reklama 11C

reklama

Jezdecký magazín EquiTV 4. října 2018

 04.10.2018 16:13 | AUTOR

ikonka

První říjnový Jezdecký magazín nás zavede do Zduchovic, kde se konalo finále Českého skokového poháru. Vyvrcholily při něm všechny seriálové túry. Připravená je také krátká reportáž z dostihového dne CPI Property Group v Chuchli…

reklama 12A

JEZDECKÝ MAGAZÍN MŮŽETE SLEDOVAT TADY

Letošní vrchol Českého skokového poháru proběhl ve středočeských Zduchovicích. Závodilo se tam od 25. do 30. září. První klíčové soutěže nabídla sobota. V tento den totiž měli účastníci všech seriálových túr poslední šanci sbírat body do žebříčků. Německá stavitelka Christa Heibach připravila pro amatéry parkur, jehož překážky dosahovaly výšky do 110 centimetrů. 
O vítězi v této soutěži rozhodovalo nakonec rozeskakování. V něm si nejlépe vedla Dana Pinkavová, která v sedle La Cory zdolala kurz bez zaváhání a bezkonkurenčně nejrychleji. Na rozeskakování došlo také v sobotním klání juniorů. S parkurem do 120, respektive 130 centimetrů si bez shození poradilo třináct dvojic. V rozhodující jízdě byla bezchybná a nejrychlejší Tereza Svobodová na klisně Charlotte de la Votte Z a dojela si tak pro poslední rámcové vítězství.

Jezdci ve věku do 25 let se museli popasovat s překážkami vysokými 135 centimetrů a také v tomto případě se lámal chleba až v rozeskakování, které ovládla Denisa Vegrichtová s Violett. V neděli byly na programu finálové soutěže pro nejúspěšnější jezdce celé sezony. V každé túře rámcových seriálů dvacítka finalistů absolvovala základní parkur, z něhož pak desítka nejlepších jezdců postoupila do dalších jízd. Amateur Tour vyvrcholila na překážkách do 115 centimetrů. Pro třetí místo si po dvou bezchybných jízdách dojela nakonec Jana Košťálová na valachovi Artym. Dvakrát čistá byla také Michaela Novotná s Capriolem, navíc měla o něco rychlejší čas ve finálové jízdě, takže brala druhou příčku. Vítězkou letošní amatérské túry se stala Daniela Kryspínová. Ta sedlala sedmiletého valacha Drossel Topase. Zaznamenala s ním dvě nuly a nejrychlejší čas v rozhodující části soutěže.

Finále Czech Junior Cupu bylo rozděleno podle věku jezdců na dvě skupiny. Děti od 12 do 15 let závodily na parkuru do 120 centimetrů a jejich výkony byly velmi vyrovnané. Pomyslný bronz vybojovala nakonec po dvou bezchybných jízdách Petra Pařenicová v sedle klisny Calledy. Se základním kolem i s finále si bez zaváhání poradila také Tereza Svobodová na valachovi Marylandovi. Dosažený čas v hodnotě 37,29 sekundy stačil na druhé místo. O tři desetiny rychlejší byla ve finále Lucie Melmerová s Lorettou, a protože ani ona na překážkách nezaváhala, stala se vítězkou Czech Junior Cupu pro rok 2018 v mladší skupině. Starší jezdce ve věku od 16 do 18 let čekal kurz s překážkami do 130 centimetrů. S čistým kontem postupoval do finále pro deset nejúspěšnějších jezdců Daniel Pospěch s valachem Non Stop Novaequi. Napodruhé znovu nechyboval a s časem 41,12 sekundy si dojel pro třetí místo. Dvě nuly si zapsala Linda Portychová v sedle Juliett a finálový čas lehce přes 40 sekund jí vynesl druhou příčku. Jako jediná dokázala stlačit dosažený čas pod 40 sekund Sára Knotková na Very Easy S. Na překážkách navíc ani v jedné jízdě nezaváhala a zajistila si tak celkové vítězství.

Soutěž stupně ST s dvěma hvězdami byla vypsaná jako finále pro jezdce do 25 let. Pouze tři dvojice dokázaly překonat překážky do 140 centimetrů bez shození jak v základním kole, tak ve finále. Kateřina Kubrická s klisnou Šejnou projela cílem rozhodující části v čase 43,16 sekundy, což stačilo na konečné třetí místo. O jedinou setinu sekundy rychlejší byl Václav Staněk v sedle Quatemala a dojel si tak pro druhé místo. Vítězkou série U25 se pro rok 2018 stala Tina Šalková, která sedlala bělku Frascati van Ter Hulst. Po nejlepším výkonu v základním kole předvedla nepřekonatelnou jízdu i ve finále. Čas druhého Václava Staňka dokázala zdolat ještě téměř o sekundu.

Absolutním vrcholem finálového mítinku Českého skokového poháru 2018 ve Zduchovicích bylo velké finále hlavní túry, které se jelo v neděli 30. září. O čtveřici účastníků definitivně rozhodla sobotní Velká cena Zduchovic. Závodů se nezúčastnil Marek Klus, druhý muž průběžného pořadí, a tak se otevřely dveře jeho soupeřům. Ti si v posledním kole mohli upevnit postupovou pozici, případně do finálové čtveřice teprve proklouznout. V případě výrazného úspěchu mohl na místo v TOP4 pomýšlet Přemysl Adam, jenž byl před posledním kolem sedmý. Jeho výsledek s Cachasem však na postup nestačil, jelikož s třemi chybami obsadil 27. místo. Ještě o dvě místa za ním skončila Tereza Mücková, která měla šanci postoupit z šesté příčky. V sedle bělouše Control Me Karsit dovezla také dvanáct trestných bodů.

Ani Janu Štětinovi se příliš nedařilo. S Benitem-S chyboval dvakrát a dojel dvacátý. I když tentokrát do žebříčku nebodoval, právě díky absenci Marka Kluse nakonec do rozhodující soutěže proklouzl jako čtvrtý finalista. Lídr bodování Jan Chýle startoval se svou stájovou jedničkou hřebcem Cool Paradise. Mezi nejlepších deset dvojic prošel s jednou chybou, ke které v druhé jízdě přidal další čtyři. S dvaceti trestnými body skončil desátý. I tak však udržel vedení v seriálu a mohl se začít soustředit na nedělní klání. V dobré formě přijel do Zduchovic Ondřej Pospíšil. Ten překonal v sedle Einfacha oba parkury pouze s jedním trestným bodem za překročení stanoveného času a bral třetí místo. Stejná příčka mu patřila i v konečném bodování seriálu, a tak měl finálový postup jistý. Skvěle si ve Velké ceně vedl Matěj Kotalík, který byl po předposledním kole na dělené čtvrté příčce. Ve Zduchovicích však dvěma čistými výkony s Cesanem V zvítězil a v pořadí seriálu se katapultoval na druhé místo. 

Čtveřici finalistů Jana Chýleho, Matěje Kotalíka, Ondřeje Pospíšila a Jana Štětinu čekala soutěž, kterou kromě posledního jmenovaného všichni absolvovali poprvé v kariéře. Ještě nikdy před tím klání se střídáním koní neabsolvovali. První jízdy na zkráceném parkuru s výškou překážek do 145 centimetrů překonávají finalisté vždy na vlastních koních. Jan Štětina s Celanem S nezahájil nejlépe, když dovezl dvanáct trestných bodů. Po něm překonal kurz poprvé Ondřej Pospíšil v sedle ryzáka Zandira a zaznamenal stejný výsledek. Nejmladší člen finálové čtyřky Matěj Kotalík zajel první parkur o poznání lépe. Po smolné chybě na prvním skoku dovezl s Cesanem V čtyři trestné body. Jednu chybu měl v úvodu také Jan Chýle, který pro toto speciální klání vybral méně zkušeného bělouše Abdulaha.

Při prvním střídání koní čekal na Ondřeje Pospíšila valach Celano S. Předvedli spolu pěknou jízdu, na jejímž konci byly pouze čtyři trestné body. Ze Zandira měli účastníci soutěže respekt. V druhé jízdě připadl na Matěje Kotalíka, který si s ním poradil dobře. Do cíle dovezl jednu chybu. Dvě zaváhání potkala napodruhé Jana Chýleho, který sedlal jediného koně českého chovu ve finále Cesana V. Druhou rundu uzavřel Jan Štětina. Kurz projel s Abdulahem, s nímž nasbíral čtyři chyby. V poločase finále tak měl na kontě nejvíce trestných bodů, a to osmadvacet. Naopak nejlépe na tom byl Matěj Kotalík s dvěma shozenými překážkami. 

A právě Matěj Kotalík otvíral třetí část soutěže v sedle Celana S. Po jedné chybě a neposlušnosti v závěru kurzu dovezl jedenáct trestných bodů. Jan Chýle tak dostal možnost dostat se třetím kolem do vedení. Jenže se Zandirem si vůbec nerozuměl, chyboval s ním dokonce sedmkrát. Poměrně snadno si poradil s třetí jízdou Jan Štětina, který s Cesanem zaváhal jen jednou. Rundu uzavřel Ondřej Pospíšil s Abdulahem, a to prvním čistým výkonem. Dostal se tak s šestnácti trestnými body do čela průběžného hodnocení. 

Čtvrté a rozhodující dějství zahajoval Jan Chýle s běloušem Celanem, s kterým si po nevydařeném vystoupení se Zandirem spravil chuť. Chyboval pouze jednou a celkem nasbíral ve finále 44 trestných bodů. Na Jana Štětinu vyšel na poslední kolo Zandiro, s nímž dovezl pět chyb. V kompletním součtu inkasoval 52 trestných bodů. Ve hře o vítězství byli již jen Matěj Kotalík a Ondřej Pospíšil. Druhý jmenovaný jezdec si v sedle Cesana přinášel šestnáct trestných bodů. V závěru shodil jednu překážku a s pěti chybami v součtu, které znamenaly dvacet trestných bodů, čekal, jak si s tlakem a nervozitou poradí jeho poslední soupeř. Matěj Kotalík věděl, že pokud nebude chybovat, získá trofej vítěze 17. ročníku Českého skokového poháru. Na svém kontě měl totiž aktuálně devatenáct trestných bodů. Nakonec ale s Abdulahem shodil tři překážky. Matěj Kotalík tak s 31 trestnými body skončil druhý před třetím Janem Chýlem a čtvrtým Janem Štětinou. Velké vítězství mohl začít slavit Ondřej Pospíšil.

Nezkrácený video záznam všech sobotních i nedělních soutěží ve Zduchovicích najdete na našem webu www.equitv.cz.

Dostihovým dnem CPI Property Group pokračovala v neděli 30. září metropolitní dostihová sezona na závodišti v Praze – Velké Chuchli. Tentokrát se uskutečnilo devět dostihů, mezi nimiž byla vrcholem Cena CPI Property Group. Jednalo se o handicap na 2600 metrů o 120 tisíc korun pro tříleté a starší koně. 

Roli sázkového favorita v ní splnil tříletý černý hnědák Barabash s žokejem Janem Rájou. 6Reprezentant stáje Lokotrans, chystaný Lubošem Urbánkem, po třetím místě z klasického St Leger nastupoval jako favorit s kurzem 1,7:1. Vyhrál jistě o dvě a čtvrt délky a připsal si druhý kariérní triumf. Druhé místo uhájil šestiletý Arlington, který diktoval většinu trati tempo. Třetí příčku obsadil sedmiletý Mystic Golfer. V rámcovém programu dvakrát zvítězil žák David Liška, a do posledního měsíce sezony tak vstoupil na čele jezdeckého žebříčku s náskokem sedmi výher.

SOUTĚŽ

S Jezdeckým magazínem EquiTV můžete každý týden soutěžit o nákup za 500 Kč v e-shopu s jezdeckými potřebami. Stačí se zaregistrovat na webu www.jezdeckymagazin.cz k odběru novinek o nových dílech našeho pořadu. Všichni registrovaní uživatelé od nás každý týden obdrží prostřednictvím e-mailu jednoduchou soutěžní otázku. Odpověď na ní se dozvíte také z aktuálního dílu Jezdeckého magazínu. 

Ten, kdo odpoví správně jako 10. v pořadí, obdrží od nás výherní poukázku v hodnotě 500 Kč do obchodu Bukefalos. Jména výherců z předešlých soutěží a další podrobnosti najdete na již zmíněné internetové adrese www.jezdeckymagazin.cz.

POZVÁNKY

První říjnový víkend je v Jezdeckém areálu Veterinární a farmaceutické univerzity Brno ve znamení mistrovství České republiky v paravoltiži. Šampionát handicapovaných sportovců vyvrcholí v neděli dopoledne, kdy budou moci diváci sledovat volné sestavy jednotlivců, dvojic a skupin. Slavnostní vyhlášení by mělo proběhnout již v půl dvanácté. 

Naopak odpoledne se bude na co dívat v pražské Velké Chuchli! Závěrečný měsíc metropolitní dostihové sezony zahájí její šestnáctá kapitola, jejímž hlavním dostihem bude 16. Memoriál Harryho Petrlíka. Jedná se o dostih II. kategorie na 1600 metrů o 100 tisíc korun pro tříleté a starší klisny. Celkem se uskuteční osm dostihů. Ten úvodní startuje ve 13 hodin, areál bude pro diváky otevřen od 11 hodin a od 12.30 si budete moci zapnout na stránkách www.equitv.cz živý on-line přenos.

Pokud jej nestihnete a nebudete moci ani dorazit do Chuchle osobně, pak si nezapomeňte pustit další díl Jezdeckého magazínu, kde opět shrneme to nejdůležitější. Na shledanou!reklama 13D
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace