reklama 11A

Kůň umí dát lidem křídla. Pomáhá při hiporehabilitaci

ikonka

/PR článek/ Kůň může pomáhat, ba i léčit, lidi s mentálním nebo fyzickým postižením. Znovu dává lidem křídla. Hiporehabilitace je účinnou metodou pomoci lidem s hendikepem. S hiporehabilitačními koňmi se letos setkáte na veletrhu FOR HORSE.
09.03.2019 07:50  |  Rubrika: Ostatní  |   FANCLUB
reklama 12C

Kůň sehrál významnou úlohu ve vývoji lidstva. Původně divoké zvíře bylo postupem času domestikováno a utvořilo s člověkem pevné pouto, které přetrvalo několik tisíciletí. Kůň propůjčil člověku svou rychlost a sílu a v určitých obdobích se stal zcela nepostradatelnou součástí lidské společnosti. Zajišťoval přepravu osob i materiálů, usnadnil lidem lov, pomohl jim s obděláváním půdy i prací v lese. I přesto, že dnes přišel o velkou část svého původního využití, nalezl nové uplatnění zejména v oblasti sportu a rekreace.  Navíc se mu otevřely také jedny nové dveře, neboť se ukázalo, že kůň může pomáhat, ba i léčit, lidi s mentálním nebo fyzickým postižením. Znovu tedy dává lidem křídla.
 
Hiporehabilitační kůň je velmi náročná a specifická „profese“, která vyžaduje pečlivou a specializovanou přípravu a je zakončena zkouškou. Tuto profesi může kůň začít vykonávat nejdříve v pěti letech. Plemeno není rozhodující, naopak kvalita exteriéru a mechaniky pohybu v kroku s dobrou prací hřbetu, vhodným temperamentem a psychickou odolností ano. 
 
S hiporehabilitačními koňmi se letos setkáme i na veletrhu FOR HORSE, kde se představí členové České hiporehabilitační společnosti. Přivítáme zástupce sdružení EPONA Brno pod vedení Ing. Bc. Vandy Caskové, jedné z průkopnic hipoterapie a paravoltiže u nás. Ta návštěvníkům veletrhu přiblíží způsob práce hipoterapeutického koně s klienty s různými druhy postižení a seznámí je se způsobem výcviku hiporehabilitačních koní. Její svěřenci se mimo to představí v ukázce paravoltiže, což je speciální disciplína parajezdectví (obdoba klasické voltiže), která představuje nejen smysluplné využití volného času handicapovaných, ale zároveň rozvíjí jejich pohybové schopnosti, posiluje kondici a sebevědomí a v neposlední řadě boří bariéry mezi zdravými a handicapovanými.
 
Dále se můžeme těšit na děti z JS Hobit Domašov pod vedení Mgr. Jitky Bednářové Smíškové (trenérka a instruktorka Aktivit s využitím koní), která formou hry učí děti chápat přirozené chování koně, umět správně vyhodnotit všechny koňské signály a následně si koně připravit tak, aby se z něj stal všestranný a spolehlivý parťák do nepohody. 
 
Zajímá vás, jaké vlastnosti musí mít, nebo naopak nesmí mít dobrý hiporehabilitační kůň?  Kolik hodin denně může vyškolený hiporehabilitační kůň pracovat? Jak často je přezkušován a co vše je zahrnuto do jeho přípravy? Odpovědi na tyto i další otázky dostanete přímo na veletrhu FOR HORSE 4. - 7. dubna 2019. 



reklama 13D

NEPŘEHLÉDNĚTE