorie sedmiletých koní

Zpočátku to vypadalo, že Michael Jung zopakuje triumf Francouze Thomase Carlila z roku 2013, který vyhrál obě věkové kategorie, protože po drezuře se dostal do vedení se sedmiletým hannoverským valachem Lennoxem.  Druhou příčku v drezuře obsadila jeho krajanka Julia Krajewski také s hannoverským koněm Chipmunk FRH. Třetí místo držel William Fox- Pitt s irským sportovním koněm Reinstated.

V kategorii sedmiletých byla trať terénní zkoušky již o něco náročnější, přesto bylo mnoho čistých jízd. Čtyřiatřicet startujících nepřidalo ke svému skóre po první části ani bod, dva jezdci se rozhodli vzdát a dvanáct dvojic bylo vyloučeno

William Fox-Pitt dokončil se svým druhým koněm Soapdodger čistý cross, ovšem s Reinstated měl pád na překážce číslo 20, a byl převezen do nemocnice.

Skoková zkouška velmi ovlivnila celkové pořadí. Dvanáct bodů odsunulo Junga s Lennoxem výrazně dolů do pole startujících. Pět bodů průběžně druhé Australanky Emmy Dougall a jedna chyba Christophera Burtona (po crossu třetí) byly také příliš

Chyb soupeřů využila Laura Collett s Mr.Bass (Carrico/K-Jeunesse/Exorbitant) a získala tak světové zlato. Dvojitý šampion z roku 2013 Thomas Carlile se posunul na konečnou druhou příčku a bronz získal Belgičan Vincent Martens s trakénským hřebcem Eiskonig (Songline/Eiskonigin/Trocadero).

Výsledky MS YH 2015:

Sedmiletí: zlato - Mr Bass (Laura Collett) GBR 45.2; stříbro -  Upsilon (Thomas Carlile) FRA 46.5; bronz - Eiskonig (Vincent Martens) BEL 47.6.

Šetiletí: zlato - Fischerincantas (Michael Jung) GER 43.1; stříbro - The Quizmaster (Merel Blom) NED 45.2; bronz - SRS Adventure (Sophie Richards) IRL 47.3.