Zákaz celoročního vazného ustájení nebo klecového chovu slepic. To jsou změny, které přináší novela zákona na ochranu zvířat. Nově se zpřísňují také podmínky pro chov exotických druhů, tedy těch, které vyžadují takzvanou zvláštní péči.
Česká parkurová závodnice Lucie Melmerová (17) loni o prázdninách utrpěla velmi vážné zranění, kvůli kterému musela na jízdu v sedle na nějakou dobu zapomenout. Mladá jezdkyně bojovala o život poté, co jí během tréninku na hlavu šlápl kůň.
Jablonec nad Nisou musel před časem zbourat dům v širším centru města, o nějž se jeho majitel příliš nestaral. Hrozilo, že pád budovy někoho zraní. Téměř tři roky trvající spor o zaplacení nákladů za demolici nyní končí.
Naše a zvířecí říše je úzce spjaty. Mnoho lidí doma chová nějakého mazlíčka nebo prostě jen rádo pozoruje různorodou faunu. Všelijací živočichové, ať už reální, či mytičtí, se rovněž objevují v emblémech či logách známých světových automobilek.
Péče o zvířata je v zimě složitější než v létě. Práce venku je ve velkých mrazech nepříjemná. Koním a poníkům zima nevadí. Nesnášejí však průvan nebo zimní déšť. Nejdůležitější pro ně je kvalitní krmivo.
V libereckých Vratislavicích nad Nisou lidé v těchto dnech fotí a obdivují velké sněhové sochy. Zatím šest jich v tamní Náhorní ulici vytvořila učitelka z tamní základní školy se svým synem a dcerou.
Přestárlí, nemocní nebo hubení koně obývají „domov důchodců“ v Křižanech. Chovatelka se tam stará o zvířata, která už většinou nikdo nechce, a útulek je tak jedinou záchranou před jatkami. Uživit je ale není podle Zuzany Polákové jednoduché.
Sníh je v lokalitách Národního hřebčína Kladruby nad Labem poměrně vzácný. Ale letos v lednu si zde saně užili.
Kromě hašení požárů a záchraně lidských životů se hasiči věnují pomoci zvířatům.
Stádo koní dalo pořádně zabrat třineckým strážníkům. Zvířata v noci uprchla z ohrady a zamířila rovnou na silnici, kousek od frekventované rychlostní komunikace.
Vyhledávaným cílem procházek jsou koňské obory. Chovatelé koní ale neradi vidí, pokud jejich zvířata přikrmují, a to i chlebem. Ten totiž často není dostatečně usušený a zvířata z něho můžou mít koliku.
Každý rok fyzicky i psychicky pomůžou tisícům zdravotně znevýhodněných, především dětem. Poslední rok ale nemohou kvůli epidemii koronaviru terapeutičtí koně nebo třeba i psi poskytovat své služby. Stáje tak strádají, pauzou ale trpí i klienti.
Lidé mířící do přírody s taškami plnými pečiva a někdy i zbytků z kuchyně jsou postrachem majitelů koní, ale také myslivců a ornitologů. Nesprávné přikrmování zvířat totiž může velice snadno skončit vážnými zdravotními problémy.
Do Prahy se před tokijskou olympiádou vrátí parkurový Pohár národů. Půjde v něm o miliony korun a také o nominaci na odložené hry v Japonsku. V Chuchli by se měl i díky tomu představit kompletní český tým s Annou Kellnerovou a Alešem Opatrným.
Po ledě na Lipně běhá kůň! Tak zněla první zpráva, kterou kolem půl 11. dopoledne v neděli 17. ledna dostali lipenští vodní záchranáři, kteří slouží na své základně na Dolní Vltavici. Telefonoval někdo z Hruštic u Kovářova.
Na zamrzlém Lipně se propadl kůň. Po náročném zásahu se ho hasičům a vodním záchranářům podařilo vytáhnout živého. Kůň utekl majiteli a vydal se po ledu, který jeho tíhu asi kilometr od břehu nevydržel. V místě je hloubka šestnáct metrů.
Moderátor Leoš Mareš (44) se společně s manželkou Monikou Marešovou (39) rozhodli, že se na začátku nového roku 2021 vydají do světa. Navštívili již Kanáry a aktuálně se nacházejí v Marrákeši, kam odletěli osobním tryskáčem.
Zavedené sousloví valský žokej Jaroslav Myška už neplatí. Na konci roku opustil s rodinou a takřka všemi koňmi centrálu Ladislava Jezdinského ve Valech u Přelouče a zabydluje se o 17 kilometrů dál v Kolesách u rodiny Sůrových.
Téměř dva roky bojuje Petra Říhová z obce Nový Knín na Příbramsku se svým spolkem Pinta - druhá šance o životy osamělých nebo týraných koní. Pod nohy se jim přitom plete asi 50 venkovních koček, které stejně jako koně hledají své adoptivní majitele.
Dostihový trenér Josef Váňa mladší proměnil šestitýdenní výlet za dostihy do Francie v obrovský úspěch. Na dlouhodobém mítinku na Azurovém pobřeží v Cagnes sur Mer vydělal přes 100 000 euro (asi 2,6 milionu korun).
Kdyby se vyhlašoval nejaktivnější pořadatel jezdeckých závodů, na předních příčkách by byl pravidelně provozovatel Jezdeckého centra Zduchovice. Ladislav Krulich v Podcastu EquiTV prozradil, jak začínal a jak areál funguje z hlediska byznysu.
V zimě před sezonou se řeší hlavně nové nákupy a posily. My se však tentokrát podíváme na plnokrevníky, kteří odešli do chovu či do penze. Data Jockey Clubu ČR ukazují, že se vysloužilí dostihoví koně v Česku běžně dožívají vysokého věku.
V roce 2020 vybojoval Tomáš Jelínek bronzovou medaili na mistrovství České republiky v kategorii dvojspřeží. Svůj život zasvětil lipicánům a nedá na ně dopustit. Doma v Hranicích u Zbraslavic si vydržuje malé chovné stádo včetně vlastního plemeníka.
Jeden z nejvýraznějších parkurových koní přelomu tisíciletí Arko III ve středu 20. ledna uhynul. Hřebci, který závodil ve dvojici s pozdějším olympijským vítězem Nickem Skeltonem, bylo 27 let. Do historie se zapsal i jako úspěšný plemeník.