V Pardubicích vše klaplo Váňovi s Bartošem

Vrcholem třetího květnového mítinku na pardubickém závodišti byla Květnová steeplechase cross country Sagara. Na startu bylo dvanáct koní, z toho šestka přihlášená do letošní Velké pardubické. Nejvíc se věřilo Zarifovi a Zugorovi a vyplatilo se...
31.05.2015 09:25  |  Rubrika: Dostihy  |   FANCLUB

…Osmiletý ryzák s o rok starším hnědým valachem nabídli zajímavý finiš

Vítězná dvojice Josef Bartoš a Zarif. Foto Hana Vytopilová

Na přání majitele Ivo Köhlera angažoval trenér Josef Váňa do sedla Zarifa žokeje Josefa Bartoše. Vyplatilo se, i když loňský vítěz Ceny Labe Zugor s Martinem Liškou dělali vše pro to, aby Zarifovi cestu za vítězstvím znepříjemnili

„Vše klaplo, jak mělo,“ liboval si po dostihu trenér Zarifa Josef Váňa. „Jezdil jsem Zarifa v práci, dobře jsem si zaskákal. Je to velmi dobrý kůň,“ dodal Váňa a naznačil, že diváci na pardubickém závodišti Zarifa pravděpodobně uvidí při srpnové kvalifikaci a pak už vše bude směřovat ke 125. Velké pardubické s Českou pojišťovnou. Tam své cíle směřuje také trenérka Zugora Lenka Horáková, která je v historii Velké pardubické doposud jedinou ženou, která připravila vítěze Velké pardubickéPeruána

Po startu květnové steeplechase cross country na 4500 metrů se v čele startovního pole objevoval druhý ze Zahajovacího dostihového mítinku Hegnus, jeho naděje na umístění však skončily na Irské lavici, stejně jako u Hintona. Zarif se držel na zadních pozicích. Do čela se začal posouvatpo náběhu na travnatý ovál a po poslední překážce šel dopředu. Se Zugorem divákům nabídli v cílové rovině zajímavou podívanou. Třetí doběhla Rain Magna s Janem Kratochvílem, čtvrtý Reaper s žákem Jakubem Spáčilem a pátý Sokol s Michalem Kubíkem. Dokončili ještě Vandual, Frasini a Peintre Abstrait, zadržen byl Sherardo, nedokončila ještě Sapfó

Program dostihového mítinku nabídl i dva dostihy III. kategorie. Tím prvním byla Cena Univerzity Pardubice na 4500 metrů, která byla velkým comebackem osmiletého ryzáka Love the Win. Naposledy startoval před rokem a půl, v říjnu 2013 v Poplerově memoriálu. Do doby byl jeho výhradním jezdcem Jaroslav Myška, nyní měl startovat s Dušanem Andrésem, nakonec se ale do jeho sedla vyhoupl Lukáš Matuský. A opět to byla dobrá volba. Hned od začátku byl Love the Win na čele a stylem start-cíl dostihu kraloval. S velkým odstupem za svěřencem trenérky Jany Junkové doběhla Sun Belina s Martinem Liškou, za pak Macaone, Un Tiep a Orix.

Dalším trojkovým dostihem byla Cena města Pardubic na 3400 metrů nabitá adrenalinem do posledního okamžiku. Při náběhu do cílové roviny to totiž vypadalo na vítězství Al Bustana s amatérem Michalem Mikšovským v sedle, hrozivě vypadající pád (s dobrým koncem) na poslední překážce ale tyto šance zmařil. Otevřela se cesta Kyshantymu s Ondřejem Velkem a stále se zlepšujícímu Tiwazovi s žokejem Marcelem Novákem. A právě toto duo bylo nakonec lepší. „Je to kůň, který umí z rychlého tempa ještě přidat. Musí se ale ještě vyskákat. V cíli je dobrý, skoky ale musí ještě zlepšit,“ hodnotil výkony Tiwaze jeho trenér František Holčák. Třetí tento dostih dokončil Armitage s Janem Kratochvílem, dále Catch Life s žokejem Pavlem Kašným a Dorotka s Michalem Kubíkem.

Závěrečné dva dostihy patřily nováčkům nad překážkami. V Ceně mladých jezdců se prosadil pětiletý hnědák v péči trenéra Josefa Váni Mister Westminster, pro kterého to byl překážkový debut. Páté letošní a třetí pardubické vítězství a průběžné vedení v šampionátu zajistil Janu Kratochvílovi. Pro trenéra Váňu to bylo po Zarifovi druhé vítězství dne. Druhý „bod“ si zapsal v závěrečné Ceně mezinárodní výstavy Koně v akci i žokej Josef Bartoš, a to v sedle čtyřletého ryzáka jménem Talent. Pro svěřence trenérky Hany Kabelkové to byl teprve druhý překážkový start v kariéře.

Dvakrát se prosadil také žák Jakub Spáčil, a to s osmiletým Eldoradem v Ceně bratranců Veverkových na 4500 metrů a v hned následujícím dostihu na 3300 metrů, Ceně podporované společností IPP, s jedenáctiletým Terebeszem. Pro Eldorada to byl letošní druhý start a druhé vítězství. Terebesz se prosadil svou taktikou start-cíl a dosáhl svého desátého vítězství v kariéře. Trenérem prvního jmenovaného je Josef Vymazal, druhého Martin Bělka.

V úvodních proutkách se prosadila šestiletá Nicamia s Janem Odložilem, pro něj to je druhé letošní vítězství. Svěřenkyně trenéra Antonína Nováka porazila favorizovaného Bionic Face, dále dokončili Castellon, Silverator a Elen.