Sledujte živě na EquiTV.cz: 27. 11. Zimní jezdecký pohár v Královicích
reklama 11B

reklama

Jaroslav Juráň je mistrem republiky čtyřspřeží

 17.09.2017 21:26 | AUTOR

Tituly mistrů ČR ve spřežení jsou uděleny. Na pardubickém závodišti o ně tři dny soupeřili vozatajové hned ve čtyřech soutěžích. Šampionem královské disciplíny čtyřspřeží je Jaroslav Juráň. Zapřahal čtyřku koní, která byla v tréninku teprve 2 měsíce.

reklama 12C

Jaroslav Juráň ml. se svým kvartetem koní Pretoria Escape, Pretoria Mirage, Pretoriea Elliot a Pretoria Elric jasně dominoval všem třem disciplínám. Předvedl nejlepší drezuru, s přehledem zvítězil v maratonu a tak i s jednou chybou na parkuru putuje zlatá medaile do stáje Jaroslav Juráň – Valentino. „Hodnotím to velmi, velmi kladně. Podařilo se nám vyhrát už drezuru, což jsem netušil, že se to podaří. Vyhráli jsme taky maraton a s docela pěkným náskokem -  zase obrovské překvapení. A na dnešní parkur jsem si docela věřil,“ říkal krátce po dekorování Jaroslav Juráň. Připojil i poděkování lidem okolo něj, protože čtyřku, se kterou zvítězil, má jen velmi krátkou dobu. „Koníci jsou v tréninku zhruba dva měsíce, takže to na ně byla taková rychlá škola. Teď jim dáme trošku „oraz“, pustíme je zpátky na pastvinu, ať si žijí ten svůj koňský život. Někdy v únoru je vytáhneme a zkusíme bojovat zase v příštím roce,“ prozradil nový mistr republiky ve čtyřspřeží Jaroslav Juráň ml. Mladému vozataji se podařilo porazit pětinásobného mistra republiky Jiřího Nesvačila st., který na vítěze v celkovém pořadí ztrácel 8,61 trestného bodu, bronz patří Jaroslavu Jandlovi.

O pouhého půl bodu vyhrál v soutěži dvojspřeží Josef Drábek z JK Hubička Telnice. Zvítězil v drezuře i v maratonu, ale chyboval v parkuru. Jeho největší soupeř Václav Coufalík, který do závěrečné disciplíny nastupoval z druhé pozice, naopak předvedl jako jediný závodník ve startovním poli bezchybnou překážkovou jízdu a o napětí bylo postaráno. „Mohli jsme udělat dvě chyby a ty jsme udělali. A malinko jsme i překročili čas, takže to bylo o fousek. Koně šli dneska dost dopředu, hůř se ovládali, ale nebylo to z nervozity, měli moc chuti,“ komentoval výkon na parkuru šťastný vítěz. Josef Drábek prozradil i své nejbližší plány. „Rádi bychom se zúčastnili mezinárodních závodů v Kladrubech, v Nebanicích, a protože není žádné mistrovství světa, tak ještě zvážíme, jestli nepojedeme někam ven. Chtěli bychom se dostat aspoň na nějaké závody v Polsku, Rakousku nebo možná v Německu.“ Na druhém místě se umístil Václav Coufalík, bronz si z Pardubic odvezl Josef Hrouda.

Potřetí ve své kariéře je mistrem České republiky Jaroslav Petřek, vítěz letošní soutěže jednospřeží. S klisnou Fate-Z reprezentují Jezdecký klub Zubří, kam si titul šampionů odvážejí zaslouženě. Nejlepší výkon předvedli v drezuře i v maratonu, na parkuru byli jen těsně druzí. „Jsem spokojený. Trošku nám nepřálo počasí při maratonu, ale jinak pořadatelé odvedli dobrou práci. Nejvíc se nám povedl maraton, ten jsem si užil. Parkur, to už jsou pak nervy, jestli to vyjde nebo ne,“ prohlásil vítěz, který hodnotil i náročnost tratí. „Bylo to náročné. Ale je to mistrovství republiky, tak by to měly nejnáročnější závody v sezoně.“ Klisna má splněnou jednu kvalifikaci na mistrovství světa, takže Petřekovy plány do budoucna jsou jasné. „Doufám, že na jaře splníme druhou a budeme se účastnit v roce 2018 mistrovství v Holandsku.“ Jaroslav Petřek o devět bodů porazil pětinásobného mistra republiky Jana Exnara, třetí místo patří Liboru Kurkovi.

Čtvrtou soutěží Mistrovství ČR spřežení v Pardubicích byl šampionát dvojspřeží pony. V něm nenašel přemožitele Michal Kořínek z JK Sobotka. Zvítězil ve všech třech disciplínách a o přibližně 12 a půl bodu porazil Erika Zuvače a o více než 13 a půl bodu Tomáše Jelínka. „Konkurence byla veliká, ale my jsme byli lepší,“ hrdě se radoval Michal Kořínek. „Je to úžasný pocit a zadostiučení celého týmu – jak koní, tak lidí okolo. Po loňské smůle, kdy jsme se nechali vyloučit v parkuru, to konečně dopadlo. Máme hodně natrénováno, ale i to štěstí při nás stálo. Maraton byl náročný, překážky byly na české poměry dlouhé. Ale koně jsou na to trénovaní, jsou připravovaní na mezinárodní závody, takže to zvládli úplně nádherně.“ Michal zkušenosti sbírá i v zahraničí a chce si splnit kvalifikaci na mistrovství světa.

Zdroj: Tisková zpráva DSreklama 13A
Diskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace