Dosáhne Pamino na St. Leger? Sledujte ŽIVĚ na EquiTV 28.11. od 10:00 h
reklama 11A

reklama

Jezdecký magazín EquiTV 4. srpna 2016

 04.08.2016 16:22 | AUTOR

V první srpnovém magazínu se podíváme do Pardubic, kde se ve dnech 28. - 31. července konalo MČR ve všestrannosti všech kategorií. Poté zavítáme do Nebanic. Tam se ve stejném termínu jel Světový pohár spřežení CAIO.

reklama 12A

JEZDECKÝ MAGAZÍN SLEDUJTE POD TÍMTO ODKAZEM

Pardubické dostihové závodiště hostilo ve dnech 28. až 31. července mistrovství České republiky ve všestrannosti. V letošním roce se vůbec poprvé setkali zástupci všech věkových kategorií této disciplíny v jednom termínu a na jednom místě.

O medaile tak v Pardubicích bojovali jezdci od kategorie dětí přes mladší i starší juniory a mladé jezdcepo nejzkušenější seniory. A tituly si odvezli také jezdci startující na ponících. Mezi dětmi ve věku od 10 do 13 let nakonec vybojovala zlato dvojice Alena Kozojedová na Charlotte, která zvítězila s náskokem deseti trestných bodů.

Michaela Haderková v sedle poníka Alpinhorse Midnight Princess získala titul mistryně republiky v kategorii dětí ve věku 13 až 16 let. Stejná jezdkyně si odvezla z Pardubic také jednu stříbrnou medaili, a to ze soutěže dětí, kterou absolvovala v sedle Dextry. S rozdílem bezmála šestnácti trestných bodů získala zlato v dětské kategorii Barbora Vaňková se zkušeným ryzákem Liptonem Sinaj, která zvítězila způsobem start-cíl, když se vedení ujala už v první drezurní zkoušce a udržela jej až do konce šampionátu.

Velmi vyrovnané byly během celého mistrovství výkony dvojic na čele soutěže mladších juniorů. První a třetí místo po drezurách dělil necelý jeden bod, a tak to zůstalo až do samého konce. Alžběta Vyštajnová s valachem Darriem zajela drezuru za 53,33 trestných bodů, v terénní ani skokové zkoušce pak nechybovala a dojela si pro třetí místo. Bezchybná v crossu i na parkuru byla také Barbora Šeligová, která s Gepettem měla o půl bodu lépe hodnocenou drezuru, a tak si nakonec z Pardubic odvážela stříbro. Kristýna Kačírková s koněm Dantés, stejně jaké její soupeřky na druhé a třetí příčce, nechybovala v terénní zkoušce ani na parkuru. A protože s nevelkým náskokem vedla od začátku soutěže, stala se mistryní České republiky pro rok 2016 v kategorii mladších juniorů.

Mezi staršími juniory měla velmi dobře rozjetou soutěž Eliška Pavlová s Ally 2. Zajela nejlepší drezurní úlohu a vedla i po bezchybném crossu. Jenže v neděli přišlo dvacet trestných bodů na parkuru, a dvojice klesla na čtvrtou příčku. Bronz si z letošního šampionátu odvezla Klára Ivančáková. Ta se v sedle klisny Cra držela zpočátku na druhé příčce, ale v terénní zkoušce nepatrně překročila čas a na parkuru dvakrát chybovala. Naopak posun nahoru díky čistým výkonům v druhém a třetím dni zaznamenala Michaela Balounová s Diamantixou, která dojela nakonec druhá. Mistrovský titul vybojovala nakonec Vladimíra Pechanová s Rosou-P. Její výkon v drezuře byl až třetí nejlepší, ale v cross country nezaváhala a ani jedna chyba v nedělní rozhodující jízdě jí v cestě ke zlatu nevadila.

V kategorii mladých jezdců srazily chyby v terénní jízdě dvě dvojice, které se po drezuře pohybovaly na medailových pozicích. Toho využila Anežka Lexová s Berenis, kterou čistý výkon v terénu i na kolbišti při skokové zkoušce vynesl na konečnou třetí příčku, přestože byla po drezuře až v druhé polovině startovního pole. Druhá dojela Šárka Douchová s Arizonou, stříbro se jí povedlo vybojovat hlavně díky bezchybným jízdám v crossu a na parkuru. Hodnocením 43,70 bodu v drezuře nasadila vysoko laťku Eliška Orctová s Bonusem. V sobotu sice nabrala drobnou penalizaci za čas na trati cross-country, ale v parkuru už nezaváhala a mohla se radovat ze zisku zlaté medaile.

Nevyšší obtížnost na úrovni CNC2* měla mistrovská soutěž seniorů. Vedení se po drezuře ujal dvojnásobný olympionik Jaroslav Hatla, jenže v terénní zkoušce po vybočení jeho koně Reenmore Alfie na jedné z překážek se rozhodl v dalším účinkování nepokračovat. Petr Vančura v sedle valacha Astona Martina se přesto, že byl penalizován za čas, držel po crossu na bronzové pozici. A díky tomu, že skokovou část absolvoval bez zaváhání, si také nakonec bronz z Pardubic odvezl. Druhé místo vybojoval loňský mistr republiky Robert Pokorný. Ten s koněm Rodeo Au Heup zahájil vydařenou drezurou, inkasoval však penalizaci za překročení času v terénní jízdě a jednou chyboval i v závěrečné nedělní části. Naopak Miloslav Příhoda se po prvním dni šampionátu držel na čtvrté příčce, k tomu však už nepřidal v průběhu soutěže ani jeden trestný bod a vybojoval tak zlatou medaili.

Nebanice u Chebu hostily ve dnech 28. až 31. července tradiční mezinárodní vozatajský mítink. Kategorie čtyřspřeží, která je nazývána královskou disciplínou, se jela zároveň jako týmová soutěž a byla započítávána do bodování Světového poháru.

V kategorii jednospřeží, která nebyla příliš početně obsazená, si třetí místo vyjela česká reprezentantka Markéta Jelínková. Druhou příčku pak získal další z českých startujících, kterým byl Jiří Koníř. Z vítězství se radovala nizozemská jezdkyně Jaquieline de Groot-Apon, která nenašla přemožitele ani v jedné z vozatajských disciplín.

Velmi slušná konkurence se sjela v Nebanicích v kategorii dvojspřeží. Nejlépe s českých vozatajů si vedl Martin Gössl. Nebanice jsou jeho domovským areálem a bylo to poznat zejména ve velmi těžkém maratonu, v kterém zajel třetí nejlepší jízdu. V celkovém součtu stačily jeho výkony na šestou příčku. Od pátého místa výše se stala soutěž dvojspřeží německou záležitostí. Pátý dojel Arndt Lörcher, kterému pomohl zejména výkon v nedělní jízdě mezi kužely. Trochu smolnou čtvrtou příčku obsadil Sandro Koalick. Ten totiž po maratonu přicházel do vozatajského parkuru jako lídr, jenže osmnáct trestných bodů, které inkasoval, k udržení se v nejlepší trojici nestačilo.

Velmi dobře si v poslední části soutěže počínal Stefan Schottmüller. Jeho výkon ve vozatajském parkuru mu vynesl konečné třetí místo. Jediným jezdcem, který mezi kužely nechyboval, byl Lars Schwitte. Díky tomu se posunul konečnou výsledkovou listinou výrazně vzhůru, když dokončil celkově druhý. Vítězem kategorie dvojspřeží se stal Sebastian Warneck. Ten vyhrál drezuru a zajel druhý nejlepší maraton. A přestože se mu jízda na parkuru příliš nevydařila, na první místo to stačilo.

Královská kategorie čtyřspřeží přilákala skutečně špičkovou evropskou konkurenci. Podle jmen na soupiskách se dalo tušit, že Nebanice zažijí špičkové vozatajské představení. Po drezuře se vedení ujal Theo Timmerman. Podle žebříčku Mezinárodní jezdecké federace momentálně sedmý jezdec světa však nakonec kvůli zdravotní indispozici jednoho z koní pokračování vzdal. Výborně zahájila také americká jezdkyně Misdee Wrigley-Miller, když zajela druhou nejlepší drezuru. Jenže v maratonu ani parkuru už se jí tolik nedařilo a klesla celkově na pětadvacáté místo. Obhajovat loňské prvenství přijel na západ Čech německý jezdec Georg von Stein. Jenže letos se mu tolik nevedlo, a po chybách v maratonu i parkuru dojel patnáctý.

Z Čechů zajel nejlépe Jiří Nesvačil junior. Obsadil konečnou třináctou příčku, a to hlavně díky výborné jízdě mezi kužely. V ní shodil jediný míček, což byl v samostatném hodnocení čtvrtý nejlepší výkon. Spřežení je tradiční doménou Maďarů, což potvrzovali i v Nebanicích. Lájos Móró byl jedním z těch, kteří pomohli svému týmu k druhému místu v hodnocení družstev, sám dojel na velmi dobré šesté příčce. Pátá pozice patřila francouzskému jezdci Benjaminu Aillaudovi, jehož výkony se po dobu závodů stále zlepšovaly. Jeho krajan Thibault Coudry, který bodoval také do soutěže družstev, skončil šestý. Francie jako tým pak v součtu brala třetí příčku.

Pro třetí místo mezi jednotlivci si dojel hvězdný maďarský jezdec József Dobrovitz. Příliš se mu sice nevedlo v jízdě mezi kužely, ale udržel si pozici díky dobrým výsledkům z prvních dvou disciplín. Ve čtyřspřeží se našel jediný vozataj, který dokázal projet trasu mezi kužely bez zaváhání. Tím byl švýcarský reprezentant Jérome Voutaz. Navíc jel výborně i v maratonu, a vreklama 13A
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace